Przejdź na WP

Hepatolog – kim jest, zlecane badania, diagnozowanie chorób

Hepatolog jest lekarzem zajmującym się schorzeniami dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego i wątroby. Posiadane przez tego specjalistę kompetencje oraz szeroki zasób wiedzy pozwalają mu diagnozować schorzenia. Ponadto, hepatolog zleca podjęcie stosownego leczenia mając na celu przywrócenie harmonii zdrowotnej.

Zobacz film: "5 rzeczy, które najbardziej szkodzą wątrobie"

spis treści

1. Hepatolog – kim jest

Ukierunkowanie w zakresie hepatologii mogą rozpocząć ci lekarze, którzy posiadają już tytuł specjalisty lub równolegle specjalizację drugiego stopnia w zakresie wszystkich specjalności lekarskich.

Wynika to z tego, iż hepatologia w Polsce stanowi odrębną specjalizację, a schorzeniami występującymi w obrębie wątroby zajmują się najczęściej gastroenterolodzy, a także specjaliści chorób zakaźnych.

Hepatolog jest zatem specjalistą zajmującym się szeroką gamą chorób jak np. wirusowe zapalenie wątroby typu C, alkoholowa choroba wątroby czy marskość wątroby.

Do jego obowiązków zalicza się:

  • diagnozowanie schorzeń wątroby, które mają charakter nowotworowy,
  • różnicowanie, diagnozowanie, a także leczenie rozpoznanych postaci wirusowego zapalenia wątroby,
  • leczenie zarówno objawowe jak i zabiegowe chorób, które związane są z woreczkiem żółciowym,
  • pobieranie próbek w celu badań oraz analiza uzyskanych wyników.

Zobacz również:

  1. Choroby wątroby - stłuszczenie wątroby, uszkodzenie wątroby, WZW
  2. Usunięcie wątroby
  3. Co pomaga, a co szkodzi wątrobie

2. Hepatolog – zlecane badania

Gabinet lekarza hepatologa jest odwiedzany przez pacjentów, którzy w pierwszym okresie skarżą się na bóle w przewodzie pokarmowym. Do częstych objawów prowadzących do groźniejszych chorób związanych z wątrobą należą: nudności, wymioty, zgaga, biegunki, zaparcia, ciemniejsza barwa moczu, zażółcenie białek oczu czy powiększona wątroba, którą można wyczuć dłońmi.

Na samym początku hepatolog przeprowadza wywiad ze swoim pacjentem pytając go m.in. o dotychczas przebyte choroby i ich powikłania oraz o schorzenia, które występowały bądź występują w rodzinie. Kolejno, aby hepatolog mógł postawić właściwą diagnozę zleca on badania dostępne z poniżej zaprezentowanej gamy:

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji...

zobacz galerię
Hepatolog – kim jest, zlecane badania, diagnozowanie chorób
Hepatolog – kim jest, zlecane badania, diagnozowanie chorób (123rf)

3. Hepatolog – diagnozowanie chorób

Hepatolog dzięki swojej rozległej wiedzy z zakresu budowy i funkcjonowania poszczególnych schorzeń wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych, może zdiagnozować, jak również i wdrożyć leczenie dostosowane do potrzeb pacjenta. Jest to niezmiernie ważne chociażby dlatego, że wcześnie wykryte schorzenie i zapobieganie jego powikłaniom pozwalają wyleczyć chorobę całkowicie.

Hepatolog zajmuje się leczeniem szerokiej gamy chorób. Należą do niej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy