Trwa ładowanie...

Krążenie krwi w organizmie

Avatar placeholder
27.05.2020 12:09
Krążenie krwi odbywa się w zamkniętym układzie naczyń.
Krążenie krwi odbywa się w zamkniętym układzie naczyń. (Shutterstock)

Krążenie krwi zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Krew dostarcza do najdalszych zakamarków ciała składniki odżywcze. Gdy dochodzi do zaburzeń krążenia, sytuacja staje się poważna. Konieczne jest podjecie natychmiastowego leczenia.

spis treści

1. Jak przebiega krążenie krwi w organizmie?

Czynnikiem pobudzającym krążenie krwi jest serce. Krążenie krwi odbywa się w zamkniętym układzie naczyń. Krew płynie przez tętnice, które z grubych przechodzą w cieńsze. Cienkie tętniczki tworzą sieć naczyń włosowatych. Tam właśnie krew oddaje składniki odżywcze. Naczynka włosowate z powrotem łączą się ze sobą tworząc żyły. Te z kolei doprowadzają krew do serca.

Serce – to w nim następuje wymiana krwi. Składa się z dwóch przedsionków, prawego i lewego oraz z dwóch komór, prawej i lewej. Część prawa jest oddzielona od lewej przegrodą. Do przedsionka krew dociera żyłami. Z komór zaś wydostaje się tętnicami. Z lewej komory krew płynie do największa tętnicy – aorty.

2. Krążenie wielkie (krwiobieg duży)

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Krew oddaje tlen i substancje odżywcze w naczynkach włosowatych. W zamian zabiera dwutlenek węgla. Dalej żyłami wpływa do przedsionka prawego. Drogę, którą krew musi pokonać, by dostać się z lewej komory do prawego przedsionka nazywamy krwiobiegiem dużym lub krążeniem wielkim.

3. Krążenie mózgowe

Krew płynie przez tętnicę szyjną wspólną. Owa tętnica dzieli się później na prawą i lewą, a następnie przechodzi w szereg mniejszych tętniczek w końcowym efekcie tworzących naczynka włosowate. Jest to krążenie krwi nazwanym mózgowym. Naczynka włosowate zaopatrują cały mózg w substancje odżywcze zawarte w krwi.

4. Krążenie płucne (krwiobieg mały)

Żyły szyjne zabierają krew z mózgu. Następnie doprowadzają ją do prawego przedsionka. Pod wpływem impulsu elektrycznego krew jest przeciskana przez zastawkę do prawej komory. Stąd przedostaje się do pnia płucnego i tętnic płucnych, którymi trafia do płuc. W płucach pozbywa się dwutlenku węgla, a pobiera tlen i dalej płynie żyłami płucnymi do lewego przedsionka. Droga, którą krew pokonuje z prawej komory do lewego przedsionka określa się mianem małego lub płucnego krążenia.

5. Skutki zaburzeń krążenia

Gdy krążenie krwi zostanie zaburzone, skutki będą odczuwalne w miejscach, w których znajdują się chore tętnice. Objawy zaburzenia przepływu krwi w tętnicach mózgowych to:

Niezwykle niebezpieczne jest niedokrwienie mózgu. Może być ono wywołane przez zakrzepy lub miażdżycę tętnic. Rozwojowi miażdżycy sprzyjają: palenie papierosów, otyłość, siedzący tryb życia, cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia układu nerwowego i układu krzepnięcia. Warto o serce i układ krążenia odpowiednio zadbać.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze