Trwa ładowanie...

Indometacyna – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Avatar placeholder
04.06.2020 13:05
Indometacyna to organiczny związek chemiczny będący pochodną kwasu indolilooctowego.
Indometacyna to organiczny związek chemiczny będący pochodną kwasu indolilooctowego. (GettyImages)

Indometacyna to organiczny związek chemiczny będący pochodną kwasu indolilooctowego. Zalicza się ją do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), ponieważ łagodzi objawy stanu zapalnego. Stosuje się ją przy dnie moczanowej i reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa. Co warto o niej wiedzieć?

spis treści

1. Czym jest indometacyna?

Indometacyna pod względem chemicznym jest pochodną kwasu octowego, zawiera układ indolu. Substancja wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, a także hamujące agregację płytek krwi.

Substancja została wprowadzona na rynek farmaceutyczny w latach 60. ubiegłego wieku. Ponieważ z jej zażywaniem wiąże się wiele działań niepożądanych, ze względu na lepszy profil bezpieczeństwa leków alternatywnych, jej stosowanie jest ograniczone.

2. Preparaty z indometacyną

Zobacz film: "Leki bez recepty a prowadzenie samochodu"

Preparaty z indometacyną zaliczane są grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Na polskim rynku funkcjonuje kilka preparatów z indometacyną. Te mają formę tabletek, czopków doodbytniczych oraz środków do stosowania zewnętrznego: maści, aerozolu, kropli do oczu. To na przykład Elmetacin (aerozol), Indocollyre 0,1% (krople do oczu) czy Metindol retard (tabletki o przedłużonym uwalnianiu).

3. Działanie indometacyny

Indometacyna znana jest głównie z właściwości przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Ponadto hamuje zlepianie (agregację) płytek krwi. Może być stosowana doustnie, powierzchniowo na skórę oraz w postaci kropli do oczu.

Po podaniu doustnym indometacyna dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, jest metabolizowana w wątrobie. Maksymalne stężenie we krwi uzyskuje się zwykle w ciągu 1–2 godzin po zażyciu, a czas działania substancji nie przekracza 4,5 godziny. Związek jest wydalany wraz z moczem i kałem. Warto pamiętać, że przenika przez barierę krew–mózg oraz łożysko. Z tego względu indometacyna nie jest zalecana ciężarnym oraz kobietom karmiącym piersią.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Działanie indometacyny polega przede wszystkim na:

  • hamowaniu cyklooksygenazy indukowalnej zwanej też wzbudzoną, odpowiadającej za syntezę prostaglandyn prozapalnych w miejscu zapalenia,
  • hamowaniu cyklooksygenazy konstytutywnej, odpowiadającej za syntezę prostaglandyn pełniących funkcje fizjologiczne.

4. Właściwości i wskazania do stosowania leku

Indometacyna, ze względu na profil bezpieczeństwa, jest lekiem drugiego wyboru. Wskazana jest do stosowania w leczeniu:

  • reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • dny moczanowej,
  • zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa,
  • młodzieńczego przewlekłego zapalenia stawów,
  • choroby zwyrodnieniowej stawów obwodowych i kręgosłupa,
  • łuszczycowego zapalenia stawów,
  • nerwobóli, dyskopatii, dolegliwości związanych z przeciążeniami i urazami,
  • stanów zapalnych tkanek okołostawowych,
  • dolegliwości związanych z zabiegami ortopedycznymi,
  • w neonatologii do zamknięcia przetrwałego przewodu tętniczego u wcześniaków,
  • stanów zapalnych powstałych po zabiegach chirurgicznych na gałce ocznej, a także w zwalczaniu bólu pooperacyjnego.

Dawkowanie leków z indometacyną zależy od wskazania i stanu pacjenta. Zwykle doustnie u dorosłych stosuje się dawki 50–150 mg na dobę.

5. Przeciwwskazania do stosowania indometacyny

Indometacyny nie zaleca się dzieciom poniżej 14. roku życia, ciężarnym i kobietom karmiącym piersią, a także osobom, u których stwierdza się:

  • nadwrażliwość na indometacynę lub inne składniki preparatu,
  • ciężką niewydolność wątroby, nerek lub serca,
  • chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
  • uszkodzenia skóry (dotyczy stosowania maści).

Osoby chorujące na astmę, padaczkę, niewydolność serca/wątroby/nerek, chorobę Parkinsona, osoby z zaburzeniami psychicznymi i seniorzy podczas stosowania leków z indometacyną powinni zachować szczególną ostrożność.

6. Skutki uboczne

Preparaty z indometacyną, tak jak i inne leki, mogą wywołać działania niepożądane. Najczęściej są to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, zaparcia, wzdęcia, biegunka, bóle w nadbrzuszu, niestrawność czy krwawienia z przewodu pokarmowego.

Czasem dokuczają również zawroty i ciężkie czołowe bóle głowy, szumy uszne czy bezsenność. Sporadycznie pojawiają się objawy skórne. Indometacyna jest często źle tolerowana, dlatego jej stosowanie ogranicza się do krótkotrwałego podawania najmniejszych skutecznych dawek.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze