Trwa ładowanie...

Leczenie hemoroidów - charakterystyka, objawy, metody

Leczenie hemoroidów powinno być przeprowadzone pod okiem specjalisty, jednak wiele osób uważa żylaki odbytu za wstydliwą dolegliwość, z która nie chce udać się do lekarza. Ból pojawiający się przy hemoroidach można łagodzić poprzez zastosowanie odpowiedniej metody leczenia.

Zobacz film: "Co to są hemoroidy?"

spis treści

1. Charakterystyka hemoroidów

Hemoroidy to małe guzki wypełnione krwią. Zdrowe hemoroidy są niewidoczne. W organizmie każdego człowieka pełnią ważne role. Uszczelniają kanał odbytu. Hemoroidy pomagają też zapanować nad niespodziewanym oddawaniem gazów.

Podczas wypróżniania krew z guzków cofa się do naczyń krwionośnych i kanał odbytu zostaje otwarty. Impuls nerwowy informujący o potrzebie wypróżnienia pojawia się bez udziału naszej świadomości. Kierują nim nerwu układu autonomicznego.

Z kolei o otwarciu kanału odbytu, czyli o cofnięciu krwi decyduje układ nerwowy zależny od naszej woli. To sprawia, że jesteśmy w stanie zdecydować kiedy nastąpi wypróżnienie.

Hemoroidy to poważna choroba cywilizacyjna. Oto skuteczny preparat na ich leczenie, który działa już po kilku minutach
Hemoroidy to poważna choroba cywilizacyjna. Oto skuteczny preparat na ich leczenie, który działa już po kilku minutach [3 zdjęcia]

Hemoroidy to jedna z bardziej wstydliwych dolegliwości z jakimi boryka się mnóstwo ludzi. Powstają one...

zobacz galerię

2. Żylaki odbytu

Najpewniejszym sygnałem, że hemoroidy wymagają leczenia jest ich powiększenie. Chore guzki krwawnicze to inaczej żylaki odbytu. Jeśli leczenie nie zostanie przeprowadzone w porę, wówczas hemoroidy w postaci guzków uwidaczniają się na zewnątrz.

Chore guzki napełniają się znaczną ilością krwi. Jest jej tak dużo, że gdy pojawia się impuls nerwowy informujący o potrzebie wypróżnienia, tylko część krwi cofa się. Pozostała zostaje w guzkach. W ten sposób tworzy się stan zapalny guzków krwawniczych, potocznie nazywany hemoroidami.

Stan zapalny hemoroidów może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Odbyt staje się podrażniony, co jest przyczyna nieprzyjemnego bólu. Hemoroidy odbytu powodują ponadto uczucie swędzenia i pieczenia jego okolic. Podczas wypróżnienia może pojawić się krew.

Ważne jest by już przy pierwszych objawach złego funkcjonowania hemoroidów zgłosić się do lekarza. Leczenie hemoroidów domowymi sposobami może nie przynieść spodziewanych rezultatów. Przeciwnie. Stan zapalny może się pogłębić. Wówczas leczenie będzie dłuższe i cięższe.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Metody leczenia hemoroidów

W leczeniu hemoroidów stosuje się szereg środków farmakologicznych, szczególnie czopków wprowadzonych bezpośrednio do odbytu. Dobrymi sposobami na hemoroidy są ponadto metody naturalne, których stosowanie złagodzi ból występujący przy hemoroidach. Oto niektóre z nich:

  • Właściwe odżywianie - dieta na hemoroidy powinna być wzbogacona w błonnik. Przeciwdziała zaparciom, które są częstą przyczyną hemoroidów. Dużo błonnika znajdziesz w razowym pieczywie, chlebie pełnoziarnistym, kaszach, płatkach owsianych, otrębach, twarogu, maślance, jogurcie, kefirze. Ogranicz spożycie słodyczy, czarnej herbaty, kawy, alkoholu, orzechów, tłustych potraw, ostrych przypraw. Warto jadać częściej ale mniej.
  • Przyjmowanie odpowiedniej ilości wody - czarną herbatę zastąp ziołowymi lub owocowymi herbatkami oraz świeżymi sokami.
  • Zrzuć zbędne kilogramy - utrzymywanie prawidłowej masy ciała zapobiega zapaleniu guzków krwawniczych.
  • Prowadź aktywny tryb życia – lekka, ale regularna gimnastyka, codzienny spacer, biegi usprawniają prace jelit. Mięśnie odbytu można ćwiczyć nawet w pracy. Wystarczy na kilka sekund lekko je zaciskać - taka gimnastyka jest niewidoczna.
  • Unikaj seksu analnego - uprawianie go sprzyja powstawaniu hemoroidów, penetracja odbytu prowadzi do uszkodzeń guzków krwawniczych i do uszkodzenia zwieraczy.
  • Dbaj o higienę – okolice odbytu można przecierać miękkim ręcznikiem jednorazowym. Warto używać płynu do higieny intymnej lub chusteczek nasączonych wyciągiem z rumianku. Zmniejszy to podrażnienia skóry.
Następny artykuł: Sposoby na ból hemoroidów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.