Jak pomóc żonie z depresją?

Rola kobiety w naszym społeczeństwie wiąże się z wieloma obowiązkami. Powinna spełniać się jako matka i partnerka. Kobiety starają się spełniać społeczne oczekiwania w mniej lub bardziej świadomy sposób. W momencie, kiedy kobieta nie jest w stanie wywiązywać się z narzuconych na nią obowiązków, z powodu czynników niezależnych od niej, naraża się na społeczne niezrozumienie i negatywne oceny.

Objawy depresji

Obecnie wzrasta świadomość społeczna związana ze zjawiskiem depresji. Depresja nie jest już ucieczką od codziennego życia, problemów, ani histeryczną postawą kobiety. Duży odsetek kobiet cierpi na tę chorobę. Problem ten dotyka coraz większej ilości kobiet, bez względu na ich status społeczny, pochodzenie lub wykształcenie. Każda kobieta może doświadczyć dolegliwości związanych z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Przyczyny depresji nie są jeszcze do końca poznane, dlatego też można jedynie mówić o grupach ryzyka.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Depresja dotyka w dużej mierze kobiety. Choroba ta jest zaburzeniem psychicznym objawiającym się znacznym obniżeniem nastroju, spadkiem aktywności, czasem całkowitą biernością, obniżoną samooceną oraz niskim poczuciem własnej wartości. Bardzo długo nie była traktowana jako choroba, lecz unikanie swoich obowiązków i symulowanie. Badania nad aktywnością mózgu oraz stanem ogólnym chorych na depresję wykazały, że jest to poważny problem, który należy leczyć. Dzięki odpowiedniej pomocy specjalistów chory może powrócić do zdrowia i aktywnego życia.

Depresja u kobiet

Kobiety, które zapadają na depresję nie są w stanie spełniać narzuconych im społecznie ról. Okazuje się, że tym bardziej wpływa to na pogorszenie ich stanu i powstawanie myśli samobójczych i rezygnacyjnych. Nie mogąc radzić sobie z dotychczasowymi obowiązkami, kobieta popada w jeszcze głębszą apatię, odizolowuje się od bliskich i otoczenia. Pogłębia się również jej poczucie beznadziejności i bezużyteczności. W efekcie depresja u kobiet prowadzido popadania w coraz głębszą frustrację oraz do prób samobójczych. W pewnym momencie choroby, w umyśle kobiety może powstać myśl, że jej otoczeniu będzie lepiej, kiedy ona odbierze sobie życie. Dlatego tak ważna w tym przypadku jest postawa partnera.

Pomoc męża w wyjściu z depresji

Mąż lub partner życiowy jest osobą najbliższą chorej kobiecie. Może on swoją postawą oraz postępowaniem wpłynąć na jej samopoczucie oraz przyspieszyć jej powrót do zdrowia. Jak w każdej relacji najważniejsza jest sprawna komunikacja i troska o drugą osobę. Kobieta, u której pojawiają się pierwsze objawy depresji, może nie zdawać sobie sprawy, co się z nią dzieje oraz nie móc obiektywnie stwierdzić, że coś jest z jej zdrowiem nie w porządku. Może to jednak zaobserwować partner i podjąć pierwsze kroki umożliwiające zatrzymanie postępowania choroby. Ważna jest w takich sytuacjach rozmowa z partnerką i zainteresowanie się jej sprawami i samopoczuciem. Może się okazać, że zaburzenia psychiczne rozwijają się od dłuższego czasu, ale dopiero obecnie są uwidocznione. Taka rozmowa może być bardzo ważnym elementem dalszych kroków.

Zainteresowanie partnera problemami kobiety, jego uczestnictwo w jej życiu jest czynnikiem pozwalającym partnerowi sprawniej pomóc kobiecie i zrozumieć jej zachowanie. Ważne jest, by takie niepokojące objawy konsultować z lekarzem psychiatrą. Może on podjąć decyzję o leczeniu chorej i dalszych działaniach terapeutycznych. Uczestnictwo męża czy partnera w tych wizytach, pomoc w znalezieniu odpowiedniej placówki daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Nie zostaje ona sama ze swoim problemem. Wie, że ma na kim polegać i na kogo liczyć w razie trudności.

Może to być bardzo pomocne przy podejmowaniu przez chorą osobę decyzji o leczeniu czy psychoterapii. Wsparcie partnera jest w takiej sytuacji nie do przecenienia. Chora otoczona troską i opieką ma odpowiednie warunki do pracy nad swoimi problemami i do poprawy swojej samooceny. Zapewnienie jej komfortu i spokoju będzie wpływało na poprawę sytuacji. Również ważne jest, by partner starał się pomagać kobiecie w jej codziennych obowiązkach, a w razie potrzeby przejął je. W zależności od natężenia objawów kobieta może nie być w stanie sprawnie funkcjonować i dbać o dotychczasowe sprawy.

Dowartościowanie partnerki

Wspierający i wyrozumiały partner jest bardzo ważny w procesie powrotu do zdrowia. Zapewnienie stabilizacji oraz pomocy daje poczucie bezpieczeństwa i możliwości powrotu do zdrowia w przyjaznej atmosferze. Dodatkowo bardzo istotne jest, by partner dowartościowywał swoją partnerkę. Dawanie jej sygnałów o jej wyjątkowości i wartości także jest czynnikiem motywującym do pracy nad sobą i poprawy samooceny. Problemy i trudności łatwiej jest przezwyciężyć, kiedy nie jest się samotnym. Szczególnie, gdy chodzi o problemy związane z poczuciem własnej wartości i pewności siebie. Podkreślanie tych cech u kobiety i pokazywanie jej, jak bardzo wartościową osobą jest może być bardzo pomocne przy powrocie do zdrowia.

W trakcie choroby kobieta może nie doceniać zaangażowania i oddania partnera. Jednak te cechy pozwolą jej na powrót do zdrowia w komfortowych warunkach. Otaczanie czułością i opieką kobiety w trakcie epizodu depresji pokazuje jej, że jest kimś ważnym, że ma oparcie w domu oraz dla niej samej może to być zwiększona mobilizacja do poprawy swojego stanu. Dzięki takim działaniom pomoc w depresji może być sprawniejsza i szybsza.

Psycholog Arleta Balcerek, ponad rok temu

Bibliografia

  • Atkinson S., Jak wydobyć się z depresji, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006, ISBN 83-01-14765-2.
  • Dudek D., Zięba A., Depresja – wiedzieć, aby pomóc, Krakowskie Wydawnictwo Medyczne, Kraków 2002, ISBN 83-88614-05-3.
  • McKenzie K., Zrozumieć depresję, Via Medica, Gdańsk 2007, ISBN 978-83-60945-69-8.
  • Święcicki Ł., Depresja – zwykła choroba?, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-276-8.

Pomoc w depresji

Komentarze (16)
~arek_lex
~arek_lex ponad rok temu

(...) mam obecnie w domu cięższą niż zwykle sytuację, nie znam "złotej techniki", ale wciąż obserwuje i mam siłę by pomóc mojej żonce niezależnie od tego co miałbym zrobić, żonka wpadła w słaby nastrój życiowy obecnie, byłem dyrektorem we francuskiej spółce, ale miałem wypadek samochodowy i ZUS daje mi rentę, ale mam pensjonat i sporo ha w Narodowym Parku, więc za samo posiadanie rocznie dostaję 60 tys+pensjonat, jak będzie taka potrzeba to wrócę do aktywności zawodowej etc.

Odpowiedz
~damy rade
~damy rade ponad rok temu

po trzech latach małżeństwa , pewnego dnia zona odeszła powiedziała że musi sobie sama sobie poradzić ze sobą. starałem się jak mogłem ale jest osobą skryta i ciężko jest się jej wypowiedzieć . problemem jestem ja , boi się mnie choć nie znalazłem winy po mojej stronie. Spotkanie z rzeczywistością odpowiedzialność za drugiego człowieka taka przyczyna według mnie. czekałem rok namowy na leczenie nic nie dały , byłem poniewierany i odrzucany każdego dnia . teraz daje już sobie spokój. z mojego doświadczenia powiem że jak jest miłość to wszystko można dokonać a jak jej brak cóż .... tragedia

Odpowiedz
~Taka Ja
~Taka Ja ponad rok temu

@~assi: a ja podjęłam walkę dla syna, cięzko ale on mnie trzyma przy zyciu, bo maz ...mąż chce rozwodu twierdzac ze moje nerwy, fochy itp zniszczyly nasz zwiazek. Chcialam o nas walczyc, o rodzine, poszlam do psychiatry i....to nie fochy i nerwy a depresja maskowana. podjelam leczenie, ale wciaz slusze o rozwodzie a ostatnio nawet o tym, ze sad nie da dziecka matce leczacej sie psychiatrycznie. nie mam dokad pojsc- chyba ze do rodzicow, w innym miescie ale maz nigdy sie na to nie zgodzi i boje sie, ze odbierze mi syna, a on jest wszystkim co mam.

Odpowiedz
~dobry związek
~dobry związek ponad rok temu

witam mam podobny problem z moja partnerką mamy córkę 15 lat i 7 miesięcznego synka nie radzę sobie już z zachowaniem mojej Lili non suns jest nie zadowolona na wszystko reaguje złością próbuje ją jakoś wspierać ale za każdym razem jestem odrzucony przez to nasz związek się rozpada wiem co czujesz źle ci z tym ale pamiętaj trzeba chcieć ratować to wszystko staraj się więcej uśmiechać zrobić coś szalonego nigdy nie myśl że jesteś nic nie wartą kobieta

Odpowiedz
~assi
~assi ponad rok temu

Też proszę Boga żeby mnie zabrał, ale nadal żyję więc pewnie go nie ma... Dłużej tak już nie mogę. Obiecałam sobie żyć dopóki nie wychowam syna, ale boję się, że i tego nie dam rady. Ja nie idę przez życie, ja się czołgam, a mąż... No cóż, życzę mu, zeby dostał kiedyś zołzę, co naprawdę życie mu uprzykrzy gdy mnie już nie będzie :))

Odpowiedz
~iwona_s62@wp.pl
~iwona_s62@wp.pl ponad rok temu

ja chyba mam depresje leczylam sie kilka razy bralam psychotropy ,ale zycie jakie mam nie pozwala mi zyc spokojnie.prowadze dzialalnosc ,ktora poda mam 53lata i strach przer zyciem,partner mimo ze dobze zarabia nie pomaga mi ani finansowo ani w drobnych naptawach w domu robie to sama mam juz dosc ,nie chce mi sie zyc dzieci maja swoje zycia a ja prosze Boga zeby mnie zabral juz polklam tabletki ale odratowali

Odpowiedz
~Kyrtynear
~Kyrtynear ponad rok temu

ja też płaczę , bo moja dziewczyna również ma depresję a przez dłuższy okres zachowywałem się jakby to była jej wina . Teraz od razu chcę wszystko naprawić , czuję się jak totalny palant , ale muszę się zmienić , tak bardzo... Ona , ona jest taka cudowna , a ja jej w ogole nie doceniałem , myślałem nad zerwaniem , ale przecież to było by bez sensu. Ona jest najważniejsza w moim życiu i , chcę jej pomóc ! Jestem w stanie to zrobić :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pomoc w depresji
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Pomoc w depresji
Pomoc w depresji

Pomoc bliskich przy depresji

Pomoc bliskich w depresji jest niezwykle istotna. Należy pamiętać, że zaburzenia nastroju w postaci depresji dotykają boleśnie nie tylko osobę (...) odczuć osobie, która z depresją się...

Pomoc w depresji

Jak pomóc mężowi, który ma depresję?

do działania i nie wywierać na mężczyźnie dużej presji związanej z jego pogarszającym się stanem. Pomoc żony w leczeniu depresji W trakcie choroby (...) są bardzo istotnym elementem przyspieszającym rekonwalescencję....

Pomoc w depresji

Polki walczą z depresją!

nie podejmuje się leczenia, licząc, że sami sobie poradzą z problemem. Psychologowie są w tej kwestii jednomyślni - z depresją trzeba walczyć, często z pomocą (...) samobójcze (około 40-80%), co aż w 15% kończy się...

Pomoc w depresji

Jak pomóc osobie z depresją?

jest, by nie przekonywać osoby chorej, że nic jej nie jest. Depresja to ciężka choroba i tak też należy z nią walczyć. Pomoc w depresji nie polega więc na mówieniu: „Nie przejmuj się". Chory ma poczucie...

Pomoc w depresji

Grupy wsparcia

Człowiek jest istotą społeczną i do sprawnego funkcjonowania potrzebuje towarzystwa i pomocy innych ludzi. Wpływ zewnętrzny na zachowanie jednostki jest bardzo silny. Każdy człowiek odczuwa potrzebę kontaktu z innymi, rozmów, dzielenia...

Pomoc w depresji

Sposoby na depresję sezonową

deszcze albo jest mżawka. Bardzo często brakuje nam motywacji do działania, ciągle jesteśmy zmęczeni i senni. Depresja sezonowa dotyka coraz więcej ludzi (...) . Objawy depresji sezonowej Najczęściej pojawia się...

Pomoc w depresji

Gdzie szukać pomocy w depresji?

Chorzy na depresję potrzebują pomocy już w początkowej fazie choroby, charakteryzującej się średnim poziomem intensywności. Jednak wsparcie w postaci (...) sytuacja jest beznadziejna, zdecydowanie potrzebujesz pomocy...

Pomoc w depresji

Uśmiechnij się! Jak pokonać jesienną chandrę?

mamy znakomite rozwiązanie - dieta. Witaminy a jesienna depresja Zachowując pełnię witamin w posiłkach, które spożywamy, możemy cieszyć się niemalże całą (...) ? Badania dowodzą, że depresja jest związana z niedoborem...

Pomoc w depresji

Telefony zaufania

Osoba chora na depresję niewątpliwie potrzebuje pomocy. Jedną z form takiej pomocy jest możliwość korzystania z telefonów zaufania. Telefony zaufania (...) dają możliwość uzyskania szybkiej pomocy....