Trwa ładowanie...

W PRL-u stała na każdym parapecie. Dziś wiemy, jak wpływa na zdrowie

 Paula Komendarczuk
15.03.2024 12:13
Hit PRL-u znowu w modzie. Roślina cenna dla zdrowia
Hit PRL-u znowu w modzie. Roślina cenna dla zdrowia (Getty Images)

Anginka, znana także jako pelargonia pachnąca, to hit okresu PRL-u, roślina rosła wówczas w prawie każdym domu. Jej zalety nie sprowadzają się natomiast wyłącznie do aspektów wizualnych, anginka wykazuje wiele cennych dla zdrowia właściwości.

spis treści

1. Anginka a zdrowie

Anginka to obecnie nieco zapomniana roślina, która cieszyła się największą popularnością w PRL-u. Wiele osób sądzi, że pelargonia pełni wyłącznie funkcje dekoracyjne, ozdabiając mieszkania żywokolorowymi kwiatami.

Wbrew pozorom właściwości anginki powinny zainteresować każdego. Roślina działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, wspomaga również leczenie infekcji dróg oddechowych, stanów zapalnych gardła i uszu.

Najlepszym sposobem na wykorzystanie potencjału rośliny będzie przygotowanie leczniczego naparu. Wystarczy zalać zmiażdżone liście pelargonii wrzącą wodą, zaparzyć pod przykryciem i przecedzić. Uzyskany płyn należy stosować w formie płukanki na ból gardła.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Liście anginki sprawdzą się także w przypadku infekcji ucha. Warto wówczas zgnieść je w palcach i włożyć do bolącego ucha, uważając, by nie wprowadzić ich zbyt głęboko.

2. Jak uprawiać anginkę?

Anginka nie należy do wymagających roślin, preferuje ciepłe, nasłonecznione miejsca. Można postawić ją zatem na parapecie, choć lepiej w oddaleniu od dopływu świeżego powietrza, ponieważ roślina nie znosi zbyt dobrze nagłych zmian temperatur.

Pelargonię można posadzić w ziemi uniwersalnej, zwracając uwagę na to, by podłoże było stale lekko wilgotne. Nie zaleca się zbyt częstego podlewania, niekorzystny wpływ na rozwój rośliny może mieć też przesuszanie gleby.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze