Hydroksyzyna – skutki uboczne

Hydroksyzyna to lek uspokajający, który stosuje się również w terapii uczuleń, ponieważ wykazuje działanie przeciwhistaminowe. To popularny środek, który jest uznawany za bezpieczny, jednak jak każdy lek ma działania niepożądane. Jakie mogą być skutki uboczne stosowania hydroksyzyny?

Co to jest hydroksyzyna?

Hydroksyzyna to związek chemiczny, które jest pochodną piperazyny. Stosuje się go najczęściej jako lek uspokajający, ponieważ blokuje aktywność układu nerwowego.

Zobacz film: "Leczenie depresji"

W Polsce hydroksyzyna jest substancją czynną leku Atarax oraz środków pod nazwą Hydroxyzinum, dostępnych w formie tabletek oraz syropu. W naszym kraju lek jest sprzedawany wyłącznie po przepisaniu przez specjalistę, jednak w innych państwach można go kupić bez recepty.

Niepokoi cię ciągły... niepokój? Sprawdź, jak go pokonać

Jeśli ciągle zamartwiasz się o przyszłość, nawet najdroższe prezenty mogą przestać cię cieszyć, bo przecież wszystko można utracić. Gdy wyjeżdżasz, poszukuj...

Działanie hydroksyzyny

Hydroksyzyna działa uspokajająco, łagodzi lęki oraz redukuje napięcie. Stosuje się ją u osób, które mają problemy z równowagą, odczuwają niepokój oraz strach. Może być również podawana jako lek na bezsenność.

Hydroksyzyna to również środek przeciwhistaminowy, który redukuje swędzenie skóry. Może być stosowana u osób, u których wystąpią skórne reakcje alergiczne, ponieważ hydroksyzyna w bardzo szybkim czasie łagodzi dokuczliwy świąd skóry.

Lek hydroksyzyna wykazuje również właściwości przeciwbólowe oraz przeciwwymiotne. Działa również rozkurczająco i niweluje napięcie mięśniowe.

Środek ten bywa stosowany przed poważnymi zabiegami operacyjnymi oraz po nich, ponieważ substancja ta ułatwia odpoczynek, a przez to również regenerację organizmu. Czasami stosuje się hydroksyzynę w leczeniu choroby lokomocyjnej oraz u osób, które mają objawy odstawienia alkoholu.

Wielką zaletą hydroksyzyny jest bardzo szybki czas działania. Środki zawierające tę substancję aktywną szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego i dają rezultaty już po około 15–30 minutach od zażycia preparatu. Efekty działania hydroksyzyny na pokrzywkę i swędzenie mogą utrzymywać się nawet przez dobę, a działanie uspokajające trwa około 12 godzin.

Skutki uboczne hydroksyzyny

Chociaż hydroksyzyna jest uważana za bezpieczny lek, jak każdy środek farmakologiczny może wywołać niepożądane reakcje organizmu.

Najczęstszym skutkiem ubocznym hydroksyzyny jest senność. Osoby przyjmujące ten lek mogą również odczuwać wysuszenie błon śluzowych jamy ustnej oraz cierpieć na bóle głowy. Działania niepożądane hydroksyzyny obejmują również uczucie zmęczenia, osłabienia i znużenia.

Wśród skutków ubocznych obserwowanych niezbyt często są również zawroty głowy, nudności, gorączka. U niektórych osób występuje stan pobudzenia, splątania oraz pojawiają się drgawki.

Należy również pamiętać o reakcjach, które zdarzają się bardzo rzadko, takich jak tachykardia, omamy, dezorientacja, zapalenie skóry, skórne reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pokrzywka) oraz zaburzenia widzenia.

Lek należy stosować zawsze według zaleceń lekarza, ponieważ przedawkowanie hydroksyzyny wiąże się z wieloma dolegliwościami. Najczęściej są to: wymioty, gorączka, otępienie, senność, bóle głowy, brak koordynacji ruchowej, halucynacje, zaburzenia rytmu serca oraz problemy z oddychaniem.

Środki ostrożności przy stosowaniu hydroksyzyny

Hydroksyzyny nie mogą stosować pacjenci, którzy są uczuleni na tę substancję. Przeciwwskazaniem jest również ciąża oraz okres karmienia piersią. Lek nie może być podawany osobom z porfirią, jaskrą, przerostem prostaty. Hydroksyzyna u dzieci może być podawana wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Pacjenci, którzy przyjmują hydroksyzynę nie mogą kierować pojazdami, obsługiwać maszyn oraz specjalistycznych narzędzi, ponieważ środek ten wywołuje senność. Należy pamiętać, że hydroksyzyna może nasilać działanie innych leków antydepresyjnych, uspokajających, nasennych i psychotropowych. Nie powinno łączyć się jej z alkoholem oraz środkami odurzającymi. Pacjenci powinni poinformować lekarza o wszystkich stosowanych w ostatnim czasie lekach, ponieważ hydroksyzyna może wchodzić z nimi w reakcje i wywoływać działania niepożądane.

Hydroksyzyna to środek najczęściej stosowany w leczeniu lęku. Dzięki temu, że działa bardzo szybko, a efekty utrzymują się przez długi czas, hydroksyzyna jest bardzo popularnym środkiem uspokajającym. Hydroksyzyna nie uzależnia, jednak nie zaleca się jej długotrwałego stosowania, a raczej podawanie doraźne. Jeśli stany lękowe, niepokój, napięcie, bezsenność i chwiejność emocjonalna utrzymują się przez długi czas, to najlepiej udać się do specjalisty, który być może zaleci leczenie psychoterapeutyczne.

Sylwia Stachura, 7 miesięcy temu

Leki uspokajające

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki uspokajające
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leki uspokajające
Leki uspokajające

Kiedy warto sięgnąć po leki uspokajające?

o tym, czy brać leki, może być bardzo trudna, ważne jest, aby dysponować precyzyjnymi informacjami, na których podstawie można ją podjąć. Nie każdy (...) , kto cierpi na nadmierny niepokój, potrzebuje leków i nie każdy chce je zażywać....

Leki uspokajające

Śmiertelnie niebezpieczna dieta "śpiącej królewny"

Śmiertelnie niebezpieczna dieta "śpiącej królewny"

spustoszenie dla organizmu i niebezpieczeństwo dla zdrowia. Jeżeli ktoś zażywa silne leki uspokajające, rzeczywiście nie będzie odczuwał głodu ani potrzeb fizjologicznych. Mówimy tu o osobach, które poddają się ponad...

Leki uspokajające

Leki uspokajające w ciąży

Leki uspokajające w ciąży

ziołowe z melisą czy walerianą. Wpływ leków uspokajających na płód Syntetyczne leki uspokajające, do których zaliczamy sole bromu, a także leki nasenne w mniejszych dawkach (benzodiazepiny,...

Leki uspokajające

Ziołowe tabletki nasenne

Ziołowe tabletki nasenne zawierają pojedyncze substancje roślinne lub mieszanki kilku. Do najbardziej znanych roślin wykazujących właściwości nasenne i uspokajające należą: kozłek lekarski, melisa lekarska, chmiel zwyczajny, a także lawenda...

Leki uspokajające

Relanium

Relanium

na zdrowie psychiczne i czy jest bezpieczny dla naszego organizmu? Czym jest relanium? Relanium jest lekiem uspokajającym, przeciwlękowym (...) będzie poszukanie pomocy u specjalistów, którzy pomogą wyjść z nałogu. Relanium,...

Leki uspokajające

Ziołowe tabletki uspokajające

Ziołowe tabletki uspokajające

oraz moczopędne i poprawiające trawienie. Zastosowanie ziołowych leków uspokajających Ziołowe leki uspokajające znalazły zastosowanie w licznych schorzeniach (...) czy uzależnienia. Ziołowe tabletki...

Leki uspokajające

Tabletki nasenne - działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Tabletki nasenne dzielimy na 3 grupy: benzodiazepiny, barbiturany i niebarbiturowe leki nasenne. Różnią się one nie tylko budową chemiczną (...) na budowę chemiczną możemy podzielić na: pochodne benzodiazepiny, pochodne kwasu barbiturowego, inne...

Leki uspokajające

Leki uspokajające dla dzieci

Leki uspokajające dla dzieci

Leki uspokajające dla dzieci to niektóre leki uspokajające stosowane u dorosłych, ale w odpowiednio przeliczonej do wagi ciała dziecka, niższej dawce. Ze względu na działania niepożądane,...

Wybielanie zębów - przyczyny, przeciwwskazania, metody, skutki uboczne

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym to najdroższa i najszybsza metoda wybielania zębów. Jednak jego inwazyjność sprawia, że nie jest dla każdego.