Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać ukąszenie ślepaka?

Każdy, kto miał do czynienia z tymi owadami, wspomina to spotkanie negatywnie. Bolesne ukłucie nie pozwala o sobie zapomnieć jeszcze przez długi czas. Zdarza się, że jego skutki trzeba skonsultować z lekarzem. Mowa o bąkowatych, czyli owadach zwanych potocznie ślepakami. Dlaczego są tak groźne?

Zobacz film: "Który z owadów żądli najboleśniej?"

1. Niebezpieczne owady

Ślepaki to owady z rzędu muchówek, należące do rodziny Tabanidae (bąkowatych, ślepakowatych). W Polsce występuje ok. 50 gatunków. Podobnie jak w przypadku komarów, najbardziej uciążliwe są samice. Żywią się krwią, nacinając skórę i zlizując z niej krew. Lubują się w bydle, koniach, ale atakują też człowieka. Wybierają osoby spocone.

Ukąszenie ślepaka jest bardzo bolesne
Ukąszenie ślepaka jest bardzo bolesne (123RF)

Ślepaki spotkamy od wiosny do jesieni. Żyją na łąkach, pastwiskach, lubią także tereny podmokłe i wilgotne. Są duże, w zależności od gatunku mogą osiągać nawet ponad 2 cm długości.

Przedstawicielem ślepaków jest jusznica deszczowa, zwana popularnie końską muchą. To szarobrązowy owad z różkami oraz długim "nosem". Posiada także skrzydła w plamki. Z kolei ślepak czarnożółty jest trójkątną "muchą", której cechą chcrakterystyczną są zielono-złote oczy. Również bąk bydlęcy należy do rodziny ślepakowatych. Zdarza się, że atakuje człowieka.

Przeczytaj także:

Kąsanie ludzi wybiera jednak najczęściej mucha końska. Lubi siadać na mokre ciało. Spotkamy ją nad jeziorami, szczególnie w czasie upałów. Atakuje zazwyczaj od rana do południa. Wyczuwa zapach potu.

2. Gdy ukąsi ślepak

Ukąszenia ślepaków należą do bardzo bolesnych. W skutek ugryzienia z rany wypływa krew, którą samice zlizują i to właśnie boli. W przeciwieństwie do kleszczy, samice jusznicy nie znieczulają miejsca przecięcia naskórka. Rana po takim ukąszeniu trudno się goi. Powód? Ślina ślepaków może wniknąć do krwi i hamować jej krzepnięcie. Zawiera przy tym związki toksyczne dla organizmu. Dlatego też miejsce rany czerwienieje i puchnie. Zdarza się, że pojawia się rumień.

Skutkiem ukąszenia jusznicy może być także podwyższona temperatura ciała, świadcząca o stanie zapalnym. Ranę warto obkładać lodem, można stosować okłady z rumianku, octu lub cytryny. Można także smarować ją lekami antyhistaminowymi oraz pić wapno. Pomoże to w uporaniu się z reakcją na toksyny.

Podczas gdy bąbel po ukąszeniu komara znika po 2-3 dniach, w skrajnych przypadkach rana i stan zapalny po ugryzieniu ślepaka może utrzymywać się nawet od 4 do 15 dni. Dokucza także świąd i ból. Jeśli mimo stosowania okładów objawy nie przechodzą, należy udać się do lekarza. Szczególnie jeśli towarzyszą im osłabienie oraz utrata apetytu i podwyższona temperatura ciała.

Przeczytaj także:

Na koniec dobra wiadomość. Ślepaki żyjące w naszym klimacie nie przenoszą chorób wirusowych czy bakteryjnych. Te w Afryce zachodniej mogą być nosicielami niebezpiecznej loajozy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.