Trwa ładowanie...

Jak wybrać najlepszy wstrzykiwacz insuliny?

Avatar placeholder
05.09.2013 13:55
Jak wybrać najlepszy wstrzykiwacz insuliny?
Jak wybrać najlepszy wstrzykiwacz insuliny?

Wstrzykiwanie insuliny jest obecnie coraz łatwiejsze. Na rynku są dostępne tzw. „peny”, czyli automatyczne wstrzykiwacze insuliny. Za pomocą insulinoterapii leczy się wielu chorych na cukrzycę, a większość z nich korzysta z penów do samodzielnego wstrzykiwania insuliny.

spis treści

1. Idealny wstrzykiwacz insuliny

Wstrzykiwacz insuliny to urządzenie przypominające wyglądem długopis, stąd jego nazwa. Aby korzystać z pena, należy się zaopatrzyć także w jednorazowe igły, oraz wkłady z insuliną, o rodzaju zaleconym przez lekarza i dopasowanym do potrzeb chorego.

Peny automatyczne mają tę zaletę, że nie trzeba posiadać wyjątkowych umiejętności robienia zastrzyków, by się nimi posługiwać. Ich kształt sprawia, że korzystanie z nich jest niezmiernie łatwe (są małe i poręczne). Przesunięcie i przytrzymanie „spustu" na penie skutkuje automatycznym dostarczeniem insuliny do tkanek, co dzieje się zawsze z taką samą siłą, niezależnie od dawki. Wstrzyknięcie insuliny jest dzięki temu optymalne i bezbolesne. Oczywiście, pod warunkiem, że potrafimy poprawnie korzystać z pena.

Zobacz film: "Cukrzyca a praca"

Ważną zaletą niektórych rodzajów penów (np.n) jest informowanie chorego o tym, że przyjął już ustawioną dawkę. Na obudowie w okienku pojawia się sygnalizator (zielona kropka), oznaczający zakończenie wstrzykiwania. Po otrzymaniu tej informacji, należy odczekać jeszcze ok. 6 sekund (najlepiej policzyć do 10), by insulina pozostała w tkance podskórnej.

Korzystanie z penów jest także wyjątkowo bezpieczne. Uszkodzenia tkanek są ograniczone do minimum podczas automatycznego wkłucia – to znacząca różnica w porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniem, czyli zastrzykiem. Także dawki są dzięki penom odmierzane wyjątkowo dokładnie, co ma wpływ na stan chorego. Co więcej, wykorzystywane igły są zawsze osłonięte, zabezpieczenia zdejmuje się dopiero, kiedy robi się wkłucie, po czym zakłada się je z powrotem i utylizuje. Pen to urządzenie, które należy wymieniać na nowe po ok. dwóch latach użytkowania, kiedy zadecyduje tak lekarz, natomiast igły i wkłady wykorzystuje się jednorazowo.

Dobrze dobrany pen zdecydowanie ułatwia choremu wstrzykiwanie insuliny i codzienne życie, bo insulinę trzeba przyjmować przecież każdego dnia. Dobrze jest wybrać pen, który:

  • jest łatwy w obsłudze;
  • jest lekki i poręczny;
  • ma czytelną sygnalizację przyjmowanej dawki;
  • ma możliwość kontroli przyjmowanej dawki;
  • informuje, kiedy dawka została wprowadzona do organizmu.

2. Jak dbać o wstrzykiwacz?

Aby zapewnić sobie prawidłowe działanie pena przez długi czas, należy:

  • przechowywać go w temperaturze pokojowej;
  • jeśli jest w nim insulina, przechowywać w temperaturze pokojowej do 25 stopni Celsjusza nie dłużej n iż 28 dni;
  • nie przechowywać go w miejscu nasłonecznionym;
  • chronić go od działania kurzu i wilgoci;
  • po użyciu wyjmować igłę i zakładać specjalną nakładkę na końcówkę;
  • trzymać go w etui;
  • unikać zamoczenia;
  • czyścić go codziennie lekko wilgotną ściereczką bez użycia jakichkolwiek substancji czyszczących czy dezynfekujących.

Odpowiedni wybór pena znacząco wpływa na komfort życia chorych na cukrzycę. Mogą oni stosować wstrzyknięcia insuliny dyskretnie, bezboleśnie i szybko. Automatyczne wstrzykiwacze insuliny wpływają także na skuteczność leczenia cukrzycy, przede wszystkim dzięki temu, że dawki są mierzone wyjątkowo dokładnie, a ich podanie jest higieniczne.

Zapytaj w swojej poradni diabetologicznej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze