Trwa ładowanie...

Ibuprofen - właściwości, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, przedawkowanie

Avatar placeholder
30.03.2021 13:49
Ibuprofen dostępny jest bez recepty, należy jednak stosować go ostrożnie
Ibuprofen dostępny jest bez recepty, należy jednak stosować go ostrożnie (Shutterstock)

Ibuprofen jest jedną z najpopularniejszych substancji przeciwbólowych dostępnych w aptece bez recepty. Jeżeli odczuwamy ból to sięgamy albo po paracetamol lub po ibuprofen. Jakie właściwości ma ibuprofen? Czy ibuprofen jest bezpieczny? W jakich dawkach należy przyjmować lek?

spis treści

1. Właściwości leku Ibuprofen

Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbbólowe. Ibuprofen jest lekiem, który został opracowany w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych.

Ibuprofen bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, większość leku wchłania się w jelicie cienkim, ale proces wchłaniania rozpoczyna się już w żołądku. Maksymalne stężenie ibuprofenu występuje po 1-2 godzinach od przyjęcia tabletki, a po 1 godzinie od podania zawiesiny.

2. Kiedy należy stosować lek?

Wskazania do stosowania ibuprofenu to ból o małym i średnim nasileniu. Należą do niego bóle głowy (napięciowy i migrenowy), ból zębów, ból mięśni, bóle kości i bóle stawów, młodzieńcze zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów. Ibuprofen można stosować także w leczeniu zmian pourazowych i przeciążeniowych (ścięgna, mięśnie, więzadła, torebki stawowe).

Zobacz film: "Ibuprofen i paracetamol. Jakie mają działanie na dzieci?"
Działają jak tabletki przeciwbólowe. Masz je w kuchni
Działają jak tabletki przeciwbólowe. Masz je w kuchni [6 zdjęć]

Żeby zwalczyć ból zęba, migrenę, bóle menstruacyjne i inne dolegliwości, najczęściej sięgamy po tabletkę.

zobacz galerię

Ibuprofen jest stosowany także w łagodzeniu bólu miesiączkowego, obniżeniu gorączki, łagodzenia objawów grypy i przeziębienia.

3. Jakie są przeciwwskazania do stosowania?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku ibuprofen jest nadwrażliwość na substancje czynną. Ibuprofenu nie powinni stosować pacjenci z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, niewydolnością nerek, niewydolności serca oraz ze skazą krwotoczna. Przeciwwskazaniem do przyjmowania ibuprofenu jest również III trymestr ciąży.

Stosowanie Ibuprofenu powinno wymagać szczególnej uwagi od osób chorujących na astmę oskrzelową, nadciśnienie tętnicze, niewydolności nerek, wątroby czy serca. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na toczeń rumieniowaty oraz choroby zapalne jelit takie jak wrzodziejące zapalenie jelit, choroba Leśniewskiego-Crohna.

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu
10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu [10 zdjęć]

Z powodu bólu często rezygnujemy z aktywności fizycznej, co prowadzi do osłabienia mięśni i utraty siły,

zobacz galerię

4. Jak należy dawkować lek?

Lek Ibuprofen można stosować już u dzieci od 3 miesiąca życia. Dokładne dawki znajdziemy na opakowaniu leku, ponieważ podczas podawania leku trzeb uwzględnić wiek i wagę dziecka. Dzieciom ibuprofen podaje się w formie zawiesiny doustnej.

Ibuprofen w postaci tabletek można stosować u dzieci powyżej 6 miesiąca życia. U dzieci o do 9 lat (20-29 kg) stosuje się1 tabletkę o dawce 200 mg ibuprofenu co 6-8 godzin. Maksymalna dawka dobowa ibuprofenu dla dziecka to 3 tabletki (łącznie 600 mg ibuprofenu).

Dzieci do 12 roku życia mogą stosować ibuprofen co 6 godzin a łączna dawka nie może przekraczać 800 mg ibuprofenu. Dorośli oraz dzieci powyżej 12 roku życia mogą przyjmować ibuprofen w dawce 1-2 tabletki 200 mg substancji czynnej co 4 godziny. Maksymalna dawka dobowa ibuprofenu dla dorosłych to 1200 mg.

5. Jakie skutki moogą wystąpić po przedawkowaniu leku?

Przedawkowanie ibuprofenu może skutkować takimi objawami jak: nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, problemy z apetytem, niestrawność, wysypka, pokrzywka, katar, rumień. Skutki uboczne ibuprofenu to także obrzęk twarzy, obrzęk krtani, duszności, hipotensja zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli.

Działaniem niepożądanym ibuprofenu może być także depresja, reakcje psychotyczne, szumy uszne oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze