Trwa ładowanie...

Hydrokortyzon – czym jest, kiedy i jak go stosować

Hydrokortyzon w postaci tabletek stosuje się w czasie posiłków
Hydrokortyzon w postaci tabletek stosuje się w czasie posiłków (123rf.om)

Hydrokortyzon to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwreumatycznym i przeciwalergicznym. Stosowany w leczeniu alergii skórnych, w chorobach reumatycznych, a także w leczeniu chorób nadnerczy. Jaki skład ma hydrokortyzon? Czy może wywoływać skutki uboczne? Kiedy nie należy go stosować?

spis treści

1. Czym jest hydrokortyzon

Hydrokortyzon to lek o działaniu przeciwreumatycznym, przeciwalergicznym i przeciwzapalnym. Występuje w postaci kremu, tabletek, a także w zawiesinie do wstrzykiwania.

Hydrokortyzon zmniejsza obrzęki i leczy zapalenie skóry. Lek stosuje się w przypadku chorób skóry, reumatyzmu, w leczeniu astmy, w niedoczynności nadnerczy oraz chorób o podłożu alergicznym.

Zobacz film: "Alergie skórne"

Hydrokortyzon sprawdza się również jako środek łagodzący ukąszenia owadów, oparzenia, atopowe zapalenia skóry, rumień wielopostaciowy, łuszczycę.

2. Jak stosować hydrokortyzon

Hydrokortyzon w postaci tabletek stosuje się w czasie posiłków. Hydrokortyzon w kremie nakłada się miejscowo na zmienioną skórę. Niewielką ilość kremu należy wówczas wcierać 2 – 3 razy dziennie.

Lek hydrokortyzon przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. U dzieci poniżej 12. roku życia nie należy stosować leku bez wskazania lekarza.

Lek hydrokortyzon może być stosowany jedynie pod ścisłą kontrolą lekarza. Stosowanie leku na własną rękę i przez dłuższy czas może wywołać niebezpieczne dla zdrowia objawy. Należy również pamiętać, aby leku hydrokortyzon nie przyjmować w dawce innej, niż zlecił to lekarz. Nawet jeżeli zapomnimy o jednej z dawek w ciągu dnia, nie należy przyjmować podwójnej dawki leku. Może to być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Przy reumatyzmie hydrokortyzon podaje się w zastrzykach jedynie przez personel medyczny. Podczas leczenia hydrokortyzanem nie należy spożywać alkoholu i ograniczyć słone pokarmy.

3. Kiedy nie stosować hydrokortyzonu

Przeciwwskazaniami do przyjmowania hydrokortyzonu jest uczulenie na którykolwiek składnik leku. Hydrokortyzon nie jest także przeznaczony w przypadku zakażenia bakteryjnego, zakażenia wirusowego, zakażenia grzybicznego, podczas zachorowania na trądzik różowaty, trądzik zwyczajny, przy nowotworach skóry, a także na skórę wokół ust i wszelkie zmiany, które się tam pojawiają.

Hydrokortyzon to preparat, którego nie należy również stosować na otwarte rany i uszkodzoną skórę.

4. Hydrokortyzon – skutki uboczne

Jak każdy lek, tak również hydrokortyzon może wywołać skutki uboczne. Hydrokortyzon może prowadzić do takich skutków ubocznych jak: zwiększenie poziomu cukru we krwi, osłabienie mięśni, obrzęki, obrzęk twarzy, zmniejszenie odporności organizmu na wszelkiego rodzaju choroby zakaźne, wrzody błony śluzowej dwunastnicy i żołądka, a także zmiany skórne, nudności i wymioty, a także zaburzenia hormonalne.

W przypadku pojawienia się i nasilenia powyższych skutków ubocznych, należy skonsultować się z lekarzem. Przed podjęciem leczenia lekiem hydrokortyzon należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, a także o przebytych chorobach. Szczególnie istotne jest, aby poinformować lekarza, jeżeli chorowało się na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, kamicę nerkową, choroby nerek, zakażenia skórne, zakażenia odbytu, jaskrę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze