Trwa ładowanie...

Objawy astmy. Zobacz, jak rozpoznać początki choroby

Avatar placeholder
Katarzyna Wójcik 01.10.2020 09:26
Z podejrzeniem astmy powinniśmy zgłosić się do lekarza, gdy w nocy cierpimy na ataki kaszlu i duszności
Z podejrzeniem astmy powinniśmy zgłosić się do lekarza, gdy w nocy cierpimy na ataki kaszlu i duszności (Shutterstock)

Astma nazywana jest dychawicą. Jest to przewlekła i wieloletnia choroba, której dominującym objawem jest ostra duszność powiązana ze świszczącym oddechem. Napady duszności powstają na skutek skurczu mięśniówki oskrzeli i obrzęku śluzówki. Wielu astmatyków cierpi również z powodu uporczywego kaszlu oraz uczucia ucisku w klatce piersiowej. Duża część chorych uskarża się też na problemy ze złapaniem tchu. Poza okresami zaostrzeń, gdy choroba jest prawidłowo leczona, objawy mogą w ogóle nie występować.

spis treści

1. Astma jako choroba cywilizacyjna

Żyjemy w zanieczyszczonym środowisku, odporność naszego organizmu nie radzi sobie z nieustannie wpływającymi na nas czynnikami zewnętrznymi. Wszystko to sprawia, że co trzecia osoba z nas cierpi na alergię. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ta liczba będzie stale rosła. Choroba alergiczna związana jest z astmą. Obecnie na ciężką astmę umiera 180 tysięcy chorych – mimo podjętej standardowej terapii. Wbrew rozwojowi, medycyna nadal nie radzi sobie z tym schorzeniem. Astma uznana jest za chorobę cywilizacyjną, gdyż częściej występuje w krajach uprzemysłowionych. Astma polega na tym, że mięśnie oskrzeli kurczą się pod wpływem drażniącego czynnika. Gruczoły oskrzelowe zaczynają produkować gęstą wydzielinę, ich śluzówka jest opuchnięta. Powoduje to utrudniony przepływ powietrza, a co za tym idzie duszność.

2. Objawy astmy

Z podejrzeniem astmy powinniśmy zgłosić się do lekarza, gdy w nocy cierpimy na ataki kaszlu i duszności. Czasem te problemy z oddychaniem pojawiają się sezonowo.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W czasie zaostrzenia, objawy astmy są dość charakterystyczne. Przede wszystkim pojawia się duszność wraz ze świszczącym oddechem. Występuje nagle i ma różne nasilenia. Najczęściej duszność dokucza w nocy, w godzinach między 4 a 5 rano, gdy osoba chora na dychawicę leży od kilku godzin. Podczas ataku należy usiąść i oprzeć tułów na rękach. Powodem świszczącego oddechu jest skurcz oskrzeli i obrzęki ich błony śluzowej. Chory zmuszony zostaje do mocniejszego oddychania, podczas wydechu słychać świst spowodowany szybszym przepływem powietrza. W trakcie zaostrzenia astmatyk ma problemy z mówieniem, ponieważ oddycha nieprawidłowo. Podczas duszności może wystąpić kaszel. Jest on suchy, napadowy i męczący.

Zaostrzenie objawów astmy ma różny przebieg, czasem jest łagodny, a czasem ciężki. Nasilenie problemów z oddychaniem rozwija się stopniowo, może trwać kilka tygodni. W niektórych przypadkach zaostrzenie pojawia się bardzo gwałtownie, nawet w ciągu kilku godzin. Nieleczenie dychawicy może doprowadzić do śmierci.

3. Badania na astmę

Pierwszym i bardzo ważnym badaniem stwierdzającym astmę jest badanie, w którym pacjent dmucha w specjalną rurkę, połączoną z czujnikiem sczytywania przez komputer. To urządzenie to spirometr i pozwala uzyskać odpowiedzi na pytania: czy oskrzela są zwężone, czy ich skurcze zachodzą pod wpływem czynników wywołujących i czy będzie to nadmierna reakcja. Jest bezbolesne i nieinwazyjne. Niekiedy badanie prowadzi się w trzech etapach (podstawowym, rozkurczowym i prowokacyjnym). U astmatyków występują duże wahania przepływu powietrza w ciągu doby. Potwierdzenie tego jest jednym ze sposobów wykrycia astmy. Ten typ badania polega na tym, że chory dostaje urządzenie z ustnikiem, przez które musi dmuchać kilka razy dziennie. Trzecim rodzajem badania jest próba wykrycia całkowitej ilości przeciwciał IgE we krwi oraz innych przeciwciał skierowanych przeciw różnym antygenom.

4. Astma alergiczna

Astma alergiczna jest typem astmy. Organizm człowieka cierpiącego na alergię jest stale osłabiony i podatny na bodźce zewnętrzne, czyli alergeny. Do najgroźniejszych należą: sierść zwierząt, substancje chemiczne w postaci areozolu, roztocza (pełno ich w kurzu domowym na zasłonach i grubych dywanach), pleśń, dym papierosowy, zanieczyszczenia powietrza. Negatywnie wpływa zmiana temperatury. Źródłem alergii mogą być także niektóre leki, infekcje wirusowe i silne emocje. Osoby skarżące się na dychawicę powinny unikać wykonywania ćwiczeń fizycznych. Dychawica ujawnia się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy to możemy zaobserwować początki astmy. Naszą uwagę powinno skupić nawracanie zapalenia oskrzeli. Pełne rozpoznanie astmy możliwe jest, gdy dziecko ma powyżej trzech lat. Wtedy wyniki badań są bardziej pewne, a duszności występują częściej i nie są już tylko związane z zapaleniem wirusowym.

5. Astma podczas ciąży

Z astmą u kobiet w ciąży bywa naprawdę różnie: u części kobiet nasilenie choroby zmniejsza się, u niektórych zwiększa, a u reszty się nie zmienia. Słabo kontrolowana astma wpływa niekorzystnie na rozwój płodu i może być przyczyną zwiększonej umieralności okołoporodowej, wcześniactwa i małej masy urodzeniowej.

Jeżeli zaś astma jest kontrolowana, to rokowanie okołoporodowe jest takie same, jak u dzieci kobiet zdrowych. Warto zwrócić uwagę niepokojącym się o zdrowie i rozwój maleństwa przyszłym mamom, że większość leków stosowanych w leczeniu astmy nie wywiera niekorzystnego działania na płód. Większe zagrożenie dla dzieci niesie nieodpowiednia kontrola astmy u matki niż leczenie astmy.

Bywa, że trzeba podjąć decyzję o tzw. leczeniu agresywnym, gdy dochodzi do nagłego zaostrzenia objawów. Takie leczenie stosuje się po to, aby nie doprowadzić do niedotlenienia płodu. Stosuje się wówczas szybko działające wziewne beta2-mimetyki oraz tlen, a czasami też glikokortykosteroidy podawane doustnie.

Badania wykazały, że nawet tak złożone leczenie nie pociąga za sobą negatywnych skutków dla rozwoju dziecka, a wręcz przeciwnie. A zatem zdecydowanie lepsze są prawidłowe leczenie astmy i profilaktyka ataków w ciąży niż obawa o działania niepożądane leków.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Diagnostyka astmy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze