Trwa ładowanie...

Ślepak - jak wygląda, jak rozpoznać ukąszenie i co wtedy zrobić

Ślepak może atakować zarówno ludzi, jak i zwierzęta.
Ślepak może atakować zarówno ludzi, jak i zwierzęta. (123RF)

Ślepak to duża mucha z rodziny bąkowatych, w Polsce występuje w około 50 gatunkach. Ma od 7,5 do 11 mm długości, plamkowane skrzydła oraz duże, zielono-złote oczy. Samice ślepaków są krwiożercze, gryzą zarówno ludzi, jak i zwierzęta, natomiast samce żywią się wyłącznie nektarem i sokiem z roślin. Jak wygląda mucha ślepak?

spis treści

1. Co to jest ślepak?

Ślepak to potoczne określenie dużych much z rodzaju Chrysops, należących do rodziny bąkowatych. Są to owady o krępym ciele w odcieniach brązu lub czerni i dużych, jaskrawych oczach. W największej ilości występują nad zbiornikami wodnymi, na pastwiskach, obszarach leśnych i w ogrodach.

Muchy te są krwiożercze i powodują bolesne ukąszenia, które mogą skutkować wystąpieniem reakcji alergicznej i objawów, takich jak zaczerwienienie, swędzenie czy obrzęk skóry. Ślad po ugryzieniu może być widoczny nawet przez 15 dni.

2. Jak wygląda ślepak?

Ślepaki mają dość specyficzny wygląd. Przede wszystkim są większe od typowych much, osiągają od 7,5 do 11 mm. Mają krępe, mocno zbudowane ciało, zazwyczaj w kształcie zbliżonym do stożka. Najczęściej przybierają barwę w odcieniach brązu lub czerni.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Charakterystycznym elementem wyglądu ślepaka są naprawdę duże oczy, które zajmują znaczną część głowy, są zielono-złote i jaskrawe, oraz pokryte plamkami skrzydła. Samice posiadają ponadto aparat gębowy wykształcony w struktury, które pozwalają na przebijanie skóry i pobieranie krwi.

3. Jak rozpoznać ukąszenie ślepaka?

Ślepak atakuje zarówno zwierzęta, jak i ludzi. Zwykle do ukąszenia dochodzi w momencie, gdy mamy spocone lub wilgotne po kąpieli ciało. Ugryzienie trudno przegapić, ponieważ jest bolesne, samica rozcina skórę aparatem gębowym, nie znieczulając jej wcześniej, a następnie zlizuje wypływającą krew.

Ślina owada wnika do naszego ciała i utrudnia krzepnięcie krwi. Rana po spotkaniu ze ślepakiem trudno się goi, jest zaczerwieniona i opuchnięta. U niektórych osób wzrasta temperatura ciała, co świadczy o stanie zapalnym. Ślad po ugryzieniu pozostaje na ciele nawet do 15 dni, jest niezwykle uporczywy, ponieważ swędzi i boli.

4. Co zrobić po ukąszeniu przez ślepaka?

Po ukąszeniu ślepaka należy jak najszybciej przyłożyć do ciała zimny okład, który zmniejszy obrzęk i złagodzi ból. Można sięgnąć po lód owinięty w ściereczkę lub materiał nasączony sokiem z cytryny, octem lub rumiankiem.

Dobrym pomysłem będzie również przyjęcie leków przeciwbólowych oraz antyhistaminowych. Skuteczna w łagodzeniu dolegliwości będzie również maść z hydrokortyzonem.

W przypadku wystąpienia obrzęku twarzy, zawrotów głowy i trudności w oddychaniu należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną. Na koniec dobra wiadomość. Ślepaki żyjące w naszym klimacie nie przenoszą chorób wirusowych czy bakteryjnych. Te w Afryce Zachodniej mogą być nosicielami niebezpiecznej loajozy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze