Trwa ładowanie...

Iberogast – skład, dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
18.09.2020 14:28
Iberogast to lek ziołowy, który pomaga łagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego
Iberogast to lek ziołowy, który pomaga łagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego (123rf)

Iberogast to lek ziołowy, który pomaga łagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak uczucie pełności, wzdęcia, skurcze żołądka i jelit. Preparat wykazuje właściwości przeciwzapalne, wiatropędne, przeciwutleniające i przeciwbakteryjne. Kiedy warto po niego sięgać? Co zawiera i jak go dawkować?

spis treści

1. Co to jest lek Iberogast?

Iberogast to naturalny lek roślinny, który stosuje się w czynnościowych zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, związanych z motoryką przewodu pokarmowego, takich jak niestrawność czynnościowa czy zespół jelita nadwrażliwego. Został opracowany i przetestowany przez naukowców pod koniec lat 50. XX wieku.

Jakie są wskazania do podania leku Iberogast? Po preparat warto sięgać, gdy dokucza ból brzucha, uczucie pełności, dolegliwości skurczowe jamy brzusznej i jelit, wzdęcia, nudności i zgaga. Lek pomaga, ponieważ działa przeciwzapalne, wiatropędne, przeciwutleniająco i przeciwbakteryjnie, zmniejsza uczucie pełności, osłabia skurcze żołądka i jelit, hamuje wydzielanie soku żołądkowego.

2. Co zawiera lek Iberogast?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Swą leczniczą moc Iberogast zawdzięcza dziewięciu ekstraktom roślinom. To ubiorek gorzki, korzeń arcydzięgla, kwiaty rumianku, owoce kminku, owoce ostropestu plamistego, liście melisy lekarskiej, liście mięty pieprzowej, glistnik jaskółcze ziele oraz korzeń lukrecji. Każda z nich zawiera składniki aktywne, które działają na różne objawy czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego. Rośliny te działają zarówno osobno, jak i uzupełniają się wzajemnie, wpływając jednocześnie na wiele dolegliwości.

Iberogast zawiera także alkohol (etanol) w stężeniu objętościowym wynoszącym około 31%. Oznacza to, że 20 kropli, czyli jednorazowa dawka leku dla dorosłych zawiera do 240 mg etanolu, co odpowiada około 6,2 ml piwa lub 2,6 ml wina na dawkę. Alkohol jest istotnym składnikiem płynnych leków ziołowych, gdyż pomaga w ekstrakcji i ochronie cennych składników ziół.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Iberogast czerpie z mocy wyciągów roślin leczniczych. W 100 ml płynu znajduje się:

  • 20 ml wyciągu z kwiatów rumianku (Matricariae flos extractum),
  • 15 ml wyciągu z ziela ubiorka gorzkiego (Iberis amara herbae extractum),
  • 10 ml wyciągu z korzenia arcydzięgla (Angelicae radicis extractum),
  • 10 ml wyciągu z owoców kminku (Carvi fructus extractum),
  • 10 ml wyciągu z owoców ostropestu plamistego (Silybi mariani fructus extractum),
  • 10 ml wyciągu z liści melisy (Melissae folii extractum)<
  • 10 ml wyciągu z ziela glistnika (Chelidonii herbae extractum),
  • 10 ml wyciągu z korzenia lukrecji (Liquiritiae radicis extractum),
  • 5 ml wyciągu z liści mięty pieprzowej (Menthae piperitae folii extractum).

Preparat zawiera 29,5-32,6% (v/v) etanolu.

3. Dawkowanie kropli Iberogast

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, Iberogast zażywa się w małej ilości płynu przed lub w czasie posiłków. Dawkowanie:

  • dzieci od 6. do 12. roku życia przyjmują 3 razy dziennie 15 kropli,
  • młodzież powyżej 12 lat i dorośli zażywają 3 razy dziennie 20 kropli.

Lek zazwyczaj jest podawany 3 razy na dobę, przed posiłkiem lub w jego trakcie. Warto pamiętać, że jeżeli po kilku tygodniach stosowania leku dolegliwości nie ustępują, należy zasięgnąć porady lekarza.

Warto pamiętać, by Iberogast stosować według zaleceń lekarza lub farmaceuty lub dokładnie tak, jak to opisano w ulotce. Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania preparatu.

4. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Kiedy nie stosować leku Iberogast? Nie wolno po niego sięgać, gdy stwierdzono uczulenie na którykolwiek ze składników tego leku. Nie należy go stosować u dzieci poniżej 6. roku życia oraz osób z chorobą alkoholową (ze względu na zawartość alkoholu).

Przed zastosowanie Iberogastu z lekarzem powinni skonsultować się pacjenci ze stwierdzoną chorobą wątroby lub padaczką, a także kobiety spodziewające się dziecka, planujące ciążę bądź mogące być w ciąży.

5. Działania niepożądane

Iberogst, jak każdy lek, może wywołać działania niepożądane. Sporadycznie, rzadziej niż 1 na 10 000, mogą pojawić się reakcje nadwrażliwości takie jak wysypka, świąd czy duszność. Należy natychmiast odstawić Iberogast i zasięgnąć pomocy medycznej, jeżeli po zastosowaniu leku wystąpią objawy uszkodzenia wątroby: żółtaczka, ciemne zabarwienie moczu, odbarwiony stolec.

6. Gdzie kupić Iberogast?

Iberogast jest dostępny jest bez recepty w aptekach. Można go kupić w opakowaniu, które zawiera 20 ml, 50 ml lub 100 ml płynu. Jak przedstawia się kwestia. Za opakowanie 20 ml trzeba zapłacić kilkanaście złotych, za 50 ml nawet 40 zł, zaś za opakowanie 100 ml około 60 zł. Warto podkreślić, że Iberogast opinie ma bardzo dobre, zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Lek dostępny jest wyłącznie w postaci płynu (nie istnieją Iberogast tabletki).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze