Trwa ładowanie...

Jak udrożnić nos?

Avatar placeholder
05.12.2023 12:00
Jak udrożnić nos?
Jak udrożnić nos?

Na zatkany nos poleca się przede wszystkim chusteczki higieniczne. Niestety nie zawsze rozwiązują one problem. Istnieje kilka poważnych przyczyn niedrożności nosa u dzieci i u dorosłych. Jaki sprawdzony sposób można zastosować na zatkany nos?

spis treści

1. Przyczyny zatkanego nosa

  • Przerośnięty trzeci migdał – trzeci migdał zatyka nos „od środka". Można go usunąć dopiero trzylatkom. Zanim dziecko osiągnie ten wiek, należy dbać o to, aby nie doszło do dalszego rozrostu, czyli konieczne jest całkowite leczenie wszelkich infekcji oraz częste udrażnianie nosa.
  • Alergia wziewna – alergia na przykład na roztocza kurzu często powoduje obrzęk błon śluzowych nosa. Najskuteczniejszym sposobem jest pozbycie się drażniącego alergenu ze środowiska osoby uczulonej. Gdy nie jest to do końca możliwe, trzeba zastosować leki. Wybór właściwego środka zależy od typu alergii oraz wieku chorego.
  • Ciało obce – niedrożność nosa może być spowodowana tym, że w jamie nosowej znajduje się jakiś mały przedmiot. Problem ten dotyczy zwłaszcza małych dzieci, które lubią bawić się drobnymi zabawkami. Jeśli rodzice podejrzewają, że malec włożył sobie coś do nosa, należy jak najszybciej udać się do laryngologa, nie powinno się samemu próbować wyciągnąć przedmiotu, ponieważ można wsunąć go jeszcze głębiej. Ciało obce w nosie powinno zostać jak najszybciej usunięte przez specjalistę, w przeciwnym razie może dojść do powikłań np. krwawienia, nawracających stanów zapalnych zatok.
  • Krzywa przegroda nosowa – tę dolegliwość można leczyć operacyjnie dopiero po 16 roku życia. Zdarza się, że noworodki mają krzywą przegrodę nosową w wyniku przeciskania się przez kanał rodny.
  • Bierne palenie – za zatkany nos może odpowiadać dym papierosowy, powodujący obrzęk błony śluzowej nosa i paraliż pokrywającej jej rzęski. Nigdy nie powinno się palić papierosów przy dzieciach ani w towarzystwie osób, które nie palą.

Innymi przyczynami niedrożności nosa są choroby, w przebiegu których pojawia się silny katar lub obrzęk błony śluzowej nosa. Dolegliwość zatkanego nosa pojawia się przy stanach zapalnych zatok przynosowych, niekiedy po zabiegach operacyjnych oraz w wyniku nadużywania leków obkurczających śluzówkę.

2. Udrożnienie nosa wodą morską

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W stanach chorobowych mogą pomóc naturalne produkty, bogate w sole mineralne i pochodzące z morza mikroelementy. Środki te są przeznaczone zarówno dla dorosłych jaki i dla dzieci powyżej 18 miesiąca życia. Preparaty te dostępne są w formie sprayu i mogą stanowić uzupełnienie leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Roztwór wody morskiej ułatwia usuwanie wydzieliny w czasie kataru czy zapalenia zatok.

Woda morska chroni ponadto błonę śluzową nosa przed czynnikami zewnętrznymi oraz pomaga zapewnić funkcje fizjologiczne nosa, jak oczyszczanie, nawilżanie i ogrzewanie. Niektóre wody morskie do higieny nosa wzbogacone są o takie pierwiastki jak miedź i mangan. Miedź działa przeciwzapalnie, a mangan ma właściwości antyalergiczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Metody walki z katarem
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze