Jak zrobić lewatywę? Wskazania, przeciwwskazania, rodzaje, działanie lewatywy
Najprostszą odpowiedzią na pytanie ‘’jak zrobić lewatywę?’’ jest: udać się do specjalistycznej kliniki. Jeśli nie chcemy tego robić, możemy przygotować lewatywę sami w domu. Jak zrobić lewatywę w domowych warunkach? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania lewatywy?
- 1. Lewatywa - działanie
- 2. Lewatywa - wskazania
- 3. Lewatywa - podawanie leków
- 4. Lewatywa - wstęp do badań
- 5. Lewatywa - przed porodem
- 6. Lewatywa - przeciwwskazania do zabiegu
- 7. Jak zrobić lewatywę - domowe sposoby
- 8. Lewatywa - rodzaje
- 8.1. Lewatywa z soli fizjologicznej
- 8.2. Lewatywa z sokiem z cytryny
- 8.3. Lewatywa z rumiankiem
- 8.4. Lewatywa z kawy
- 8.5. Lewatywa z uryny
- 8.6. Lewatywa z czosnku
- 8.7. Lewatywa z chilli
- 8.8. Lewatywa z mydła
1. Lewatywa - działanie
Lewatywa to jeden z najstarszych zabiegów leczniczych. Inne nazwy lewatywy to wlew doodbytniczy albo hydrokolonoterapia. Dzięki lewatywie możemy pozbyć się zalegających w jelicie grubym niestrawionych resztek pokarmowych, martwych komórek, wody, chorobotwórczych bakterii i innych zalegających złogów.
Poprzez wprowadzenie do odbytnicy za pomocą gumowej gruszki lub irygatora ciepłej wody, lewatywa oczyszcza jelito grube. Poprawia też wchłanialność jelita grubego, a pobudza wzrost korzystnej mikroflory jelitowej. Działą również przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Pomaga pozbyć się pasożytów układu pokarmowego.
2. Lewatywa - wskazania
Lewatywę robi się kiedy jelito grube nie funkcjonuje prawidłowo. Zła praca jelita grubego przynosi szkodę całemu organizmowi. Powoduje problemy ze nie tylko ze strony układu pokarmowego, ale też oddechowego i nerwowego.
Wskazaniami do zrobienia lewatywy są:
- zaparcia, trudności z wypróżnianiem
- skurcze jelit, bóle i skurcze brzucha
- nieprzyjemny oddech
- biały lub szary nalot na języku
- zapalenie śluzówki jamy ustnej
- nieprzyjemny zapach ciała
- powracający ból głowy
- apatia i rozdrażnienie.
3. Lewatywa - podawanie leków
Lewatywa może być również robiona w celu podania pacjentowi leków, kiedy nie można ich podać drogą doustną. Część preparatów lepiej wchłania się jeśli podamy je przez lewatywę.
Lewatywę wykorzystuję się do podawania leków pacjentom chorym na nowotwory, zwyrodnienie plamki żółtej czy zapalenie stawów. Można w ten sposób podawać również mesalazynę i kortykosteroidy, służące do leczenia choroby zapalnej jelit.
Lewatywę można też wykonać przed operacją i za jej pomocą podać pacjentowi środki przeciwbólowe.
4. Lewatywa - wstęp do badań
Lewatywa może mieć również inne uzasadnienie medyczne. Wykonuje się ją zawsze przed kolonoskopią, czyli badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Lewatywę robi się przy pomocy ciepłej wody z rozcieńczonym w niej fosforanem sodu. Zabieg powtarza się do momentu, aż zostanie wydalona czysta woda. Może to trwać nawet kilka godzin.
Lewatywę wykonuje się również przed badaniem laparoskopowym.
5. Lewatywa - przed porodem
Wykonywanie lewatywy przed porodem jest coraz rzadszą praktyką, niemniej jednak stosuje się ją jeszcze na oddziałach położniczych. Lewatywę przed porodem można wykonać z kilku powodów. Jednym z nich jest uniknięcie mimowolnego wypróżnienia się podczas porodu. Dzięki lewatywie można też przyspieszyć akcję porodową.
Lewatywa, według Światowej Organizacji Zdrowia nie jest zabiegiem koniecznym przed porodem i nie ma żadnego medycznego uzasadnienia. Oznacza to, że ciężarna nie musi się na nią godzić w szpitalu, a jeśli chce może zrobić lewatywę sama w domu.
