Trwa ładowanie...

Jak zachować się podczas burzy? Ratownik wyjaśnia, jak pomóc osobie porażonej piorunem

Jak zachować się podczas burzy? Ratownik wyjaśnia, jak pomóc osobie porażonej piorunem
Jak zachować się podczas burzy? Ratownik wyjaśnia, jak pomóc osobie porażonej piorunem (Getty Images)

Jak zachować się podczas burzy i w jaki sposób pomóc osobie porażonej piorunem? Ekspert wyjaśnia, co zrobić, gdy znajdujemy się nad wodą, w mieście oraz w górach.

spis treści

1. Gdzie jest największe ryzyko porażenia piorunem?

Przez Polskę od tygodnia przez niemal cały kraj przetacza się fala upałów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że upalne dni mogą skończyć się burzami.

Jak podkreśla dr Adam Burakowski, lekarz medycyny ratunkowej z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, największe ryzyko porażenia piorunem jest wtedy, gdy przebywamy na świeżym powietrzu. Śmiertelne ryzyko jest wtedy, gdy znajdujemy się w górach.

Zobacz film: "Prof. Flisiak: Nie ma dowodów, że śmiertelność po szczepionce wśród seniorów jest większa"

- Najlepiej, abyśmy jak najszybciej szukali schronienia w pomieszczeniu zamkniętym. Jeśli jesteśmy na jakimś wysokim szycie, może dojść do zebrania ładunku i porażenia bezpośredniego. W sytuacji, kiedy tylko słyszymy, że zbiera się na burzę, powinniśmy jak najszybciej przemieścić się do budynku. Jeżeli jesteśmy w górach - szukamy schroniska albo udajmy się do lasu. Musimy zejść w dolinę - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie ekspert.

- W Polsce burze najczęściej pojawiają się popołudniami, dlatego jeśli spędzamy wakacje w górach, warto, abyśmy planowali wycieczki w godzinach porannych, a popołudniem byli już w dolinie - dodaje dr Burakowski.

Kiedy burza zaskoczy nas na plaży, powinniśmy ewakuować się do przestrzeni zamkniętej. Jeżeli zaatakuje podczas pływania w wodzie czy żeglugi, również trzeba jak najszybciej wydostać się na ląd.

- Należy wyjść z wody i generalnie z plaży. Plaża jest miejscem, w którym znajduje się wiele przedmiotów metalowych, takich jak parasole, czy metalowe uchwyty leżaków, a to stwarza ryzyko, że po pierwsze mogą nas one uderzyć, a po drugie w taki metal może trafić piorun i pośrednio porazić także nas - tłumaczy ratownik.

Nie wolno również łowić ryb podczas burzy. Nawet, gdy akurat ryba chwyciła przynętę, szybko zdejmij ją z haczyka, odłóż wędkę i dopłyń do najbliższego bezpiecznego brzegu.

W mieście zaś wystarczy schować się do pobliskiego budynku lub samochodu.

- Samochód jest bezpieczny, ponieważ ma gumowe opony, które izolują nas od ziemi. Pamiętajmy jednak, że burza to nie tylko pioruny. Burzy zwykle towarzyszy bardzo silny wiatr i intensywny deszcz. Przy silnym wietrze łatwo o uszkodzenie elementu konstrukcyjnego jakiegoś budynku czy złamanie drzewa, dlatego schronienie się w pomieszczeniu jest najbezpieczniejsze. W domu zaś trzeba zamknąć wszystkie okna - wyjaśnia ekspert.

Podczas burzy należy jak najszybciej wyjść z wody
Podczas burzy należy jak najszybciej wyjść z wody (Getty Images)

2. Jak pomóc osobie, którą poraził piorun?

Wymienia się cztery mechanizmy, podczas których może dojść do porażenia piorunem.

  • Bezpośrednie uderzenie pioruna w ciało.
  • Wyładowanie iskrowe, podczas którego prąd "przechodzi" po skórze. Zwykle dochodzi wówczas do rozległych oparzeń, piorun może uszkodzić ubranie.
  • Uderzenie pioruna w ziemię w pobliżu człowieka.
  • Fala uderzeniowa powodująca uraz mechaniczny.

Kiedy w naszej obecności dojdzie do porażenia prądem, należy takiej osobie udzielić pierwszej pomocy. Jak podkreśla dr Burakowski, pierwsza pomoc zależy od tego, jakie dana osoba będzie miała obrażenia. Jeżeli są ciężkie, należy natychmiast wezwać pogotowie.

- Porażenie piorunem może mieć różne konsekwencje. Jeśli jest bezpośrednie, dochodzi nawet do ciężkich obrażeń wewnątrznarządowych i zatrzymania krążenia. Wówczas konieczne jest wezwanie pogotowia. Następnie trzeba sprawdzić, czy osoba jest przytomna, oddycha i czy nie doszło do zatrzymania krążenia. Jeśli nie wyczuwamy tętna, należy wykonać masaż serca. Jeśli osoba nie oddycha, ale ma tętno, trzeba rozpocząć sztuczne oddychanie metodą usta-usta. Jeśli ma rany, trzeba te rany opatrzyć - wyjaśnia ekspert.

Lekarz dodaje, że nie powinniśmy się bać podchodzenia do osób, które zostały porażone prądem.

- Nie zaszkodzimy, a możemy uratować komuś życie - podsumowuje dr Burakowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze