Przejdź na WP

Hydrokortyzon – charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Hydrokortyzon to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwreumatycznym i przeciwalergicznym. Stosowany w leczeniu alergii skórnych, w chorobach reumatycznych, a także w leczeniu nadnerczy. Jaki skład ma hydrokortyzon? Czy hydrokortyzon może wywoływać skutki uboczne? Kiedy nie należy stosować leky hydrokortyzon?

Zobacz film: "Alergie skórne"

spis treści

1. Hydrokortyzon – charakterystyka

Hydrokortyzon to lek o działaniu przeciwreumatycznym, przeciwalergicznym i przeciwzapalnym. Występuje w postaci kremu, tabletek, a także w zawiesinie do wstrzykiwania.

Hydrokortyzon zmniejsza obrzęki i leczy zapalenie skóry. Lek stosuje się w przypadku chorób skóry, reumatyzmu, w leczeniu astmy, w niedoczynności nadnerczy oraz chorób o podłożu alergicznym.

Hydrokortyzon sprawdza się również jako środek łagodzący ukąszenia owadów, oparzenia, atopowe zapalenia skóry, rumień wielopostaciowy, łuszczycę.

12 surowych produktów, które warto jeść dla pięknej skóry
12 surowych produktów, które warto jeść dla pięknej skóry [7 zdjęć]

Likopen to związek, któremu pomidor zawdzięcza swoją czerwoną barwę. To również substancja, która eliminuje...

zobacz galerię

2. Hydrokortyzon – stosowanie

Hydrokortyzon w postaci tabletek stosuje się w czasie posiłków. Hydrokortyzon w kremie nakłada się miejscowo na zmienioną skórę. Niewielką ilość kremu należy wówczas wcierać w skórę 2 – 3 razy dziennie.

Lek hydrokortyzon przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. U dzieci poniżej 12. roku życia nie należy stosować leku bez wskazania lekarza.

Lek hydrokortyzon może być stosowany jedynie pod ścisłą kontrolą lekarza. Stosowanie leku na własną rękę i przez dłuższy czas może wywołać niebezpieczne dla zdrowia objawy. Należy również pamiętać, aby leku hydrokortyzon nie przyjmować w dawce innej, niż zlecił to lekarz. Nawet jeżeli zapomnimy o jednej z dawek w ciągu dnia, nie należy przyjmować podwójnej dawki leku. Może to być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Przy reumatyzmie hydrokortyzon podaje się w zastrzykach jedynie przez personel medyczny. Podczas leczenia hydrokortyzanem nie należy spożywać alkoholu i ograniczyć słone pokarmy.

3. Hydrokortyzon – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do przyjmowania hydrokortyzonu jest uczulenie na którykolwiek składnik leku. Hydrokortyzon nie jest także przeznaczony w przypadku zakażenia bakteryjnego, zakażenia wirusowego, zakażenia grzybicznego, podczas zachorowania na trądzik różowaty, trądzik zwyczajny, przy nowotworach skóry, a także na skórę wokół ust i wszelkie zmiany, które się tam pojawiają.

Hydrokortyzon to preparat, którego nie należy również stosować na otwarte rany i uszkodzoną skórę.

Hydrokortyzon w postaci tabletek stosuje się w czasie posiłków
Hydrokortyzon w postaci tabletek stosuje się w czasie posiłków (123rf.om)

4. Hydrokortyzon – skutki uboczne

Jak każdy lek, tak również hydrokortyzon może wywołać skutki uboczne. Hydrokortyzon może prowadzić do takich skutków ubocznych jak: zwiększenie poziomu cukru we krwi, osłabienie mięśni, obrzęki, obrzęk twarzy, zmniejszenie odporności organizmu na wszelkiego rodzaju choroby zakaźne, wrzody błony śluzowej dwunastnicy i żołądka, a także zmiany skórne, nudności i wymioty i zaburzenia hormonalne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

W przypadku pojawienia się i nasilenia powyższych skutków ubocznych, należy skonsultować się z lekarzem. Przed podjęciem leczenia lekiem hydrokortyzon należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, a także o przebytych chorobach. Szczególnie istotne jest, aby poinformować lekarza, jeżeli chorowało się na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, kamicę nerkową, choroby nerek, zakażenia skórne, zakażenia odbytu, jaskrę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy