Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Artur Rumpel

Interakcje leków z tyraminą

 Ewa Rycerz
16.12.2018 14:48
Interakcje leków z tyraminą
Interakcje leków z tyraminą

Tyramina jest naturalnie występującą w pożywieniu aminą. Jej źródłami jest długo przechowywana lub fermentująca żywność, np. banany lub sery pleśniowe. Tyramina powstaje jako efekt rozkładu białek, także w produktach mięsnych.

W organizmie tyramina metabolizowana jest za pomocą enzymu o nazwie monaminoksydazą (MAO). Leki, które hamują aktywność MAO, spowalniają metabolizowanie tyraminy. W takim przypadku jej poziom we krwi wzrasta i może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych.

Wysoki poziom tyraminy powoduje, że wzrasta poziom noradrenaliny. Skutkiem tego może być gwałtowny wzrost ciśnienia krwi, uczucie kołatania serca, bóle głowy, mdłości, wymioty, przełom nadciśnieniowy.

Z tyraminą w szczególnie niebezpieczne interakcje wchodzą leki będące inhibitorami monoaminooksydazy, czyli takie, które zmniejszają poziom MAO, zwiększając jednocześnie ilość tyraminy. Są to głównie medykamenty stosowane przy zaburzeniach depresyjnych, bakteryjnych zakażeniach żołądkowo-jelitowych i gruźlicy.

Zobacz także

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze