Jak wygląda badanie u ginekologa?

Badanie u ginekologa dla niejednej kobiety jest źródłem stresu, ponieważ wymaga przełamania bariery wstydu. Pierwsza wizyta u ginekologa jest szczególnie trudna. Młode dziewczyny, które decydują się na badanie ginekologiczne, często nie wiedzą, na czym ono będzie polegało i o co warto zapytać lekarza. Badanie u ginekologa można wykonać już w okresie przedpokwitaniowym, kiedy dziewczyna ma bolesne i obfite miesiączki lub inne nieprawidłowości, związane z narządami płciowymi.

Zobacz film: "Badania w RZS"

Pierwsze badanie u ginekologa

Konsultacja ginekologiczna

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to cała seria różnych testów, którym powinna poddać się kobieta, aby stwierdzić, co powoduje u niej niepłodność - to...

Jeśli dziewczyna jeszcze dojrzewa płciowo, ma 15-16 lat, nie powinna iść od razu do ginekologa dla kobiet dojrzałych. Lepiej udać się do specjalisty w dziedzinie ginekologii rozwojowej. Lekarz taki w inny sposób podchodzi do problemów młodych pacjentek, które są jeszcze niedojrzałe zarówno emocjonalnie, jak i psychicznie.

Ginekologia rozwojowa zajmuje się problemami pacjentek do 18 roku życia. Stanowi nieodłączną część dziedziny ginekologii i położnictwa. Głównym zadaniem tego działu medycyny jest profilaktyka. W oparciu o wyniki badań z zakresu genetyki, mikrobiologii, endokrynologii, czy psychologii , ustalany jest konkretny plan leczenia. Zadaniem ginekologii wieku rozwojowego jest zapobieganie ciążom u nieletnich, infekcjom narządów intymnych, niepłodności oraz nowotworom narządu rodnego .

Przebieg wizyty u ginekologa

Podczas konsultacji ginekologicznej niezwykle istotne jest nawiązanie dobrego kontaktu z dziewczyną. Dlatego, w szczególności na pierwszej wizycie, lekarz stara się stworzyć przyjazną atmosferę. W ten sposób młoda pacjentka może się odprężyć i poczuć komfortowo, co gwarantuje idealne warunku do otwartej, nieskrępowanej rozmowy.

Czego można się spodziewać na konsultacji ginekologicznej? Po pierwsze często pojawiają się pytania o cykl menstruacyjny – kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka, jaki ma charakter, czy jest regularna, bolesna, kiedy miało miejsce ostatnie krwawienie przed wizytą, jakie środki higieniczne używane są podczas okresu. Ginekolog może też pytać o metodę stosowanej antykoncepcji, stosunki seksualne, plamienie podczas stosunku, występowanie orgazmu, a także przebyte zabiegi ginekologiczne.

Dla młodej dziewczyny pierwsze badanie u ginekologa może być krępujące, nawet w przypadku, gdy została szczegółowo poinformowana o jego przebiegu. Najważniejszym etapem wizyty jest przełamanie lęku, czy skrępowania związanego z koniecznością rozebrania się przed lekarzem i spoczęcia na fotelu ginekologicznym.

Moment pierwszego badania ginekologicznego jest często odwlekany przez pacjentki. Współczesne gabinety ginekologiczne składają się z reguły z trzech części lub pokoi. W pierwszym ginekolog udziela konsultacji, w drugim zlokalizowana jest łazienka, a w trzecim przeprowadzane są badania.

Pierwszym etapem wizyty u ginekologa jest wywiad medyczny. Następnie pacjentka ma możliwość skorzystania z łazienki, gdzie może się bez skrępowania rozebrać i w razie potrzeby podmyć. Na koniec kobieta przechodzi do sali z fotelem ginekologicznym, w której odbywa się badanie. Na znak rozpoczęcia badania lekarz dotknie wewnętrznej części ud oraz brzucha pacjentki, a następnie wejścia do pochwy. Na tym etapie ginekolog decyduje o właściwej dla kobiety drodze badania – przez pochwę lub odbyt, a także o wielkości wziernika i rodzaju oświetlenia.

Badanie ginekologiczne przez odbyt ma szczególne znaczenie u dziewic, młodych dziewcząt i kobiet w podeszłym wieku, kiedy przedsionek pochwy pozwala na wprowadzenie tylko jednego palca. W niektórych przypadkach stosuje się jednocześnie badanie przez odbyt i pochwę. Aby zniwelować nieprzyjemne uczucie tarcia, palce rękawicy ginekolog moczy w wazelinie lub glicerynie.

