Hemoglobina norma – podział względem płci i wieku, zaburzenia, jak ją utrzymać?
Hemoglobina jest białkiem obecnym w czerwonych krwinkach, które pełni kluczową rolę w transportowaniu tlenu do tkanek. W związku z tak ważną funkcją jaką pełni w organizmie człowieka pomiar jej poziomu jest jednym z ważniejszych parametrów badania morfologii krwi. W związku z tym, że zawartości tego białka dla różnych grup wiekowych oraz płci są inne to też dlatego ustalono odpowiednie normy.
1. Badanie hemoglobiny
Badanie poziomu hemoglobiny jest jednym z testów, które ujęte są w morfologii krwi. To badanie pozwala na wczesne wykrycie wielu procesów chorobowych toczących się w ludzkim organizmie. Poziom hemoglobiny można oznaczać w krwi pobranej zarówno z wkłucia w zgięciu łokciowym jak i z opuszki palca. Normy dla poziomu hemoglobiny we krwi zostały ustalone z uwzględnieniem płci i wieku. Ponadto należy zwrócić uwagę na to że każde laboratorium diagnostyczne ma szereg różnorodnych metod oznaczania do wyboru dlatego też normy w różnych placówkach mogą się nieco różnić.
Normy dla poziomu hemoglobiny z uwzględnieniem płci i wieku przedstawiają się w następujący sposób:
- kobiety: 11,5 -15,5 g/dl,
- kobiety w ciąży: 11,5-13,5 g/dl (przy czym wartości nieco poniżej normy nie są uznawane za niepokojące),
- mężczyźni: 14-18 g/dl.
Jeśli chodzi o dzieci to normy dla poziomu hemoglobiny są troszkę bardziej zróżnicowane:
- noworodki 20 g/dl,
- 3 miesiąc życia 10g/dl (w tym okresie norma dla poziomu hemoglobiny jest tak niska ponieważ w organizmie niemowlęcia kończy się zapas, który został zgromadzony w łonie matki a szpik kostny nie produkuje tego białka w większej ilości),
- 4-12 miesiąc życia 11,5-11,8 g/dl,
- po 12 miesiącu życia 13 g/dl.
2. Zaburzenia poziomu hemoglobiny
Często jednak w badaniach morfologii krwi zdarzają się nieprawidłowości, w których wartości oznaczane hemoglobiny nie oscylują w granicach normy.
Jeśli występuje zwiększony poziom hemoglobiny to może wskazywać na takie problemy jak: odwodnienie (na skutek silnych wymiotów czy nadmiernego pocenia się), niedotlenienie (na przykład podczas przebywania w wysokich partiach gór), choroby krwi wśród których można wymienić nadkrwistość czyli inaczej czerwienicę prawdziwą oraz nadkrwistości będące efektem istnienia innych chorób (nowotworów nerek), chorób serca i płuc).
Hemoglobina poniżej normy zaś jest znakiem niedokrwistości lub zbyt dużej podaży płynów.
3. Jak utrzymać właściwą normę hemoglobiny?
Na utrzymanie poziomu hemoglobiny w normie pośrednio sami mamy wpływ. Jako, że w swojej budowie zawiera ona żelazo to poprzez pożywienie można dbać o prawidłowy poziom hemoglobiny we krwi. Dlatego też produkty, które są bogate w żelazo na pewno będą pozytywnie oddziaływały na poziom hemoglobiny we krwi. Należą do nich na przykład: wątróbka, chude czerwone mięso, podroby, ryby, warzywa strączkowe, pomidory, jabłka, kapusta, kasze (gryczana, jaglana), szpinak, śliwki suszone, poziomki, brokuły, morele, rodzynki, figi, daktyle, pestki dyni, pistacje, migdały, orzechy laskowe, wiórki kokosowe, słonecznik, soczewica, pieczywo z pełnego przemiału, żółtko jaj, ziarno sezamu, sałata. Ponadto należy wspomnieć o tym, że żelazo jest łatwiej przyswajalne przez organizm w obecności witaminy C. Stąd też warto jest na przykład spożywać soki owocowe podczas jedzenia produktów bogatych w żelazo.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.