Jak rozmawiać z chorym na nerwicę?

Osoby chore na nerwicę przeżywają wiele trudności. Odczuwany lęk i zmiany w myśleniu oraz postrzeganiu wpływają na pogorszenie funkcjonowania i oceny sytuacji. Chory potrzebuje pomocy otoczenia i wsparcia bliskich osób. Jednak dotarcie do osoby cierpiącej na nerwicę może być trudne. Rozmowa jest bardzo istotna, czasem może być utrudniona ze względu na samopoczucie chorego. Mimo tego warto starać się utrzymywać dobry kontakt z osobą cierpiącą na nerwicę, ponieważ ma to działanie terapeutyczne i korzystnie wpływa na cały proces leczenia zaburzeń nerwicowych.

Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji

Trudności w funkcjonowaniu społecznym chorego na nerwicę

Podstawową metodą leczenia zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia. Jest prowadzona w formie rozmowy pacjenta z terapeutą. Daje szansę choremu na wyrażenie swoich emocji, opowiedzenie o trudnościach i ciężkich przeżyciach. Nerwice swoje podłoże mają w wewnętrznych kłopotach i konfliktach osoby chorej. Dlatego tak ważna jest rozmowa z chorym, która pozwala mu na uzewnętrznienie psychicznych problemów i podjęcie pracy nad ich rozwiązaniem.

Otoczenie chorego ma bardzo duży wpływ na jego samopoczucie. Osoba cierpiąca na nerwicę potrzebuje akceptacji i bliskości innych osób. Niezbędna jest również ich pomoc w codziennym życiu i radzeniu sobie z problemami. W trakcie rozwoju choroby często sam chory nie potrafi dobrze ocenić tego, co się z nim dzieje.

Wpływ otoczenia na podjęcie decyzji o leczeniu nerwicy

  • Osoby bliskie mogą wskazać, że zauważają w jego zachowaniu niepokojące sygnały. W takim momencie bardzo ważna jest rozmowa z tą osobą. Pojawiające się zaburzenia mogą stopniowo degradować jej życie. Wspieranie chorego w tym czasie i namawianie go na wizytę u specjalisty może być możliwością zatrzymania rozwoju zaburzeń i powrotu do zdrowia.
  • Warto w tym miejscu zaznaczyć, że osobę przejawiającą zaburzenia lękowe należy traktować z szacunkiem i godnością. Nadal ma ona prawo decydować o swoim życiu. Jeśli jest osobą dorosłą, to od niej zależy, czy podejmie się specjalistycznej konsultacji. Przymus i szantaż nie prowadzą do rozwiązania problemów, lecz je wzmagają. W takim przypadku zaburzenia chorego mogą się pogłębiać, jego opór przed wizytą u lekarza nasilać się, a on sam może mieć poczucie osamotnienia i braku wsparcia ze strony bliskich.
  • Rozmowa, która ma na celu zachęcenie do podjęcia leczenia nerwicy, powinna przebiegać w przyjaznej atmosferze. Wymiana argumentów i ocena sytuacji mogą być dla chorego wskazówką do zmiany swojego nastawienia. Istotne jest również zaoferowanie pomocy i utwierdzenie chorego w przekonaniu, że nadal jest bardzo ważnym członkiem rodziny i wszystkim zależy na jego dobrym samopoczuciu. Stworzenie przyjaznej atmosfery i możliwości skorzystania z pomocy bliskich daje choremu poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Rola kontaktu z innymi osobami w nerwicy

Także podczas leczenia chorego nie należy zapominać o kontakcie z nim. Rozpoznanie choroby i działania terapeutyczne mają wpływ na działania chorego i stres, jaki odczuwa. Dlatego tak istotna jest pomoc i wsparcie rodziny. Oprócz pomocy w wykonywaniu czynności ważne jest również wsparcie psychiczne.

Dla rodziny jest to również trudny czas, ponieważ choroba jednego z członków może prowadzić do dużych zmian w codziennym funkcjonowaniu. Domownicy nie powinni jednak zaniedbywać kontaktu z osobą chorą. W tym trudnym czasie jest to bardzo ważny element jego powrotu do zdrowia. Warto rozmawiać z chorym o jego samopoczuciu i problemach. Nie należy bagatelizować trudności chorego. Osoba zdrowa może nie mieć trudności w wykonywaniu nawet prostych spraw, natomiast dla chorego mogą być one przeszkodą nie do pokonania. Dlatego też ważna jest postawa rodziny i jej nastawienie do osoby chorej na nerwicę. Zapoznanie się z objawami zaburzeń i próby zrozumienia postępowania chorego mogą zaowocować polepszeniem się kontaktu z nim.

