Trwa ładowanie...

Interpretacja zdjęć rentgenowskich częstych chorób płuc

Avatar placeholder
07.12.2018 14:24
Interpretacja zdjęć rentgenowskich częstych chorób płuc
Interpretacja zdjęć rentgenowskich częstych chorób płuc

Zdjęcie rentgenowskie płuc to jedno z najpowszechniejszych badań mających na celu diagnozę choroby płuc. Badanie RTG klatki piersiowej jest zazwyczaj rzetelne, jednak ze względu na promieniotwórczość w czasie wykonywania zdjęcia nie należy przeprowadzać go zbyt często. Zdjęcie rentgenowskie płuc pozwala wykryć takie choroby płuc jak pylica, choroba tkanki śródmiąższowej płuc a także raka płuc. Jeśli chcesz zdobyć więcej informacji na ten temat, powinieneś zapoznać się z tym artykułem.

spis treści

1. Pylica płuc

Ta chroniczna choroba polega na gromadzeniu się w płucach czarnego złogu pyłów, np. węglowych powodujących problemy z oddychaniem i kaszel. Najczęściej choroba płuc ta dotyka górników ze względu na warunki ich pracy. Zdjęcie rentgenowskie uwidacznia czarne złogi na płucach u osób z tą chorobą.

2. Choroba tkanki śródmiąższowej płuc

Czasem chorobę tkanki śródmiąższowej stwierdza się na podstawie przestudiowania historii zdrowia pacjenta oraz podstawowego badania lekarskiego. Jednak najpewniej jest przeprowadzić inne badania, w tym również badanie rentgenowskie. RTG klatki piersiowej jest wyjściowym badaniem w celu stwierdzenia tej choroby, gdyż pozwala wyeliminować inne schorzenia powodujące podobne objawy.

3. Rak płuc

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

Na początek, aby rozpoznać raka płuc lekarz studiuje historię zdrowia pacjenta i przeprowadza z nim wywiad, aby się dowiedzieć, czy znajduje się on w grupie ryzyka raka płuc ze względu np. na palenie papierosów. Objawami świadczącymi o zagrożeniu i przekonującymi o wykonaniu zdjęcia RTG płuc są:

  • kaszel,
  • ból w klatce piersiowej,
  • problemy z połykaniem,
  • zmieniony odcień skóry (nie niebieskawy),
  • problemy z oddychaniem,
  • charczenie,
  • krwawa wydzielina,
  • chrypka.

Zdjęcie rentgenowskie płuc nie wykaże jednoznacznie, że pacjent ma raka płuc, ale zilustruje ono czy w płucach znajdują się zdeformowane komórki lub guzki. Badanie rentgenowskie jest powszechne przy diagnozowaniu złamań kości, ale jest też nieocenione w przypadku chorób płuc. Diagnozowanie chorób płuc rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem o objawach wskazujących na zaburzenia ze strony płuc, jednak badanie RTG klatki piersiowej będzie kolejnym krokiem, punktem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze