Jak przeciwdziałać kaszlowi palacza?
Kaszel palacza to dolegliwość, z którą zmagają się miliony Polaków uzależnionych od nikotyny, byłych palaczy, jak również osoby, które porzuciły nałóg tytoniowy. Najlepszym sposobem na pozbycie się problemu jest rzucenie palenia, jednak nie każdy jest w stanie zrobić to od razu. W jaki sposób walczyć z kaszlem? Jak działają tabletki na kaszel palacza i inne metody łagodzenia objawów?
1. Kaszel palacza – objawy
Gardło na co dzień chronione jest przez błonę śluzową. Jej nadmiar usuwamy poprzez wykrztuszanie wraz ze wszystkimi szkodliwymi substancjami, oczyszczając w ten sposób drogi oddechowe.
Regularne palenie tytoniu sprawia, że trafia do nich coraz więcej zanieczyszczeń, co z jednej strony wzmaga produkcję błony śluzowej, a z drugiej degraduje komórki odpowiedzialne za odkrztuszanie. Ten rodzaj kaszlu możemy rozpoznać przede wszystkim po jego wysokiej częstotliwości i dużej ilości flegmy. To kaszel produktywny. Poza tym nasila się rano, a problem staje się tym większy, im dłuższa i silniejsza jest ekspozycja dróg oddechowych na dym tytoniowy. Kaszel osłabia nasz organizm, a w chwilach ataku w ekstremalnych sytuacjach zdarzają się nawet omdlenia i zasłabnięcia.
2. Tabletki na kaszel palacza
Czy istnieją skuteczne tabletki na kaszel? Jako najlepsze rozwiązanie powinno rozważyć się rzucenie nałogu, na czym skorzysta się zdrowotnie pod każdym względem – zwłaszcza, gdy problem narasta. Dla wielu osób nałóg bywa niestety zbyt silny, by zrezygnować z niego natychmiast. Wówczas możemy leczyć objawy. Jako tabletki na kaszel palacza powinny sprawdzić się preparaty do ssania, które w składzie posiadają substancje odpowiedzialne za regenerację i nawilżenie błony śluzowej.
Jedną z ciekawych propozycji stanowi Cevitt – tabletki do ssania z kwasem hialuronowym, ksantanem i karbomerem. Dzięki odpowiednim preparatom możemy ułatwić odkrztuszanie wydzieliny i tym samym nieco złagodzić kaszel. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsze tabletki na kaszel palacza nie rozwiązują problemu, a jedynie łagodzą jego objawy.
3. Inne sposoby walki z kaszlem
Kaszel palacz może łagodzić również innymi metodami. Bardzo ważne jest nawadnianie przy pomocy wody lub naparu z rumianku prowadzące do rozrzedzenia wydzieliny. Warto pić nawet 8 szklanek dziennie. W walce z kaszlem dobrze sprawdza się także miód, który łagodzi powstałe w jego wyniku podrażnienia gardła. Warto sięgać po produkty bogate w witaminę C, a jednocześnie unikać kawy i alkoholu, które wysuszają gardło.
4. Przewlekły kaszel palacza – o jakich chorobach może świadczyć?
Kaszel palacza to dolegliwość, której nie można bagatelizować, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas. Może on bowiem stanowić objawy wielu groźnych chorób. POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, stanowi połączenie zapalenia oskrzeli oraz rozedmy płuc. Powoduje duszności, ogranicza wydolność i prowadzi do zmian w układzie krwionośnym. Przewlekły kaszel może być także obok chrypki, bólu w klatce piersiowej i duszności jednym z pierwszych objawów nowotworu płuc. Jeśli utrzymują się one długo, a tym bardziej, gdy kaszlowi towarzyszy krwioplucie, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Artykuł sponsorowany