Pozytywne skutki rozmów z chorym na nerwicę

Dobry kontakt z chorą osobą wpływa na jej samopoczucie. Jeśli ma on z kim porozmawiać o swoich trudnościach i emocjonalnych problemach, znajduje zrozumienie, to wzrasta w nim motywacja do działania i zmniejsza się wewnętrzne napięcie. Warto także zwrócić uwagę, że chorego należy traktować jak osobę dorosłą. Rozmowy z nim nie powinny mieć charakteru autorytarnego, narzucającego zdanie i opinie zdrowych członków rodziny.

Rozumienie problemów chorego oraz rozmowy o jego trudnościach pozwalają rodzinie sprawnie pomagać osobie z nerwicą. Wywoływane przez chorobę lęki można zmniejszać, jeśli odpowiednio postępuje się z chorym. Dowiadywanie się, skąd biorą się te zaburzenia emocjonalne, dbanie o poprawę sytuacji i zmniejszenie stresujących sytuacji może pomóc w rozwiązywaniu problemów psychicznych chorego. Rodzina może aktywnie uczestniczyć w powrocie do zdrowia osoby chorej. Rozmowy na temat samopoczucia i postępów w leczeniu są sygnałem zainteresowania się problemami chorego przez domowników i budują w nim poczucie przynależności do grupy.

Wsparcie rodziny, jakie płynie z kontaktu z innymi osobami to skuteczne leczenie nerwicy. Chory mając zapewnione poczucie bezpieczeństwa i motywację może przeciwstawiać się problemom i znajdować w sobie energię do dalszego działania.

Psycholog Arleta Balcerek, ponad rok temu

Bibliografia

  • Habrat-Pragłowska E., Koszewska I., O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2796-9.
  • Jarosz M., Co każdy powinien wiedzieć o chorobach psychicznych, Piątek Trzynastego, Łódź 2004, ISBN 83-7415-003-3.
  • Kratochvil S., Podstawy psychoterapii, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2003, ISBN 83-7150-877-8.
  • Rachman S., Zaburzenia lękowe – modele kliniczne i techniki terapeutyczne, GWP, Gdańsk 2005, ISBN 83-89574-54-3.

Jak pomóc osobie z nerwicą?

Komentarze (14)
~U kresu
~U kresu 3 miesiące temu

Puste teorie. Osoba z ocd NISZCZY ŻYCIE CAŁEJ RODZINY. Ogranicza aktywność i wolność innych, szantażuje, blokuje. Zamienia życie w KOSZMAR. Ona w żadnym razie nie traktuje nas z szacunkiem, wręcz przeciwnie. "Namawianie do leczenia "- wolne żarty.... Ona nie chce się leczyć, więc ani jej się śni iść do lekarza! I nie ma mocnych. Jesteśmy wszyscy udręczeni do granic możliwości i NIC NIE MOŻNA ZROBIĆ. Jedynie wyprowadzić się i zerwać wszelkie kontakty.

Odpowiedz
~Magda
~Magda ponad rok temu

@~anonim46: niech żona zbada poziom hormonów głownie prolaktyny - leki przeciwdepresyjne powodują zbyt wysokie wyniki a za tym idzie gniew, agresja ona moze tego aż tak nie widzieć . To jest bardzo ważne. Czy żona ma lęki?

Odpowiedz
~Goś
~Goś ponad rok temu

Mój mąż ma nerwicę natręctw od lat. Od początku naszego związku zmagamy się z chorobą, ale śmiało mogę napisać, iż jego stan się pogarsza się z każdym dniem, tygodniem. Nie leczy się, bo 1) nie będzie brał leków, 2) nie będzie chodzi i gadał obcym o swoich problemach. A ja nie mam już siły...

Odpowiedz
~Rana
~Rana ponad rok temu

Do anonim 46-nie każdy reaguje tak jak Twoja żona.Ja naprzykład zamykam się w sobie i płaczę zwinięta jak jeż w swoim kąciku,który sobie stworzyłam.Też mam dzieci ale kiedy jest mi żle,staram się nie odzywać i oni wtedy wiedzą,że muszę to przeleżeć.Nigdy nikogo nie wyzwałam,poprostu milczę z łzami na policzkach.Współczuję Ci naprawdę ale to Ty powinieneś ją wspierać,chodzić razem na terapię,to byś wiedział jak z nią rozmawiać i jej w tym pomóc.Jeżeli uciekniesz i zabierzesz jej dzieci,to może się całkiem załamać-nawet życie sobie odebrać.Trudno mi doradzić cokolwiek,bo nie jestem na Twoim miejscu,być może faktycznie tylko ucieczka jest jedynym dla Ciebie i dzieci wyjściem.Są różne rodzaje nerwicy,może Twoja żona ma tę bardziej schizofreniczną.Moja ,,na szczęście''jest ,,łagodniejsza''.A więc rób jak uważasz aby tylko było dobrze .Pozdrawiam i powodzenia w życiu bez nerwów.

