Jak rozpoznać depresję? Zmiany widać na twarzy
Depresja, epidemia XXI wieku, zbiera coraz większe żniwa. Media regularnie donoszą o samobójstwach nawet sławnych i bogatych osób, które nie poradziły sobie z problemami emocjonalnymi. Bliscy nierzadko są zaskoczeni, mówią, że nic nie wskazywało na depresję. Tymczasem pewne jej symptomy widać gołym okiem na twarzy.
1. Objawy i skutki depresji
Depresja to nie tylko smutek. To obezwładniające uczucie pozbawiające nadziei i chęci do życia. Zauważono zaskakujące związki wyrazu twarzy ze stanem depresyjnym. Jest to o tyle istotne, że dostrzeżenie w porę problemów, może zapobiec tragedii. Osoby pogrążone w depresji nierzadko uciekają się do samobójstwa.
Depresja nierzadko trwa całymi latami, podkopując zdrowie i chęci do życia. Tym bardziej jej wcześniejsze rozpoznanie może zapobiegać tragedii. Te lata powodują zmiany w wyrazie twarzy.
Warto przyjrzeć się bliskiej osobie. Na jej obliczu może być zapisane to, co głęboko skrywa przed światem i to, co dzieje się w jej duszy.
2. Depresja wypisana na twarzy
Prawa strona twarzy i lewa połówka nigdy nie są idealnie symetryczne.
Jeśli jednak te zmiany są bardzo drastycznie widoczne, może być to powodowane stanami depresyjnymi, obniżeniem nastroju, zaburzeniami emocjonalnymi na różnych płaszczyznach życia. Oczywiście, asymetrie w obrębie twarzy powoduje również szereg innych czynników, choroby, urazy mechaniczne itd. Nie należy jednak lekceważyć wpływu stanów depresyjnych na wygląd.
Kiedy każdego ranka zmuszasz się, żeby w ogóle wstać, kiedy nic cię nie cieszy, twarz szarzeje, staje się zmęczona, znużona i asymetryczna.
Uważa się, że lewa strona twarzy odpowiada za emocje i życie wewnętrzne, prawa – za życie zawodowe i zewnętrzną aktywność. Nawet ludzie odnoszący sukcesy bywają bardzo głęboko nieszczęśliwi. Wówczas ten dysonans między połowami twarzy staje się jeszcze bardziej widoczny. Postępująca z wiekiem dysharmonia pokazuje narastające z wiekiem problemy.
Nie jest tak, że osoba z depresją się nie uśmiecha. Przeciwnie. Wiele osób przewlekle pogrążonych w smutku, nadrabia uśmiechem, maskując to, jak źle się czują. Wówczas szybciej niż inni dorabiają się wokół ust zmarszczek. Ten wymuszony uśmiech zwykle jest asymetryczny. Jeden kącik ust zazwyczaj jest niżej. Zwykle dotyczy to lewej strony warg.
Ta sztuczna, nienaturalna mimika twarzy, skutkuje powstawaniem zmarszczek także na czole. Powodowane są unoszeniem brwi, które ma gwarantować bardziej pogodny wyraz twarzy. Wrażenie wiecznie zdziwionego wyrazu twarzy to także cecha osób z depresją.
Jeśli oczy są przygaszone, a szczególnie lewe robi wrażenie mniejszego, oznacza to problemy w życiu osobistym. Także ta okolica może być bardziej podatna na liczne zmarszczki.
3. Myśli samobójcze w depresji
Gdy osoba pogrążona w smutku robi wrażenie zawieszonej, nieobecnej, patrzy niewidzącym wzrokiem, są to już bardzo niepokojące sygnały.
Mogą świadczyć o pojawieniu się myśli samobójczych, o powolnym żegnaniu się ze światem. Tępe spojrzenie przed siebie, bez zainteresowania rzeczywistością, wskazuje na emocjonalne wypalenie i głęboki smutek.
Depresja to poważna choroba i jeśli zauważymy u kogoś podobne symptomy, trzeba skontaktować się ze specjalistą. Chwilowe rozbawianie kogoś, nie uleczy jego złamanego serca i smutnej duszy.
Osoby rozmyślające o odebraniu sobie życia często wydają się nieobecne, odpowiadają powoli, chodzą przygarbione, mają nienaturalne ruchy.
Obserwowanie bliskich, a szczególnie zmian w ich zachowaniach lub wyglądzie, może ocalić zdrowie i życie osób pogrążonych w depresji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.