Jeżeli pacjentka odczuwa badanie ginekologiczne jako bolesne lub nieprzyjemne, powinna poinformować o tym lekarza. Wizyta u ginekologa kończy się podaniem szczegółowych wyjaśnień na temat stanu zdrowia pacjentki, diagnozy, ewentualnych dodatkowych badań, np. badanie cytologiczne czy wymaz mikrobiologiczny z pochwy.

Jeśli pacjentka przyszła przede wszystkim po środki antykoncepcyjne, to ginekolog dokładnie przedstawia ich wady oraz zalety oraz zaleca najlepsze metody antykoncepcyjne. Przed przepisaniem tabletek antykoncepcyjnych powinny zostać wykonane specjalistyczne badania, w tym badania hormonalne.

Wizyta u ginekologa nie może kojarzyć się z niepokojem i strachem. W celach profilaktycznych, nawet kiedy kobieta jest zdrowa i nie zgłasza żadnych dolegliwości ze strony układu płciowego, badanie u ginekologa powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku.

Joanna Krocz, ponad rok temu

Bibliografia

  • Chazan B. Badanie ginekologiczne. Wytyczne Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, Medycyna Praktyczna Ginekologia i Położnictwo 2004, 5, 12
  • Hanretty K. P. Położnictwo, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-34-5
  • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
  • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9

Badanie ginekologiczne

Komentarze (1)
~ola2
~ola2 około miesiąca temu

Dlaczego mamy chodzić do ginekologa mając 15 - 18 lat skoro często dochodzi do groźnych zakażeń pochwy bo rękawice chronią tylko lekarza nie pacjentkę. Do ginekologa powinno się chodzić gdy jest KONIECZNOŚĆ i podczas badań krocza była osoba bliska do której mamy prawo gdy lekarz wyprasza to jest z boczny i narusza Prawo! .....

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie ginekologiczne - wskazania, przebieg
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

brak sily

arbuz95 • ostatni post 2 godziny temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie ginekologiczne - wskazania, przebieg
Badanie wzroku - badanie pola widzenia, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka

Badanie okulistyczne (WIDEO)

Badanie okulistyczne (WIDEO) Odtwórz wideo

również badania elektrofizjologiczne, które wykonuje się m.in. przy zapaleniu nerwu wzrokowego. Jak wygląda wizyta u okulisty? (...) Podstawowe badania okulistyczne to: stwierdzające rodzaj wady wzroku,...

Czerniak złośliwy - przyczyny i objawy, diagnostyka, czerniak gałki ocznej, leczenie, profilaktyka

Wywiad lekarski (WIDEO)

Wywiad lekarski (WIDEO) Odtwórz wideo

? Jak wygląda badanie u specjalisty zajmującego się zmianami nowotworowymi skóry? Lekarz onkolog najprawdopodobniej będzie chciał wiedzieć, dlaczego pacjent (...) na zimne, gdyż tylko wczesne wykrycie może pozwolić...

Dieta w cukrzycy - węglowodany, cukry, tłuszcze, białko

Przyprawy, które normalizują poziom cukru we krwi

Przyprawy, które normalizują poziom cukru we krwi

też: Lekarze alarmują: Polki o siebie nie dbają. Unikają ginekologa, nie robią badań Cynamon Przyprawa ta poprawia wrażliwość na insulinę i obniża poziom (...) Cukier we krwi Prawidłowy poziom cukru we krwi u osoby zdrowej...

Echo serca - charakterystyka, rodzaje

Echo serca (WIDEO)

Echo serca (WIDEO) Odtwórz wideo

Wśród wielu badań kardiologicznych, np. elektrokardiografii, angiografii, fonokardiografii, koronarografii, badania dopplerowskiego serca (...) mięśnia serca. Echokardiografia jest podstawowym badaniem...

Koronarografia - wskazania, przebieg

Badanie koronarograficzne (WIDEO)

Badanie koronarograficzne (WIDEO) Odtwórz wideo

bardzo często dopytują lekarzy, jak będzie wyglądało badanie i czy nie jest niebezpieczne. Koronarografia to niezmierne ważne badanie, wykorzystywane (...) krwionośne będzie otwarte przez cały czas...