6. Lewatywa - przeciwwskazania do zabiegu
Zanim odpowiemy sobie na pytanie "jak zrobić lewatywę?" warto dowiedzieć się jakie są przeciwwskazania do tego zabiegu. Chociaż lewatywa jest stosunkowo bezpieczna i jej wykonywanie nie zagraża naszemu zdrowiu, nie każdy może sobie na nią pozwolić.
Przeciwwskazaniami do wykonania lewatywy są:
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- perforacja jelita grubego
- niewydolność krążenia
- niewydolność nerek
- niedrożność jelita
- ból brzucha o nieznanej przyczynie
- nudności i wymioty.
7. Jak zrobić lewatywę - domowe sposoby
Lewatywę można zrobić w domowym zaciszu. Dzięki temu będziemy czuć się bardziej komfortowo. Do zrobienia lewatywy wykorzystujemy zakupiony w aptece zestaw składający się z wężyka, specjalnej końcówki i worka na płyn.
Worek uzupełniamy ciepłą wodą z dodatkami, które wspomogą proces oczyszczania. Następnie, na twardym podłożu układamy nieprzemakalny materiał, np. ceratę. Układamy się na boku. Końcówkę węża smarujemy wazeliną i umieszczamy w odbytnicy. Powinno się w niej znaleźć ok. 8 cm rurki.
Zdejmujemy blokadę z wężyka doprowadzającego wodę z woreczka i czekamy, aż cały płyn wleje się w jelito. Następnie wyciągamy i dokładnie myjemy rurkę. Kładziemy się na plecach i delikatnie masujemy brzuch. Możemy też wykonać kilka lekkich ćwiczeń, np. podskoków. Po kilku minutach powinno nastąpić wypróżnienie.
8. Lewatywa - rodzaje
Standardowo lewatywę robi się przy użyciu ciepłej wody. Można jednak rozpuścić w niej dodatkowe substancje, które wspomogą proces oczyszczania jelita grubego.
8.1. Lewatywa z soli fizjologicznej
Lewatywę z dodatkiem soli fizjologicznej wykonuje się przed badaniem kolonoskopowym i niektórymi operacjami. Pozwala na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania jelita grubego.
8.2. Lewatywa z sokiem z cytryny
Lewatywa z dodatkiem soku z cytryny pomaga przywrócić naturalne pH jelit. Wpływa też korzystnie na mikroflorę jelitową, pobudzając jej wzrost. Zamiast soku z cytryny można też użyć soku żurawinowego, z czarnej porzeczki lub octu jabłkowego.
8.3. Lewatywa z rumiankiem
Lewatywa z dodatkiem wyciągu z rumianku działa uspokajająco i pozwala na zmniejszenie dolegliwości związanych ze skurczami jelit. Do takiej mikstury można również dodać łyżkę mielonego siemienia lnianego. Lewatywa z tymi składnikami polecana jest w stanach zapalnych jelita grubego.
8.4. Lewatywa z kawy
Lewatywa z dodatkiem kawy jest coraz popularniejsza. Kofeina zawarta w kawie pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Według doktora Maxa Gersona, zastosowanie lewatywy z kawy jest korzystne dla pacjentów z chorobami nowotworowymi.
Niestety, kofeina wypłukuje również korzystne bakterie, dlatego po przeprowadzeniu lewatywy z kawy konieczne jest uzupełnienie mikroflory jelitowej.
8.5. Lewatywa z uryny
Lewatywa z wykorzystaniem uryny ma wielu zwolenników wśród osób korzystających z medycyny naturalnej. Według nich uryna skutecznie oczyszcza ścianki jelit i przywraca im naturalne pH.
Lewatywa z uryny pomaga także w przypadku polipów, odbudowuje podrażnioną błonę śluzową, niszczy chorobotwórcze bakterie, łagodzi stany zapalne i wspomaga walkę z hemoroidami.
8.6. Lewatywa z czosnku
Lewatywa z czosnku ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Pomaga pozbyć się pasożytów z przewodu pokarmowego.
8.7. Lewatywa z chilli
Kapsaicyna zawarta w ostrych papryczkach chilli ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Może być stosowana zamiast lewatywy z czosnku.
8.8. Lewatywa z mydła
Lewatywa z mydła polecana jest osobom, które cierpią na zaparcia. Najlepiej wykonywać ją przy pomocy mydła szarego, które nie zawiera barwników i substancji zapachowych.
Przed wykonaniem lewatywy w domu, wskazana jest konsultacja lekarska.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.