Odpowiedz
~anonim46
~anonim46 ponad rok temu

Uciekać, uciekać jeszcze raz uciekać, jesli tylko możecie, z nerwicy nie mozna się całkowicie wyleczyć, można ją zaleczyć, i nigdy nie będziecie mieli pewności czy koszmar nie powróci, ze zdwojoną siła, nawroty są normą.

Odpowiedz
~anonim46
~anonim46 ponad rok temu

Mieszkam z taką osobą 20 lat., już nie wytrzymuję, obelgi wyzwiska i wulgaryzmy są na porządku dziennym, zmuszanie wszystkich domowników do brania udziału w irracjonalnych w rytuałach związanych z nerwicą, znecanie słowne, poniżanie itp. Koszmar i piekło. Zona , bo to o nią chodzi leczy się około 5 lat,skutek żaden , wręcz jest coraz gorzej, mam zamiar wyprowadzić się i zabrać jej dzieci, wszyscy mamy prawo do normalnego życia. Nie mogę pozwolić aby zniszczyła dzieci, przeklaństwa i wulgaryzmy do dzieci są normą. Koszmar, ludzie uciekajcie od takich osób jak najdalej

Odpowiedz
~anonim
~anonim ponad rok temu

"super napisane"... ale tak na prawde nie ujmuje tego jak ciezko jest mieszkac z osoba chora na nerwice. delikatnie powiedziec... a co jesli ta osoba nagle staje sie agresywna? wykazac zrozumienie kiedy podstaw higieny nie potrafi utrzymac? zapomnieli panstwo w tym artykule napisac, ze osoby z nerwica czesto stosuja wobec innych domownikow przemoc slowna i psychiczna, szantaz emocjonalny. mieszkalam z taka osoba i o malo co nie zmarnowalam swojego wlasnego zycia.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jak pomóc osobie z nerwicą?
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pokonaj to

~wygrałem życie • ostatni post 2 tygodnie temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Jak pomóc osobie z nerwicą?
#dzieńdobryWP

Depresja to nie wyrok. Jak sobie z nią radzić? (WIDEO)

Depresja to nie wyrok. Jak sobie z nią radzić? (WIDEO) Odtwórz wideo

Depresja przestaje być współcześnie tematem tabu. Coraz częściej mówi się o niej jako o problemie, który dotyka nie tylko zwykłych zjadaczy chleba, ale i osób medialnych, tych, których życie jest - mogłoby się wydawać - idealne. O swoich doświadczeniach...

Parapsychologia

Stan hipnozy

Stan hipnozy

Hipnoza pomaga leczyć uzależnionych, chorych na nerwicę i stany lękowe. Twierdzi się, że jest to także jeden z najlepszych sposobów na wyleczenie zaburzeń odżywiania.

Glukometr

Jak wybrać odpowiedni glukometr? (WIDEO)

Jak wybrać odpowiedni glukometr? (WIDEO) Odtwórz wideo

Glukometry to niewielkie, podręczne urządzenia za pomocą których osoba chora na cukrzycę może samodzielnie zbadać sobie poziom cukru we krwi. Bada (...) . Niektóre udogodnienia w glukometrach mogą znacznie ułatwić życie pacjentom chorym...

Insulina - rodzaje, podawanie, przechowywanie

Zastosowanie insuliny (WIDEO)

Zastosowanie insuliny (WIDEO) Odtwórz wideo

insuliny. Czym tak naprawdę jest insulina? Do czego służy chorym na cukrzycę? Na te pytania odpowiada prof. dr hab. Jak Tatoń, diabetolog. Insulina (...) wyrównanie cukrzycy przez długie lata. Jakie są wady stosowania insuliny? Niestety,...

Rzęsistkowica - objawy, profilaktyka, leczenie

Rzęsistki - zdjęcia

Rzęsistki - zdjęcia

Do zarażenia dochodzi w czasie kontaktu z chorym partnerem.

Owoce

Te owoce powinni wyeliminować z diety cukrzycy

Te owoce powinni wyeliminować z diety cukrzycy

. Różny mają także indeks glikemiczny. Nie wszystkie polecane są zatem chorym na cukrzycę. Najniższy indeks glikemiczny zawierają truskawki, poziomki (...) przeciwbólowe i przeciwzapalne. Poleca się go osobom chorym...