Trwa ładowanie...

Hepatolog – kim jest, zlecane badania, diagnozowanie chorób

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
28.04.2022 19:12
Hepatolog – kim jest, zlecane badania, diagnozowanie chorób
Hepatolog – kim jest, zlecane badania, diagnozowanie chorób (123rf)

Hepatolog przez pacjentów bardzo często określany jest jako lekarz od wątroby. W rzeczywistości zajmuje się on nie tylko tym narządem, ale również drogami żółciowymi, pęcherzykiem żółciowym oraz trzustką. Do jego zadań należy m.in. leczenie naczyniaków wątrobowych u dorosłych i dzieci, diagnozowanie oraz leczenie wirusowego zapalenie wątroby typu B i C, diagnostyka i terapia chorób pęcherzyka żółciowego i trzustki, pobieranie próbek w celu badań, ale również analizowanie otrzymanych wyników. Jakie są inne choroby, którymi zajmuje się hepatolog? Co jeszcze warto wiedzieć o dziedzinie medycyny jaką jest hepatologia?

spis treści

1. Kim jest hepatolog?

Hepatolog to lekarz zajmujący się fizjologią oraz zdrowiem takich narządów jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe. Posiadane przez tego specjalistę kompetencje oraz szeroki zasób wiedzy pozwalają mu diagnozować różnorodne problemy zdrowotne dotyczące wyżej wymienionych obszarów. Ponadto, hepatolog zleca podjęcie stosownego leczenia mając na celu przywrócenie harmonii zdrowotnej.

Hepatolog jest zatem specjalistą zajmującym się szeroką gamą chorób jak np.

Zobacz film: "5 rzeczy, które najbardziej szkodzą wątrobie"

Do jego obowiązków zalicza się diagnozowanie schorzeń wątroby, które mają charakter nowotworowy, zapalny, pasożytniczy, metaboliczny.

Rolą specjalisty jest również różnicowanie, diagnozowanie, a także leczenie rozpoznanych postaci wirusowego zapalenia wątroby. Jego zadaniem jest także leczenie zarówno objawowe jak i zabiegowe chorób, które związane są z woreczkiem żółciowym czy drogami żółciowymi. Zadaniem specjalisty jest również pobieranie próbek w celu badań oraz analiza uzyskanych wyników.

2. Co to jest hepatologia?

Hepatologia to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami, budową oraz funkcjonowaniem takich narządów jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka czy drogi żółciowe.

Ukierunkowanie w zakresie hepatologii mogą rozpocząć ci lekarze, którzy posiadają już tytuł specjalisty lub równolegle specjalizację drugiego stopnia w zakresie wszystkich specjalności lekarskich. Schorzeniami występującymi w obrębie wątroby zajmują się najczęściej gastroenterolodzy, a także specjaliści chorób zakaźnych.

Wynika to z tego, iż hepatologia w Polsce nie stanowi odrębnej specjalności lekarskiej. Informacje na ten temat zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 2.01.2013 roku w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Niemniej jednak, hepatologia została uwzględniona w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2007 r. w sprawie umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych, gdzie została zaliczona do tzw. umiejętności lekarskich.

Zobacz również:

  1. Choroby wątroby - stłuszczenie wątroby, uszkodzenie wątroby, WZW
  2. Usunięcie wątroby
  3. Co pomaga, a co szkodzi wątrobie

3. Kiedy iść do hepatologa?

Gabinet lekarza hepatologa jest odwiedzany przez pacjentów, którzy w pierwszym okresie skarżą się na bóle w przewodzie pokarmowym. Do częstych objawów prowadzących do groźniejszych chorób związanych z wątrobą należą: nudności, wymioty, zgaga, biegunki, zaparcia, ciemniejsza barwa moczu, zażółcenie białek oczu czy powiększona wątroba, którą można wyczuć dłońmi.

Na samym początku hepatolog przeprowadza wywiad ze swoim pacjentem pytając go m.in. o dotychczas przebyte choroby i ich powikłania oraz o schorzenia, które występowały bądź występują w rodzinie. Kolejno, aby hepatolog mógł postawić właściwe rozpoznanie zleca on badania diagnostyczne takie jak rozszerzona morfologia krwi, badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, badania genetyczne. Poradnia hepatologiczna jest miejscem, do którego warto się udać w przypadku problemów trawiennych, problemów wątrobowych. To właśnie w tej poradni mieści się gabinet hepatologa.

4. Jakie choroby diagnozuje hepatolog?

Hepatolog dzięki swojej rozległej wiedzy z zakresu budowy i funkcjonowania poszczególnych schorzeń wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych, może zdiagnozować, jak również i wdrożyć leczenie dostosowane do potrzeb pacjenta. Jest to niezmiernie ważne chociażby dlatego, że wcześnie wykryte schorzenie i zapobieganie jego powikłaniom pozwalają wyleczyć chorobę całkowicie.

Hepatolog zajmuje się leczeniem szerokiej gamy schorzeń. Choroby, którymi zajmuje się ten specjalista to:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu B i C,
  • toksyczne uszkodzenie wątroby,
  • marskość wątroby,
  • ostre zapalenie wątroby,
  • choroba alkoholowa wątroby,
  • choroby metaboliczne i cholestatyczne,
  • torbiel wątroby,
  • naczyniaki występujące w wątrobie,
  • choroby związane z drogami żółciowymi i wątrobą, które występują u kobiet w ciąży),
  • choroby nowotworowe dróg żółciowych i wątroby,
  • przewlekłe i ostre choroby wątroby występujące u dzieci,
  • kamica dróg żółciowych,
  • zaburzenia neurologiczne wynikające z zaburzeń czynności wątroby,
  • zakrzepica żył wątrobowych,
  • niealkoholowe stłuszczenie wątroby,
  • hemochromatoza,
  • choroba Wilsona,
  • pierwotna żółciowa marskość wątroby,
  • encefalopatia wątrobowa.

5. Jakie badania wykonuje hepatolog?

Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, lekarz hepatolog kieruje pacjenta na badanie hepatologiczne, celem postawienia diagnozy. Specjalista chorób wątroby może zlecić wykonanie takich badań diagnostycznych jak:

  • podstawowa oraz rozszerzona morfologia krwi zawierająca próby wątrobowe, tj. LDH, ALT, AST, GGTP, amoniak, ferrytyna, cholesterol, fosfataza zasadowa
  • USG jamy brzusznej,
  • serologiczne badania wirusowe, w tym HBsAG, anty-HCV, anty-HAV,
  • badania genetyczne mające na celu potwierdzenie lub wykluczenie którejś z chorób – choroba Wilsona, mutacja w zespole Gilberta,
  • badania autoimmunologiczne, tj. przeciwciała przeciwjądrowe,
  • biopsja wątroby.

6. Hepatolog a hematolog

Warto zdawać sobie sprawę, że istnieje ogromna różnica między hepatologią a hematologią. Hepatolog to lekarz, którego zadaniem jest diagnozowanie, a także leczenie chorób znajdujących się w obrębie wątroby, pęcherzyka oraz dróg żółciowych.

Hematolog kolei to specjalista zajmujący się schorzeniami krwi oraz układu krwiotwórczego. Skierowanie do hematologa możemy uzyskać w sytuacji, w której lekarz rodzinny dostrzeże nieprawidłowości w wynikach badań krwi.

Hematologia bada i diagnozuje takie problemy zdrowotne jak białaczka limfatyczna, białaczka szpikowa, chłoniak,skaza krwotoczna, pierwotne włóknienie szpiku, niedokrwistość, niedobory odporności.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze