40 tygodni, czyli ile dokładnie trwa ciąża - długość ciąży, zagrożenia
Pytanie o czas trwania ciąży z pozoru banalne, zadaje sobie wiele osób. Każdy wie, że kobieta nosi dziecko przez 9 miesięcy. Ale bezpieczniej podawać wiek ciąży w tygodniach. Okazuje się jednak, że 40 tygodni, to tylko okres umowny. Dziecko może pojawić się na świecie już w 38. tygodniu lub dopiero w 42. Z czego wynikają te rozbieżności?
1. Ile tygodni trwa ciąża
Ciąża powinna trwać 40 tygodni, co odpowiada 10 miesiącom księżycowym, z których każdy składa się z 4 tygodni, a więc 28 dni. Okres ten dzieli się na trzy trymestry, które wbrew pozorom nie są takiej samej długości. Pierwszy kończy się po 12 tygodniach, drugi trwa do 27, a trzeci upływa wraz z porodem. Co ważne początek ciąży nie jest tożsamy z momentem zapłodnienia. Z medycznego punktu widzenia, ciąża zaczyna się kilkanaście dni przed zapłodnieniem. Podczas owulacji, dojrzewająca w jajniku komórka jajowa, czyli gameta żeńska jest uwalniania. Jeśli w tym czasie zostanie zapłodniona przez plemnik - gametę męską, powstanie nowe życie. Ciążę liczy się z uwzględnieniem tego okresu, dlatego za jej początek uznaje się datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jeśli kobieta monitorowała cykl i może dokładnie określić dzień poczęcia, jej ciąża jest jakby 2 tygodnie młodszy, chociaż jest na tym samym etapie rozwoju. Mama z „młodszym” bobasem będzie więc w ciąży 38 tygodni. Ważne jest, by dziecko nie przyszło na świat wcześniej niż przed końcem 37 tygodniach. Wcześniaki nie mają jeszcze prawidłowo rozwiniętych wszystkich narządów, więc nie mogą samodzielnie funkcjonować.
2. Od czego zależy długość ciąży
Na długość ciąży nie wpływa ani waga, ani wiek ciężarnej. Przyczyną szybszego pojawienia się maluszka na świecie nie jest też wzrost matki. Dziewczynki przebywają średnio w brzuchu o jeden dzień dłużej niż chłopcy. Trzeba też pamiętać, że tylko 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Jeśli dziecko pojawia się na świecie 2 tygodnie przed lub 2 tygodnie po terminie to uznaje się, że wszystko jest w normie, a poród nastapił w terminie. Niebezpieczne są większe odchylenia. Kobieta musi zgłosić się do szpitala, gdy minie więcej niż 2 tygodnie od wyznaczonej daty porodu. Stare łożysko nie jest bowiem w stanie spełniać swojej funkcji i wykarmić maluszka. W niebezpieczeństwie są też noworodki, które rodzą się o wiele za wcześnie. Na szczęście współczesna medycyna jest już w stanie im pomóc, nawet jeśli niektóre narządy nie zdołały się wykształcić.
3. Jakie zagrożenia niesie przedwczesny i opóźniony poród
Zarówno przedwczesny poród, jak i przenoszona ciąża powodują w większości przypadków komplikacje porodowe. Są źródłem zagrożenia dla matki i dziecka. Powikłania wcześniactwa to m.in.:
- zwiększona śmiertelność płodów;
- zespół niewydolności oddechowej;
- dysplazja oskrzelowo-płucna;
- martwicze zapalenie jelit;
- retinopatia wcześniacza;
- opóźniony rozwój umysłowy.
Przenoszona ciąża wiąże się z następującymi komplikacjami:
- dziecku zaczyna być ciasno w macicy; jest mu coraz trudniej oddychać i poruszać się;
- zdarza się, że dziecko w wyniku stresu wydala do wód smółkę, co powoduje, że zmniejsza się obronność przed bakteriami, a zwiększa ryzyko okołoporodowego zakażenia bakteriami;
- stare łożysko sprawia, że dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych.
Trudno jest zapobiec urodzeniu się wcześniaka czy przenoszeniu ciąży. Podstawowym zadaniem kobiety jest jednak dbałość o swoje zdrowie, a także zdrowie maluszka.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.