Trwa ładowanie...

Implant antykoncepcyjny – działanie, wady, przeciwwskazania

Avatar placeholder
Iwona Szadkowska 07.04.2021 16:44
Implant antykoncepcyjny – działanie, wady, przeciwwskazania
Implant antykoncepcyjny – działanie, wady, przeciwwskazania (123RF)

Implant antykoncepcyjny to długotrwała metoda antykoncepcyjna. Implant jest wszczepiany w skórę i stopniowo uwalnia progestaken. Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu? Jakie są wady tej metody antykoncepcyjnej i czy każda kobieta może się na nią zdecydować?

spis treści

1. Zabieg wszczepienia implantu antykoncepcyjnego

Zabieg wszczepienia implantu antykoncepcyjnego przypomina zastrzyk. Implant antykoncepcyjny ma długość około 4 cm i 2 mm szerokości i jest wszczepiany pod skórę na wewnętrznej stronie ramienia. Implant antykoncepcyjny nie jest widoczny z zewnątrz, ale można go wyczuć, dotykając miejsce, w które został wszczepiony.

Zalecane jest zakładanie implantu antykoncepcyjnego w piątym dniu cyklu. Wszczepienie w innym terminie wymaga dodatkowej antykoncepcji przez około tydzień. Tyle czasu potrzebuje implant, aby zacząć działać.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Usunięcie implantu antykoncepcyjnego polega na nacięciu skóry, wyjęciu implanty i założeniu opatrunku z bandażem uciskowym. Zalecane jest noszenie opatrunku przez całą dobę. Płodność wraca już w następnym cyklu miesiączkowym od usunięcia implantu antykoncepcyjnego.

Implant antykoncepcyjny to długotrwała metoda antykoncepcyjna, którą wszczepia się pod skórę.
Implant antykoncepcyjny to długotrwała metoda antykoncepcyjna, którą wszczepia się pod skórę.

2. Jak działa implant antykoncepcyjny?

Implant antykoncepcyjny działa od około pół roku do nawet 5 lat. W tym czasie implant uwalnia niskie stężenie progestagenu przez otaczające tkanki do krwiobiegu. Dzięki temu zapobiega się jajeczkowaniu, śluz staje się bardziej gęsty i plemniki nie mogą dotrzeć do jajeczka, a także hamuje się cykl dojrzewania endometrium.

Najczęściej implant antykoncepcyjny usuwa się po około 3 – 5 latach i należy zastąpić go nowym. Zawarty w implancie progestagen po tym czasie się kończy. Zdarza się jednak, że implant antykoncepcyjny należy wymienić wcześniej, aby jego działanie było skuteczne. Najczęściej potrzeba taka występuje u kobiet otyłych. Inną przyczyną usunięcia implantu antykoncepcyjnego mogą być działania niepożądane, takie jak depresja.

3. Czy implant antykoncepcyjny jest skuteczny?

Skuteczność implantu antykoncepcyjnego jest na poziomie ponad 99%. Warto jednak wspomnieć, że żadna metoda antykoncepcyjna nie jest w pełni skuteczna. Implant antykoncepcyjny jest jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży. Wszystko dzięki ciągłemu uwalnianiu niewielkiej ilości hormonu do organizmu.

8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet
8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet [10 zdjęć]

Obecnie kobiety mają do wyboru wiele różnych metod antykoncepcji, co może sprawić, że wybór jednej z

zobacz galerię

4. Wady antykoncepcji

Implant antykoncepcyjny może prowadzić do nieregularnych miesiączek, a u niektórych kobiet krwawienie może w ogóle się nie pojawiać. Skutki uboczne w postaci bólu głowy, wzrost wagi, zmiany nastroju, nudności, trądzik, zmniejszona ochota na współżycie, ból brzucha lub odczuwanie dyskomfortu w pochwie w postaci upławów i zapalenia pochwy, zdarzają się bardzo rzadko.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydaje się, że antykoncepcja zapewnia stuprocentową skuteczność w zapobieganiu ciąży. Jednak istnieją

zobacz galerię

5. Przeciwwskazania do wszczepienia implantu

Głównymi przeciwwskazaniami do wszczepienia implantu antykoncepcyjnego jest wiek poniżej 18. roku życia, ostra choroba wątroby, zakrzepowe zapalenie żył lub choroba zakrzepowo – zatorowa, rak sutka, guzy wątroby, nadwrażliwość na składnik implantu lub krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze