Inhalatory na astmę
Astma to choroba cywilizacyjna. Liczba osób ze zdiagnozowaną astmą ciągle rośnie, tak jak rośnie uprzemysłowienie na świecie. Napadom astmy oskrzelowej można zapobiegać, nie da się jednak wyleczyć tej choroby...
1. Objawy ataku astmy
Objawy ataku astmy to uczucie duszenia się, świszczący oddech, kaszel pojawiające się po zetknięciu z alergenem, a także pod wpływem silnych emocji. U dzieci łączy się też z gwałtownym uczuciem strachu lub paniki.
2. Atak astmy
Aby nie dopuścić do napadu astmy trzeba pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków (przeciwzapalnych i rozkurczowych, przepisanych przez lekarza). Jednak nawet wtedy może zdarzyć się napad astmy, szczególnie jeśli dojdzie do kontaktu z alergenem.
Astmatycy zawsze powinni mieć przy sobie dobrany przez lekarza inhalator. Kiedy czują zbliżający się atak - powinni jak najszybciej go użyć.
3. Leczenie astmy
Leczenie astmy opiera się na regularnym przyjmowaniu leków. Nie ma leku, który na stałe leczyłby tę chorobę. Można jednak ją kontrolować. Oto kilka rad, jak zapobiegać atakom astmy:
- unikaj zwierząt, których sierść może wywołać atak,
- staraj się nie przebywać w zadymionych pomieszczeniach,
- uważaj na infekcje górnych dróg oddechowych,
- jeśli alergenem są pyłki - dowiedz się, kiedy roślina, na którą masz uczulenie pyli i unikaj wtedy miejsc, gdzie rośnie,
- zabawki dla małych astmatyków nie powinny być pluszowe, gdyż na takich właśnie osadza się najwięcej kurzu i roztoczy.
4. Jak używać inhalatora na astmę?
Przede wszystkim zapoznaj się z ulotką zanim zaczniesz korzystanie z inhalatora na astmę. Mogą one się od siebie różnić.
Bądź pewien, że inhalator nie przekroczył daty ważności. Przeterminowany może wywołać więcej szkody niż pożytku.
Zdejmij zatyczkę inhalatora.
Trzymając go pionowo, wstrząśnij.
Jeśli inhalator jest używany po raz pierwszy, lub nie był używany od kilkunastu dni: zanim włożysz go do ust, naciśnij górną część inhalatora, kilka razy. Uważaj, aby nie dostał się do oczu.
Wypuść powietrze, odchyl głowę do tyłu i włóż końcówkę inhalatora do ust.
Wciśnij górną część inhalatora, równocześnie biorąc powolny, głęboki wdech.
Wstrzymaj oddech na około 10 sekund. Pozwól, by lek dotarł do płuc.
Powoli wypuść powietrze ustami. W zależności od zaleceń lekarza, możesz potrzebować 2-4 takich wdechów (przerwa między nimi powinna wynosić minutę). Nigdy nie bierz więcej niż powinieneś!
Nałóż z powrotem zatyczkę.
Jeśli twój stan się nie poprawia mimo użycia inhalatora, dzwoń po karetkę. Astma to choroba, z którą nie ma żartów.
Pamiętaj, aby nie trzymać inhalatora w zbyt niskiej lub wysokiej temperaturze. Najlepsza jest temperatura pokojowa. Trzymaj go z daleka od ognia i źródeł zapłonu.
5. Inhalatory na astmę a inne choroby
Pamiętaj, że zanim lekarz przepisze ci inhalator, musi wiedzieć, czy nie chorujesz na:
- choroby serca,
- nadciśnienie,
- arytmię,
- cukrzycę,
- nadczynność tarczycy,
- oraz czy nie jesteś w ciąży lub czy jej nie planujesz.
6. Działania niepożądane inhalatorów na astmę
Jeśli zauważysz u siebie poniższe działania niepożądane po użyciu inhalatora i nie przejdą po kilku minutach od użycia - zgłoś się do lekarza. Objawy, które mogą wystąpić to:
- nieregularne lub przyspieszone bicie serca i ból w piersiach,
- ucisk w klatce piersiowej,
- podwyższone ciśnienie,
- świszczący oddech,
- niepokój.
Inhalatory na astmę przede wszystkim rozkurczają oskrzela. W zależności od substancji czynnych w nich zawartych mogą także działać przeciwzapalnie.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.