Trwa ładowanie...

Jak szybko odtłuścić wątrobę? Potrzebujesz 20 minut dziennie

 Karolina Rozmus
22.03.2023 11:11
Badacze ustalili, w jaki sposób można leczyć NAFLD
Badacze ustalili, w jaki sposób można leczyć NAFLD (Getty Images)

NAFLD, czyli stłuszczeniowa choroby wątroby, staje się plagą w krajach rozwiniętych, gdzie duży udział w diecie mają produkty przetworzone, a populacje są coraz mniej aktywne. Badacze odkryli jednak, że jest sposób, by odwrócić proces degeneracji narządu.

spis treści

1. Stłuszczenie wątroby. Plaga naszych czasów

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (ang. non-alcoholic fatty liver disease, NAFLD) to obok cukrzycy typu 2, otyłości i zespołu metabolicznego wiodący problem zdrowotny na świecie.

Za jej rozwój obarcza się dyslipidemię, zaburzenia metabolizmu tkanki tłuszczowej i gospodarki węglowodanowej, rosnący udział diety bogatej w produkty wysokoprzetworzone oraz spadek aktywności fizycznej w populacjach.

Stłuszczenie wątroby latami może nie dawać żadnych objawów
Stłuszczenie wątroby latami może nie dawać żadnych objawów (Getty Images)
Zobacz film: "Problemy z wątrobą to nie tylko alkohol. 3 najczęstsze choroby wątroby"

Odkładanie się tłuszczu w komórkach wątroby przebiega niezauważalnie, ale z biegiem czasu może powodować stopniowe uszkadzanie narządu. W skrajnych przypadkach prowadzi do rozwoju raka lub marskości wątroby.

Pierwsze alarmujące objawy NAFLD mogą obejmować:

  • tępy ból w prawym górnym kwadracie brzucha,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • osłabienie,
  • żółtaczkę – zażółcenie powłok skórnych lub białek oczu,
  • świąd skóry,
  • obrzęki w obrębie brzucha, kostek czy nadgarstków.

Głównym sposobem zapobiegania, ale też leczenia stłuszczenia wątroby jest dieta ograniczająca podaż tłuszczów, zwłaszcza nasyconych, zwiększenie udziału żywności nieprzetworzonej i produktów roślinnych.

2. 22 minuty, by odwrócić procesy chorobowe w wątrobie

Drugim filarem jest aktywność fizyczna ukierunkowana na zmniejszenie masy ciała u osób z nadwagą i otyłością, a także redukcję tzw. tłuszczu trzewnego. Dotychczas jednak nie było jasne, jaka aktywność byłaby najlepsza dla chorych z NAFLD i jaka jej częstotliwość może wpłynąć pozytywnie na stan wątroby.

Metaanaliza, która ukazała się na łamach "The American Journal of Gastroenterology", skupiła się na przejrzeniu 14 badań poruszających problem aktywności fizycznej w przebiegu NAFLD.

W tym celu naukowcy przyjrzeli się ponad 500 chorym ze stłuszczeniem wątroby. Poprawę stanu wątroby oszacowali na podstawie wyników badania rezonansem magnetycznym, wskazującym na redukcję tkanki tłuszczowej w wątrobie o 30 proc.

Badacze ustalili, że skuteczność aktywności fizycznej w przypadku NAFLD jest ponad trzykrotnie wyższa w porównaniu do konwencjonalnych metod leczenia. Udało się również określić, ile czasu trzeba poświęcić, by wątroba odetchnęła z ulgą. To 150 minut tygodniowo ćwiczeń lub szybkiego marszu, czyli dokładnie 22 minuty dziennie.

"Nasze odkrycia dają lekarzom pewność, że mogą zalecać ćwiczenia fizyczne jako leczenie niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby" – pisze w komunikacie prasowym autor badania, prof. Jonathan Stine.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze