Hydroksyzyna – charakterystyka, działanie, skutki uboczne, stosowanie

Hydroksyzyna to lek uspokajający, który stosuje się również w leczeniu alergii, ponieważ wykazuje działanie przeciwhistaminowe. To popularny środek, który jest uznawany za bezpieczny, jednak jak każdy lek ma działania niepożądane. Jakie mogą być skutki uboczne stosowania hydroksyzyny?

1. Hydroksyzyna – chrakterystyka

Hydroksyzyna to związek chemiczny, który jest pochodną piperazyny. Stosuje się go najczęściej jako lek uspokajający, ponieważ blokuje aktywność układu nerwowego.

W Polsce hydroksyzyna jest substancją czynną leku Atarax oraz środków pod nazwą Hydroxyzinum, dostępnych w formie tabletek oraz syropu. W naszym kraju lek jest sprzedawany wyłącznie po przepisaniu przez specjalistę, jednak w innych państwach można go kupić bez recepty.

Zobacz film: "Leczenie depresji"

Niepokoi cię ciągły... niepokój? Sprawdź, jak go pokonać
Niepokoi cię ciągły... niepokój? Sprawdź, jak go pokonać [7 zdjęć]

Jeśli ciągle zamartwiasz się o przyszłość, nawet najdroższe prezenty mogą przestać cię cieszyć, bo przecież...

zobacz galerię

2. Hydroksyzyna – działanie

Hydroksyzyna działa uspokajająco, łagodzi lęki oraz redukuje napięcie. Stosuje się ją u osób, które mają problemy z równowagą, odczuwają niepokój oraz strach. Może być również podawana jako lek na bezsenność.

Hydroksyzyna to również środek przeciwhistaminowy, który redukuje swędzenie skóry. Może być stosowana u osób, u których wystąpią skórne reakcje alergiczne, ponieważ hydroksyzyna w bardzo szybkim czasie łagodzi dokuczliwy świąd skóry.

Lek hydroksyzyna wykazuje również właściwości przeciwbólowe oraz przeciwwymiotne. Działa również rozkurczająco i niweluje napięcie mięśniowe.

Środek ten bywa stosowany przed poważnymi zabiegami operacyjnymi oraz po nich, ponieważ substancja ta ułatwia odpoczynek, a przez to również regenerację organizmu. Czasami stosuje się hydroksyzynę w leczeniu choroby lokomocyjnej oraz u osób, które mają objawy odstawienia alkoholu.

Wielką zaletą hydroksyzyny jest bardzo szybki czas działania. Środki zawierające tę substancję aktywną szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego i dają rezultaty już po około 15–30 minutach od zażycia preparatu. Efekty działania hydroksyzyny na pokrzywkę i swędzenie mogą utrzymywać się nawet przez dobę, a działanie uspokajające trwa około 12 godzin.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Hydroksyzyna – skutki uboczne

Chociaż hydroksyzyna jest uważana za bezpieczny lek, jak każdy środek farmakologiczny może wywołać niepożądane reakcje organizmu.

Najczęstszym skutkiem ubocznym hydroksyzyny jest senność. Osoby przyjmujące ten lek mogą również odczuwać wysuszenie błon śluzowych jamy ustnej oraz cierpieć na bóle głowy. Działania niepożądane hydroksyzyny obejmują również uczucie zmęczenia, osłabienia i znużenia.

Wśród skutków ubocznych obserwowanych niezbyt często są również zawroty głowy, nudności, gorączka. U niektórych osób występuje stan pobudzenia, splątania oraz pojawiają się drgawki.

Należy również pamiętać o reakcjach, które zdarzają się bardzo rzadko, takich jak tachykardia, omamy, dezorientacja, zapalenie skóry, skórne reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pokrzywka) oraz zaburzenia widzenia.

Lek należy stosować zawsze według zaleceń lekarza, ponieważ przedawkowanie hydroksyzyny wiąże się z wieloma dolegliwościami. Najczęściej są to: wymioty, gorączka, otępienie, senność, bóle głowy, brak koordynacji ruchowej, halucynacje, zaburzenia rytmu serca oraz problemy z oddychaniem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Hydroksyzyna – stosowanie

Hydroksyzyny nie mogą stosować pacjenci, którzy są uczuleni na tę substancję. Przeciwwskazaniem jest również ciąża oraz okres karmienia piersią. Lek nie może być podawany osobom z porfirią, jaskrą, przerostem prostaty. Hydroksyzyna u dzieci może być podawana wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Pacjenci, którzy przyjmują hydroksyzynę nie mogą kierować pojazdami, obsługiwać maszyn oraz specjalistycznych narzędzi, ponieważ środek ten wywołuje senność. Należy pamiętać, że hydroksyzyna może nasilać działanie innych leków antydepresyjnych, uspokajających, nasennych i psychotropowych. Nie powinno łączyć się jej z alkoholem oraz środkami odurzającymi. Pacjenci powinni poinformować lekarza o wszystkich stosowanych w ostatnim czasie lekach, ponieważ hydroksyzyna może wchodzić z nimi w reakcje i wywoływać działania niepożądane.

Hydroksyzyna to środek najczęściej stosowany w leczeniu lęku. Dzięki temu, że działa bardzo szybko, a efekty utrzymują się przez długi czas, hydroksyzyna jest bardzo popularnym środkiem uspokajającym. Hydroksyzyna nie uzależnia, jednak nie zaleca się jej długotrwałego stosowania, a raczej podawanie doraźne. Jeśli stany lękowe, niepokój, napięcie, bezsenność i chwiejność emocjonalna utrzymują się przez długi czas, to najlepiej udać się do specjalisty, który być może zaleci leczenie psychoterapeutyczne.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!