Trwa ładowanie...

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 24.09.2024 10:58
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych

Depresja to groźne dla chorego zaburzenia psychiczne. Nie należy jej bagatelizować. Jedną z metod walki z chorobą są leki przeciwdepresyjne. Niestety ich stosowanie może spowodować działania niepożądane. To powoduje, że nie wszyscy, którym dolega depresja, chcą zastosować leczenie farmaceutykami.

spis treści

1. Rodzaje leków przeciwdepresyjnych

  • trójcykliczne leki przeciwdepresyjne - stosowanie leków z tej grupy może powodować wzrost masy ciała o ok. 5 kilogramów, ale przyjmowanie ich skutecznie likwiduje odczuwanie przewlekłego bólu;
  • inhibitory selektywnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny - nie powodują często wzrostu masy ciała, niestety w walce z bólem są mniej skuteczne niż trójcykliczne.

2. Kiedy stosuje się leki przeciwdepresyjne?

Leki przeciwdepresyjne są stosowane w różnych przypadkach chorobowych. Nie tylko depresja wymaga stosowania tego typu leków. Po leki antydepresyjne sięga się w przypadku odczuwania:

Zobacz film: "Metody leczenia depresji"
  • bólów neuropatycznych,
  • migreny,
  • przewlekłego napięciowego bólu głowy,
  • bólów lędźwiowego i krzyżowego odcinka kręgosłupa,
  • bólu nowotworowego.

Stosowanie leków zaleca się również osobom chorym na cukrzycę, półpaśca, fibromialgię, na zwyrodnienie i zapalenie stawów. Co ciekawsze, czasami leki przeciwdepresyjne zaleca się przy leczeniu otyłości. Leki należy przyjmować regularnie. Nie można zniechęcać się tym, że nie przynoszą natychmiastowego efektu. Wyraźną poprawę zdrowia można zaobserwować po 2 tygodniach. Depresja może być wywołana długotrwałym odczuwaniem bólu. U wielu osób, które cierpią na wyżej wymienione choroby, wykrywa się depresję. Zwalczanie przyczyn depresji przyczynia się do zapobiegania chorobie.

3. Skutki uboczne wywoływane przez leki przeciwdepresyjne

4. Leki przeciwdepresyjne a tycie

Depresja często jest przyczyną braku apetytu. W konsekwencji prowadzi to do szybkiej utraty masy ciała. W takim przypadku wzrost wagi będzie widocznym efektem działania leków. Jednak nie wszystkim taki stan pasuje. Wówczas można poprosić lekarza o zmianę leku. Inhibitory selektywnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny rzadziej wywołują efekt tycia niż leki z grupy trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych. Na przykład bupropion jest stosowany w leczeniu otyłości. Niestety, istnieje ryzyko, że każdy nowo wprowadzony lek będzie słabiej leczył depresję. Skutecznym rozwiązaniem będzie zmiana stylu życia na zdrowszy. Regularne ćwiczenia, odpowiednia dieta, ograniczenie produktów wysokokalorycznych pomogą zachować ładną figurę i utrzymać odpowiednią wagę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze