Homeopatia dla dzieci
Homeopatia to dziedzina medycyny naturalnej wykorzystująca niewielkie ilości substancji pozyskiwanych z roślin i minerałów do leczenia różnych dolegliwości. Ma działanie wspomagające leczenie i mobilizujące organizm do samodzielnej walki z chorobą. Ze względu na niewielkie i nieszkodliwe ilości wykorzystywanych substancji, homeopatia dla dzieci jest coraz bardziej popularna. Obecnie większość młodych mam dobrze zna działanie i właściwości środków homeopatycznych.
1. Kiedy stosuje się homeopatię dla dzieci?
Małe dzieci są bardzo ruchliwe, w związku z tym nierzadkie są wszelkiego rodzaju stłuczenia i siniaki. Jeśli rana krwawi, trzeba ją przemyć i zdezynfekować. Jeśli natomiast pojawia się guz lub siniak, możemy zastosować środki homeopatyczne. Najczęściej w takich wypadkach stosowana jest arnika, dostępna pod postacią granulek, kremu, żelu lub sprayu. Ten ostatni, musując, skutecznie odwraca uwagę dziecka i równocześnie łagodzi objawy stłuczenia. Maluchy bardzo często cierpią również z powodu wyrzynających się zębów i tutaj też homeopatia sprawdza się świetnie. Kiedy ząbkowanie nie daje spać, najbardziej polecanym środkiem jest w tym wypadku rumianek. Dla ulżenia dziecku terapię homeopatyczną najlepiej jest wspomóc innymi zabiegami, np. masowaniem dziąseł malucha.
Na problemy ze snem oraz nerwowy płacz zmęczonego malucha najlepiej pomaga środek na bazie fosforu. Istnieją również inne środki homeopatyczne, dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka mającego problemy z koszmarami, nocnym budzeniem czy nerwowością. Aby otrzymać fachową poradę w tym zakresie, należy skonsultować się z homeopatą lub farmaceutą. Jeśli dziecko regularnie cierpi z powodu zapalenia ucha czy błony śluzowej nosa, należy pomyśleć o działaniach zapobiegawczych z zastosowaniem środków homeopatycznych. Nie można oczywiście zapominać o standardowym leczeniu dziecka, jeśli jest już chore, oraz o stosowaniu leków przepisanych przez lekarza. Stosowanie homeopatii może zmniejszyć liczbę infekcji w okresie niemowlęcym, a w konsekwencji całkowicie rozwiązać ten problem u starszych dzieci.
2. Dawkowanie leków homeopatycznych dla dzieci
Główną zaletą stosowania środków homeopatycznych u małych dzieci jest ich całkowite bezpieczeństwo i brak skutków ubocznych. Można więc stosować je bez żadnych obaw, nie zapominając jednak o tym, aby dziecko było równocześnie pod normalną, regularną opieką lekarską. Gdy stosujemy homeopatię u bardzo małych dzieci, u których rozpuszczenie granulek leku pod językiem nie jest możliwe, najłatwiej i najbezpieczniej jest rozgnieść granulki i otrzymany proszek zmieszać z odrobiną wody. Lek homeopatyczny podany w ten sposób, przez butelkę lub na łyżeczce, jest łatwo przyjmowany przez dziecko, a dodatkowo w przeciwieństwie do innych lekarstw nie ma nieprzyjemnego smaku. Jeśli dziecko jest większe i nie ma obaw, że połknie od razu granulki leku, można bez wahania podawać mu środki homeopatyczne w normalny sposób.
Homeopatia jest bezpieczna zarówno dla dzieci, jak i niemowląt, u których szczególnie przydaje się w przypadku kolki, odparzeń pieluszkowych, ząbkowania i przeziębień.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.