Inozytol (witamina B8) - rola w organizmie, niedobór inozytolu, nadmiar inozytolu, inozytol w ciąży, witamina B8 w ciąży
Inozytol to związek chemiczny znany pod nazwą witamina B8. Jest wytwarzany i syntetyzowany z organizmie, ale może być także dostarczany z zewnątrz. Spełnia szereg istotnych funkcji i wspiera funkcjonowanie całego organizmu. Jego suplementacja szczególnie polecana jest kobietom w ciąży. Jak działa inozytol i kiedy warto go stosować?
1. Co to jest inozytol?
Inozytol to organiczny związek chemiczny z grupy cukroli. Jest jednocześnie jednym z alkoholi polihydroksylowych. Zwyczajowo nazywany jest witaminą B8. Ludzki organizm samodzielnie potrafi systetyzować ten składnik, niemniej jednak warto czasem siegnąć po dodatkowe suplementy.
Witamina B8 w naturalnych warunkach ma słodki smak, a wyglądem przypomina biały lub prawie biały krystaliczny proszek rozpuszczalny w wodzie. Czasem wykorzystywana jest jako cukier spożywczy. Wzór sumaryczny inozytolu to C6H12O6.
1.1. Inozytol w organizmie
Inozytol jest wytwarzany w organizmie przez jeden z enzymów - fitazę. Tworzy związek zwany fosfatydyloinozytol, który jest isostnym przekaźnikiem niektórych hormonów (np. GnRH oraz TSH), wchodzi także w skład spermy.
2. Rola witaminy B8 w organizmie
Witamina B8, czyli inozytol, wspiera przede wszystkim działanie układu nerwowego. Wpływa na syntezowanie niektórych neuroprzekaźników i receptorów. Przyczynia się w ten sposób do zmniejszenia napięcia związanego ze stresem, a dodatkowo pomaga zachować dobry nastrój.
Przeciwdziała także zaparciom i wspiera zdrowy wzrost włosów i paznokci. Inozytol jest także nieoceniony w walce z chorobami układu krążenia - wspiera pracę serca i naczyń krwionośnych. Dodatkowo skutecznie obniża poziom cukru we krwi, a dzięki swojemu działaniu anabolicznemu jest chętnie stosowany przez osoby uprawiające dużo sportów. Ma duży wpływ na przemianę glukozy, a dzięki temu chroni przed wystąpieniem neuropatii cukrzycowej.
Inozytol wspiera także kobiecy organizm. Przede wszystkim pomaga walczyć z zespołem policystycznych jajników i zapobiega wystapieniu męczących objawów PMS. Jest także doskonałym towarzyszem kobiet, które planują macierzyństwo - witamina B8 pomaga utrzymać ciążę, ułatwia zapłodnienie, a także zwiększa szansę na poczęcie metodą in vitro.
Witamina B8 wspiera także zdrowie psychiczne - jej właściwy poziom w organizmie chroni przed wystąpieniem depresji, nerwic, a także zaburzeń schizofrenicznych. Pomaga także w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, bezsenności, a także anoreksji czy bulimii. Dzieje się tak dlatego, że inozytol wykazuje korzystny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.
3. Inozytol w przemyśle spożywczym
Inozytol wykorzystywany jest często jako substancja słodząca, szczególnie w napojach energetycznych. Znajduje się także w wielu produktach spożywczych, po które sięgamy na co dzień.
Najlepszym źródłem witaminy B8 są:
- zboża,
- jaja,
- rodzynki,
- warzywa strączkowe,
- cytrusy,
- melony.
Zalecana dzienna dawka inozytolu pochodzącego z żywności to około 1 grama na dobę. Warto pamiętać, że inozytol jest rozpuszczalny w wodzie, dlatego trudno go przedawkować. W przypadku osób, któe piją bardzo dużo płynów, dzienna dawna witaminy B8 może być większa.
4. Niedobór witaminy B8
Jeśli w naszym organizmie jest za mało inozytolu, organizm zaczyna wysyłać na alarmowe sygnały, których nie należy bagatelizować.Niedobór witaminy B8 objawia się przede wszystkim:
- niewyjaśnionym, ciągłym zmęczeniem,
- zmniejszonej odporności na stres,
- pogorszonym samopoczuciem,
- brakiem energii.
Nie bez powodu witamina B8 dodawana jest do napojów energetycznych - może ona bowiem szybko poprawić nastrój i sprawić, że będziemy mieć więcej energii do codziennego działania. Witaminę B8 można suplementować w postaci preparatów aptecznych lub wzbogacić dietę o składniki zawierające duże dawki inozytolu.
5. Skutki uboczne stosowania inozytolu
Inozytol to stosunkowo bezpieczny składnik, który nie wywołuje wielu działań niepożądanych. Sporadycznie może pojawić się ból głowy, zaburzenia koncentracji czy nudności, ale dzieje się tak tylko w przypadku przyjęcia bardzo dużej dawki inozytolu.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.