Trwa ładowanie...

Jak działa benzydamina?

 Agnieszka Gotówka
06.04.2021 19:02
W zapaleniu gardła objawy infekcji zmniejsza aerozol z benzydaminą.
W zapaleniu gardła objawy infekcji zmniejsza aerozol z benzydaminą. (123RF)

Benzydamina jest składnikiem wielu leków dostępnych bez recepty. Jest to jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Kiedy stosowana jest benzydamina? W jakich preparatach można ją znaleźć?

spis treści

1. Leki z benzydaminą

Benzydamina działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Miejscowo znieczula i odkaża poprzez działanie na wiele gatunków grzybów i bakterii. Hamuje też agregację płytek oraz zmniejsza napięcie mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych. Wchłania się stopniowo, ulega przemianom w wątrobie. Cześć leku jest wydalana z moczem, część z łatwością przenika przez barierę krew-mózg.

W aptekach dostępne są m.in. tabletki z benzydaminą. Ich stosowanie zaleca się w leczeniu objawów stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, jak również po usunięciu (ekstrakcji) zęba. W zapaleniu krtani i zapaleniu gardła objawy infekcji zmniejsza aerozol z benzydaminą. Preparat ten bywa też zalecany po zabiegach operacyjnych w stomatologii i laryngologii.

Zobacz film: "Polacy często sięgają po leki bez recepty"

Dostępny jest też roztwór do irygacji dla kobiet, w składzie którego znajduje się benzydamina. Jest stosowany w zapalaniu sromu i pochwy, zapaleniu szyjki macicy oraz profilaktycznie przed operacjami i po nich. Poleca się go również do higieny osobistej w okresie połogu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Benzydamina – sposób przyjmowania

Benzydamina jako środek o szerokim spektrum działania znalazł zastosowanie w terapii wielu dolegliwości. W aptekach kupić go można w wielu różnych postaciach, m.in. żelu, maści, aerozolu, tabletek czy płynu do irygacji. Benzydamina może wywołać uczulenie, nie jest to jednak często spotykany objaw niepożądany. Częściej zdarza się, że po podaniu miejscowym, np. w obrębie gardła, pojawia się utrata czucia, mrowienie, kłucie. Benzydamina w ciąży oraz w czasie karmienia piersią powinna być stosowana ściśle według zaleceń lekarza oraz producenta leku.

3. Zatrucie benzydaminą

Benzydamina bywa też stosowana w celach pozamedycznych, jako że wykazuje działanie psychotropowe. Wiąże się to z uwolnieniem dużych ilości dopaminy. Benzydamina pobudza, daje poczucie euforii. W wysokich dawkach działa silnie narkotycznie. Wchłania się z przewodu pokarmowego, szybko przenikając przez barierę krew-mózg. Objawy przedawkowania benzydaminy, związane z jej działaniem narkotycznym, to m.in. halucynacje wzrokowe i słuchowe, nadwrażliwość na światło, przyspieszona akcja serca, pobudzenie ruchowe. Zatrucie benzydaminą mogą też sugerować rozszerzone źrenice.

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków
Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków [10 zdjęć]

Ta piękna aktorka to obecnie przykładna matka i żona. Niemniej jednak, gwiazda wcale nie była taka poukładana

zobacz galerię

4. Benzydamina a alkohol

Działanie benzydaminy może być spotęgowane poprzez zastosowanie innych substancji halucynogennych lub alkoholu. Wówczas objawy przedawkowania mogą być zdecydowanie silniejsze.

Stosowanie benzydaminy w celach pozamedycznych jest coraz większym problemem. Benzydamina bez recepty, do tego tania i łatwa w przygotowaniu – to wszystko sprawia, że chętnych do eksperymentowania nie brakuje. Trzeba jednak pamiętać, że jest to silny środek, działający na organizm bardzo agresywnie. W ilości, w jakiej znajduje się w lekach, nie stanowi zagrożenia. Zawsze jednak powinna być stosowana zgodnie z przeznaczeniem oraz w odpowiednich dawkach.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze