Hipermnezja - charakterystyka, przyczyny, objawy
Hipermnezja to szczególny rodzaj pamięci, nazywany często syndromem HSAM. Każdy z nas ma wspomnienia - mniej lub bardziej szczegółowe. Nasz pamięć często pomija nieistotne lub bolesne fakty, z czasem mogą się one zacierać, przez co pamiętamy konkretne wydarzenia nieco inaczej. Oczywiście wiele rzeczy zapominam z biegiem lat, co jest naturalną reakcją organizmu. W przypadku hipermnezji jest nieco inaczej. Zobacz, na czym polega i czy w ogóle trzeba to leczyć.
1. Co to jest hipermnezja i skąd się bierze?
Hipermnezja dla jednych może być niezwykłym darem, dla innych utrapieniem. Nazywana jest też syndromem HSAM (z ang. highly superior autobiographical memory) i pamięcią absolutną. Osoba dotknięta tą przypadłością pamięta nawet najmniejsze szczegóły wydarzeń, które miały miejsce wiele lat temu. Doskonale pamięta swój pierwszy dzień szkoły, ubrania, okładki zeszytów. Potrafi bezbłędnie przypomnieć wszystkich swoich kolegów z klasy, opisać ich wygląd. Pamięta, jakie kwiaty przyniosła w pierwszym dniu pracy nowa koleżanka i ile za swoje zamówienie zapłacili wszyscy znajomi podczas piątkowego wieczoru, który miał miejsce kilka lat wcześniej.
Hipermnezja to w zasadzie nieograniczone możliwości pamięci. Z tą przypadłością człowiek się rodzi. Można oczywiście stosować mnóstwo technik, które pomogą wzmocnić pamięć, ale tylko wrodzona hipermnezja charakteryzuje się aż taką dokładnością.
1.1. Przyczyny hipermnezji
Do tej pory nie udało się odkryć jednego konkretnego czynnika lub grupy czynników, które mogłyby odpowiadać za pojawienie się hipermnezji.
Niektórzy naukowcy są zdania, że każdy człowiek ma hipermnezję, ale nie każdy potrafi z niej korzystać, ponieważ wiele wspomnień jest głęboko ukrytych w ludzkiej podświadomości. Ich wnioski opierają się na badaniach przeprowadzonych przy wykorzystaniu hipnozy.
Niewiele na świecie jest osób, które mogą "pochwalić się" tzw. pamięcią absolutną.
2. Czym charakteryzuje się hipermnezja
Objawy hipermnezji to nie tylko pamiętanie wielu szczegółów ze swojego życia. Osoby z tą przypadłością mnóstwo swojego czasu poświęcają na myślenie o swojej przesłości i analizowanie minionych wydarzeń, szczególnie tych gorszych lub specyficznych. Ich skojarzenia dotyczą własnych doświadczeń, co odróżnia je od osób z zespołem Savanta lub ze spektrm autyzmu.
Niekiedy mówi się, że hipermnezja uaktywnia się w trudnych, stresujących sytuacjach, takich jak wypadek samochodowy. Wóczas osoby, które były ich uczestnikami, twierdzą, że przed oczami zobaczyli całe swoje życie. Jest to jeden z efektów działania hipermnezji.
3. Hipermnezja a choroby
Hipermnezja może się wydawać darem, który uchroni przed zaburzeniami pamięci i starczym otępieniem. Niestety, badania pokazują, że osoby dotknięte hipermnezją są tak samo narażone na chorobę Alzeimera czy demencję.
3.1. Czy hipermnezję się leczy?
Hipermnezja to nie jednostka choroba, a jedynie przypadłość, która nie wymaga leczenia. Dla osób dotkniętych pamięcią absolutną może to być jednak dość duże utrapienie - pamiętać wszystko, co się kiedykolwiek nam zdarzyło.
Zdarza się, że osoby dotknięte hipermnezją poddają się hipnozie aby złagodzić nieco swoje umiejętności.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.