Trwa ładowanie...

Iniekcje dostawowe - charakterystyka, wskazania, etapy, przebieg

Avatar placeholder
21.09.2021 11:42
Iniekcje dostawowe to terapia, która ma na celu zmniejszenie dolegliwości związanych z bólem stawów.
Iniekcje dostawowe to terapia, która ma na celu zmniejszenie dolegliwości związanych z bólem stawów. (AdobeStock)

Iniekcje dostawowe to terapia, która ma na celu zmniejszenie dolegliwości związanych z bólem stawów. Ból stawów może być spowodowany np. zapaleniem i w takim przypadku lekarz spacjalista może zlecić iniekcję dostawową.

spis treści

1. Iniekcje dostawowe - charakterystyka

Iniekcje dostawowe to zastrzyki np. z syntetycznego odpowiednika kwasu hialuronowego, czyli substancji, która występuje między innymi w płynie stawowym w organizmie człowieka - jest głównym składnikiem mazi stawowej. Iniekcje dostawowe inaczej nazywane są wiskosuplementacją. Taka metoda stanowi alternatywę dla doustnego przyjmowania preparatów wykorzystywanych w chorobach stawów. Zastosowanie iniekcji dostawowych uzupełnia ubytki kwasu hialuronowego. Hialuronian podawany w iniekcjach dostawowych poprawia sprężystosć stawu, przyczynia się do wzrostu elastyczności płynu stawowego.

2. Iniekcje dostawowe - wskazania

Stany zapalne stawów (głównie stawu kolanowego) to główne wskazanie do wykonania iniekcji dostawowych. Zwyrodnienia stawów, ich ból, a także uzupełnianie niedoborów płynu stawowego w torebce stawowej to przypadki, w których należy wykonać iniekcję dostawową. W naszym organizmie znajduje się wiele stawów np. biodrowy, kolanowy, barkowy i wiele innych. Stawy to swojego rodzaju zawiasy pomiędzy dwiema kośćmi. W ich skład wchodzą także chrząstki stawowe, które wyścielają powierzchnie kostne i dzięki którym możliwy jest płynny ruch kości względem siebie, który jest wspomagany przez znajdujący się wewnątrz stawu płyn maziowy. Całość otacza torebka stawowa, która może ulec stanowi zapalnemu. Kiedy dojdzie do takiego przypadku, lekarz specjalista może zlecić pacjentowi iniekcję dostawową.

3. Iniekcje dostawowe - etapy i przebieg

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

Etapy iniekcji dostawowych to diagnoza i terapia. Pierwsza wykonywana jest w celu zdiagnozowania bólu torebki stawowej i podaje się lek w znieczuleniu miejscowym, który chwilowo eliminuje ból. Jeśli stwierdzono już przyczynę bólu danego stawu, lekarz przechodzi do wykonania drugiego etapu iniekcji dostawowych. W sekcji terapeutycznej lekarz specjalista może podać do niego takie leki, jak np. kortykosteroidy. Dzięki zmniejszeniu natężenia bólu pacjent będzie mógł rozpocząć ćwiczenia poprawiające funkcję stawu.

Przed wykonaniem iniekcji dostawowych skóra pacjenta zostaje dokładnie zdezynfekowana a następnie za pomocą cienkiej igły, pod kontrolą promieniowana rentgenowskiego do stawu podany jest środek kontrastowy. Pomoże to w stwierdzeniu, czy polożenie igły w stawie jest prawidłowe (należy jednak podkreślić, że nie każdą iniekcję dostawową przeprowadza się pod kontrolą RTG - badania obrazowe wykorzystuje się np. w razie podawania leków do stawów kręgosłupa). Jeśli jest to terapia diagnostyczna, zostaje podany środek znieczulający, a jeśli wykonywana jest terapia bolącego stawu, podana zostaje mieszanka środka znieczulenia miejscowego i kortykosteroidu. Zabieg iniekcji dostawowych trwa około 15 minut. Stosuje się zazwyczaj serię 3 do 5 zastrzyków podawanych do jednego stawu. Zabieg wykonywany jest w odstępach siedmiodniowych. Iniekcje dostawowe można powtarzać co kilka lub kilkanaście miesięcy.

Zobacz także:

4. Iniekcje dostawowe - skutki uboczne i powikłania

U niektórych pacjentów mogą wystąpić skutki uboczne iniekcji dostawowych. Może to się objawiać bólem w miejscu nakłucia, bólem głowy, zaczerwienieniem twarzy, przyśpieszonym biciem serca czy przemijającym krwawieniem z pochwy. Objawy te mogą być dość uciążliwe, ale nie są niebezpieczne. Najczęściej ustępują po około 3 dniach od wykonania zabiegu iniekcji dostawowych.

Jak w przypadku każdego zabiegu, mogą wystąpić pewne powikłania iniekcji dostawowych. Może wystąpić ryzyko infekcji, dlatego ważne jest zachowanie sterylności. Po wykonaniu zastrzyku iniekcji dostawowych może wystąpić chwilowe krwawienie. Jeśli pacjent jest nadwrażliwy na któryś z podanych mu leków, może wystąpić zaczerwienienie lub swędzenie skóry. Nie ma się jednak czego obawiać. Reakcja powinna minąć po około 5 dniach od wykonania zabiegu. Ważnym aspektem jest także to iż po wykonaniu zabiegu iniekcji dostawowej pacjent prawdopodobnie nie będzie w stanie jeździć samochodem przez około 3 godziny do momentu, aż nie ustąpi działanie leku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze