Trwa ładowanie...

Jak pomóc żonie z depresją?

Rola kobiety w naszym społeczeństwie wiąże się z wieloma obowiązkami. Powinna spełniać się jako matka i partnerka. Kobiety starają się spełniać społeczne oczekiwania w mniej lub bardziej świadomy sposób. W momencie, kiedy kobieta nie jest w stanie wywiązywać się z narzuconych na nią obowiązków, z powodu czynników niezależnych od niej, naraża się na społeczne niezrozumienie i negatywne oceny.

spis treści

1. Objawy depresji

Obecnie wzrasta świadomość społeczna związana ze zjawiskiem depresji. Depresja nie jest już ucieczką od codziennego życia, problemów, ani histeryczną postawą kobiety. Duży odsetek kobiet cierpi na tę chorobę. Problem ten dotyka coraz większej ilości kobiet, bez względu na ich status społeczny, pochodzenie lub wykształcenie. Każda kobieta może doświadczyć dolegliwości związanych z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Przyczyny depresji nie są jeszcze do końca poznane, dlatego też można jedynie mówić o grupach ryzyka.

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

Depresja dotyka w dużej mierze kobiety. Choroba ta jest zaburzeniem psychicznym objawiającym się znacznym obniżeniem nastroju, spadkiem aktywności, czasem całkowitą biernością, obniżoną samooceną oraz niskim poczuciem własnej wartości. Bardzo długo nie była traktowana jako choroba, lecz unikanie swoich obowiązków i symulowanie. Badania nad aktywnością mózgu oraz stanem ogólnym chorych na depresję wykazały, że jest to poważny problem, który należy leczyć. Dzięki odpowiedniej pomocy specjalistów chory może powrócić do zdrowia i aktywnego życia.

2. Depresja u kobiet

Kobiety, które zapadają na depresję nie są w stanie spełniać narzuconych im społecznie ról. Okazuje się, że tym bardziej wpływa to na pogorszenie ich stanu i powstawanie myśli samobójczych i rezygnacyjnych. Nie mogąc radzić sobie z dotychczasowymi obowiązkami, kobieta popada w jeszcze głębszą apatię, odizolowuje się od bliskich i otoczenia. Pogłębia się również jej poczucie beznadziejności i bezużyteczności. W efekcie depresja u kobiet prowadzido popadania w coraz głębszą frustrację oraz do prób samobójczych. W pewnym momencie choroby, w umyśle kobiety może powstać myśl, że jej otoczeniu będzie lepiej, kiedy ona odbierze sobie życie. Dlatego tak ważna w tym przypadku jest postawa partnera.

3. Pomoc męża w wyjściu z depresji

Mąż lub partner życiowy jest osobą najbliższą chorej kobiecie. Może on swoją postawą oraz postępowaniem wpłynąć na jej samopoczucie oraz przyspieszyć jej powrót do zdrowia. Jak w każdej relacji najważniejsza jest sprawna komunikacja i troska o drugą osobę. Kobieta, u której pojawiają się pierwsze objawy depresji, może nie zdawać sobie sprawy, co się z nią dzieje oraz nie móc obiektywnie stwierdzić, że coś jest z jej zdrowiem nie w porządku. Może to jednak zaobserwować partner i podjąć pierwsze kroki umożliwiające zatrzymanie postępowania choroby. Ważna jest w takich sytuacjach rozmowa z partnerką i zainteresowanie się jej sprawami i samopoczuciem. Może się okazać, że zaburzenia psychiczne rozwijają się od dłuższego czasu, ale dopiero obecnie są uwidocznione. Taka rozmowa może być bardzo ważnym elementem dalszych kroków.

Zainteresowanie partnera problemami kobiety, jego uczestnictwo w jej życiu jest czynnikiem pozwalającym partnerowi sprawniej pomóc kobiecie i zrozumieć jej zachowanie. Ważne jest, by takie niepokojące objawy konsultować z lekarzem psychiatrą. Może on podjąć decyzję o leczeniu chorej i dalszych działaniach terapeutycznych. Uczestnictwo męża czy partnera w tych wizytach, pomoc w znalezieniu odpowiedniej placówki daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Nie zostaje ona sama ze swoim problemem. Wie, że ma na kim polegać i na kogo liczyć w razie trudności.

Może to być bardzo pomocne przy podejmowaniu przez chorą osobę decyzji o leczeniu czy psychoterapii. Wsparcie partnera jest w takiej sytuacji nie do przecenienia. Chora otoczona troską i opieką ma odpowiednie warunki do pracy nad swoimi problemami i do poprawy swojej samooceny. Zapewnienie jej komfortu i spokoju będzie wpływało na poprawę sytuacji. Również ważne jest, by partner starał się pomagać kobiecie w jej codziennych obowiązkach, a w razie potrzeby przejął je. W zależności od natężenia objawów kobieta może nie być w stanie sprawnie funkcjonować i dbać o dotychczasowe sprawy.

3.1. Dowartościowanie partnerki

Wspierający i wyrozumiały partner jest bardzo ważny w procesie powrotu do zdrowia. Zapewnienie stabilizacji oraz pomocy daje poczucie bezpieczeństwa i możliwości powrotu do zdrowia w przyjaznej atmosferze. Dodatkowo bardzo istotne jest, by partner dowartościowywał swoją partnerkę. Dawanie jej sygnałów o jej wyjątkowości i wartości także jest czynnikiem motywującym do pracy nad sobą i poprawy samooceny. Problemy i trudności łatwiej jest przezwyciężyć, kiedy nie jest się samotnym. Szczególnie, gdy chodzi o problemy związane z poczuciem własnej wartości i pewności siebie. Podkreślanie tych cech u kobiety i pokazywanie jej, jak bardzo wartościową osobą jest może być bardzo pomocne przy powrocie do zdrowia.

W trakcie choroby kobieta może nie doceniać zaangażowania i oddania partnera. Jednak te cechy pozwolą jej na powrót do zdrowia w komfortowych warunkach. Otaczanie czułością i opieką kobiety w trakcie epizodu depresji pokazuje jej, że jest kimś ważnym, że ma oparcie w domu oraz dla niej samej może to być zwiększona mobilizacja do poprawy swojego stanu. Dzięki takim działaniom pomoc w depresji może być sprawniejsza i szybsza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Arleta Balcerek
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza