Inteligencja? Charakter? Hobby? Wiadomo, co dziedziczymy po ojcu
Rodzice oczekujący narodzin dziecka często się zastanawiają, jak będzie wyglądać pociecha oraz po kim odziedziczy charakter. Które cechy przejmujemy po matce, a które po ojcu? Okazuje się, że pewne kwestie są zdeterminowane z góry.
1. Niedaleko pada jabłko od jabłoni
Każdy człowiek otrzymuje po 23 chromosomy od każdego z rodziców. Przekazany materiał genetyczny decyduje o charakterze, zachowaniu, inteligencji i wyglądzie. Te cechy dziedziczymy po równo od mamy i taty.
Przekazane nam geny zależą nie tylko od rodziców, ale także dziadków, a nawet i dalszych pokoleń. Niektóre z nich zależą od płci, pewne informacje genetyczne mogą zostać przekazane tylko w linii męskiej lub żeńskiej.
2. Co dziedziczymy po ojcu?
Okazuje się, że płeć dziecka jest uwarunkowana przez geny ojca ze względu na chromosomy XY. Kobiety jako posiadaczki dwóch chromosomów XX są w stanie przekazać dziecku tylko X, z kolei panowie przekazujący Y doczekają się syna, a X sprawi, że urodzi się córka.
W linii męskiej dziedziczone są także pewne choroby genetyczne. Na przykład ślepota barw znacznie częściej dotyka chłopców niż dziewczynek. Innym przykładem jest hemofilia, ponieważ w tym przypadku decydują geny recesywne umiejscowione na chromosomie X.
Wygląd również częściowo jest zdeterminowany przez ojca. Ciemna barwa oczu jest cechą dominującą, więc w przypadku mężczyzny o brązowych oczach istnieje przynajmniej 50 procent szans na potomka z ciemnymi oczami.
Po tacie dziedziczony jest kształt warg oraz kolor i struktura włosów. Kolejną cechą przekazywaną przez ojca jest wzrost i sylwetka. Co ciekawe, dołeczki w policzkach również najczęściej przekazywane są przez mężczyzn.
3. Co z charakterem?
Poczucie humoru oraz tendencja do podejmowania ryzyka zostają przekazane nam przez ojca. Bardzo często można zauważyć, że dziecko wyznaje podobne do ojca wartości oraz interesuje się jego hobby.
Niestety, tendencja do bezsenności i niepokoju również otrzymywana jest od ojca. Co ciekawe, pozycja do spania także, co często można zauważyć na zdjęciach tatusiów śpiących ze swoimi maluchami.
Warto jednak pamiętać, że wiele cech i zachowań wynika ze środowiska, relacji i wychowania, jak pokazują dotychczasowe badania. Eksperymenty pokazały również, że separacja dziecka może przygaszać niektóre z nich.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.