Trwa ładowanie...

Infekcje pochwy - przyczyny i zapobieganie

Zapalenie pochwy jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt kobiet u ginekologa. Infekcje pochwy wywołujące stan zapalny, mogą mieć podłoże grzybicze lub bakteryjne.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Występuje bardzo wiele stanów sprzyjających nieprzyjemnym zapaleniom pochwy. Jest to na przykład antybiotykoterapia, która zaburza mikroflorę nie tylko układu pokarmowego, ale także mikroflorę pochwy.

Kobieta biorąc antybiotyki przepisane przez lekarza na anginę, zapalenie płuc, gardła czy oskrzeli, może nawet nie być świadoma, że pojawiające się u niej objawy ze strony układu moczowo-płciowego, mają związek z przyjmowanymi lekami.

Dlaczego antybiotyki negatywnie działają na mikroflorę pochwy? Antybiotyk zażywany doustnie działa niestety na cały organizm. Leki te usuwają bakterie chorobotwórcze, ale także te dobre bakterie, które tworzą mikroflorę pochwy. Wskutek tego, mikroflora zostaje zachwiana, i mogą pojawić się infekcje bakteryjne czy grzybicze. Mimo że działanie antybiotyku jest pożądane na przykład tylko w oskrzelach, oddziałuje on także tam, gdzie niszczenie bakterii nie jest potrzebne, a nawet jest niezalecane.

Jak zapobiegać infekcjom pochwy w czasie antybiotykoterapii? Kobieta otrzymując receptę na antybiotyk z jakiegokolwiek powodu, powinna poprosić lekarza także o środki dopochwowe, które nie dopuszczą do zachwiania równowagi bakteryjnej pochwy. Aby nie dopuścić do infekcji, należy stosować środki doustne lub dopochwowe zawierające "dobre bakterie", czyli probiotyki.

Na temat infekcji pochwy wypowiada się dr hab. Romuald Dębski, ginekolog.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.