Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek

Jak dochodzi do rozwoju grzybicy?

Jak dochodzi do rozwoju grzybicy?
Jak dochodzi do rozwoju grzybicy?

Kokcydioidomykoza, histoplazmoza, blastomykoza to niektóre z gatunków grzybów, które są wyjątkowo agresywne i mogą zaatakować człowieka, jednak są one rzadkie w naszej szerokości geograficznej. W większości przypadków grzyby są drobnoustrojami o niskiej zjadliwości i zakażają ludzi z upośledzoną odpornością.

spis treści

1. Czynniki sprzyjające rozwojowi grzybicy

Dla osoby, której układ immunologiczny jest osłabiony każdy grzyb może być groźny. Nawet taki, który w normalnych warunkach wchodzi w skład flory fizjologicznej – mówimy wtedy o zakażeniu oportunistycznym. Podsumowując – grzybica oportunistyczna to taka, która nie rozwinęłaby się u osoby zupełnie zdrowej, a jest wynikiem wcześniejszego zaburzenia równowagi organizmu. Ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój grzybicy skóry jest również zaburzenie homeostazy skóry-na przykład jej nadmierna wilgotność, ocieplenie czy uszkodzenie, zaniedbania higieniczne. Kokcydioidomykoza, histoplazmoza, blastomykoza to choroby wywoływane atakiem patogennych grzybów.

Do rozwinięcia się zakażenia grzybiczego przyczynia się pogorszenie funkcji układu immunologicznego, czy to wrodzone, czy też nabyte – np. nowotwory, cukrzyca, przewlekła wyniszczająca choroba, zakażenie wirusem HIV. Wpływ ma także stosowana farmakoterapia: – leki immunosupresyjne, glikokortykosteroidy, antybiotyki o szerokim spektrum działania, terapia hormonalna czy to antykoncepcyjna czy też postmenopauzalna.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Do czynników ułatwiających zakażenie grzybicze należą także długotrwałe cewnikowanie pęcherza moczowego, czy przedłużona kaniulacja naczyń.Także ciężkie oparzenia, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, niewydolność przytarczyc, niedobór żelaza lub witaminy B, przewlekły alkoholizm i gruźlica ułatwiają inwazję grzybom.

2. Jak można zarazić się grzybicą?

Infekcje grzybicze skóry rozwijają się głównie wtedy, gdy patogen styka się z uszkodzoną skórą – może to nastąpić w fałdach skórnych (zwłaszcza u osób otyłych lub niedbających o higienę), gdzie skóra w kontakcie z potem maceruje się. Nie stanowi wtedy szczelnej bariery ochronnej i grzyby mogą ją zaatakować.

Warto przypomnieć że grzybica jest chorobą zakaźną - do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem, oraz poprzez przedmioty na których mogą znajdować się grzyby - nie pożyczajmy zatem butów, grzebieni, ręczników czy bielizny osobistej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przyczyny grzybicy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze