Jaki kolagen wybrać?
Jest głównym białkiem tkanki łącznej. Zapewnia odpowiednie napięcie, sprężystość oraz elastyczność skóry. Kolagen, bo o nim mowa, to więc sprzymierzeniec pięknej i jędrnej cery. Jest jednak dość kapryśny, stąd wymaga suplementacji. Tylko skąd wiedzieć, który kolagen wybrać? I co na ten temat mówi nauka?
Co to jest kolagen?
O kolagenie najczęściej mówi się w kontekście eliminacji zmarszczek i zahamowania procesu starzenia. I rzeczywiście tak jest, jednak to duże uproszczenie. Białko to bowiem znaleźć można w wielu różnych tkankach organizmu, m.in. chroni nerki, żołądek i wątrobę, tworząc wokół nich sprężyste rusztowanie. Stanowi też element budulcowy większości organów, zwłaszcza skóry, kości, zębów, chrząstek, naczyń krwionośnych oraz rogówki oka. Jest też istotnym elementem układu immunologicznego: zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych oraz toksyn [1].
Nie bez przyczyny kolagen uwielbiany jest przez kosmetologów: utrzymuje właściwy poziom nawilżenia skóry, co wpływa na jej odpowiednią sprężystość, wygląd i kondycję. To sprawia, że można zapomnieć o zmarszczkach. Ale czy na pewno?
Kolagen organizm regularnie wymienia (ok. 3 kg na rok) i systematycznie odbudowuje, w czym udział biorą m.in. estrogeny, insulina oraz hormony tarczycy. I tak do 25. roku życia. Po tym czasie jednak jego poziom w organizmie znacząco się zmniejsza, a po 60. roku życia białko to przestaje być syntezowane przez organizm [1]. Z biegiem lat w naszym organizmie zaczyna też brakować witaminy C i A, a także składników mineralnych (m.in. miedzi). A warto pamiętać, że witamina C pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry.
Jaki kolagen wybrać?
Żeby suplementacja kolagenem była skuteczna, należy wybrać produkt wysokiej jakości i w odpowiedniej formie. Najlepszy będzie kolagen hydrolizowany o niskiej masie cząsteczkowej. Dlaczego właśnie on?
W wyniku enzymatycznej hydrolizy kolagenu w środowisku wodnym powstają jego mniejsze cząsteczki – peptydy, które są lepiej rozpuszczalne w wodzie i charakteryzują się wyższą biodostępnością. Mają niską masę cząsteczkową, dzięki czemu są łatwiejsze do przyswojenia przez organizm. A to oznacza, że kolagen w takiej postaci jest łatwiej wchłaniany w jelicie cienkim i może być transportowany do tkanek, które go potrzebują.
Innym wyznacznikiem dobrego suplementu z kolagenem są badania naukowe. O samym białku napisano wiele, jednak istotne jest, jaką skuteczność ma suplement z jego dodatkiem oraz jakie składniki mu towarzyszą.
Badaniom klinicznym (randomizowanym, prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby kontrolowanych placebo) poddano m.in. peptydy kolagenowe VERISOL®. Te dowiodły, że po doustnym podaniu kolagenu hydrolizowanego enzymatycznie poziom aminokwasów w krwiobiegu jest wyższy niż w przypadku kolagenu hydrolizowanego chemicznie lub termicznie [2]. Zauważono też lepszą poprawę elastyczności skóry po 4- i 8-tygodniowej suplementacji preparatem VERISOL® (w porównaniu do grupy placebo), a także redukcję objętości zmarszczek wokół oczu oraz znaczący wzrost biosyntezy w skórze prokolagenu typu I i elastyny [3].
Sprawdzano także, czy suplementacja hydrolizowanego kolagenu o niskiej masie cząsteczkowej pomoże w walce z cellulitem. Kobiety, które przez pół roku regularnie przyjmowały VERISOL®, mogły to potwierdzić: w ich przypadku nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej pod skórą stało się mniej widoczne (efekt był bardziej wyraźny u kobiet z BMI ≤ 25) [4].
Przyjmowanie preparatu VERISOL® poprawiło też u badanych wygląd i strukturę włosów oraz paznokci, a efekt ten utrzymywał się co najmniej 4 tygodnie po zakończeniu suplementacji [5].
Wszystkie kobiety przyjmowały kolagen w dawce 2,5 g. Tyle wystarczy, by poprawić jędrność i elastyczność skóry oraz zadbać o swój organizm.
Podsumowując, niezależnie od tego, jaki kolagen wybierzesz – ekstrahowany z wieprzowiny, wołowiny czy ryb (nie ma badań, które jednoznacznie wskazują, że któreś ze źródeł ma przewagę nad innym)– zwróć uwagę przede wszystkim na masę cząsteczkową peptydów kolagenowych. Postaw na kolagen hydrolizowany o niskiej masie cząsteczkowej, ponieważ jest lepiej wchłaniany przez organizm i szybciej transportowany do tkanek, które go potrzebują - stopień przyswajania jest odwrotnie proporcjonalny do wielkości cząsteczki. Peptydy kolagenowe o masie 3-6 kDa wchłaniają się znacznie lepiej niż cząsteczki kolagenu o masie około 300 kDa. Pamiętaj, że drugim, równie ważnym elementem przy wyborze kolagenu są badania kliniczne, potwierdzające jego działanie.
Kolagenowa Formuła Piękna Remé
VERISOL® w potwierdzonej badaniami klinicznymi dawce znajdziemy w kolagenowej formule piękna Remé. Jego formuła została dodatkowo wzbogacona w: witaminę A, witaminy z grupy B (ryboflawinę, niacynę, biotynę), cynk i jod, które pomagają zachować zdrową skórę i miedź pomagającą w utrzymaniu prawidłowej pigmentacji skóry. W składzie Remé jest również witamina C, cynk, miedź, selen i mangan pomagają w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, który przyspiesza starzenie się skóry. Natomiast biotyna, cynk i selen pomagają zachować zdrowe włosy, a miedź pomaga w utrzymaniu ich prawidłowej pigmentacji. Cynk i selen pomagają zachować zdrowe paznokcie.
Suplement diety REMÉ ma postać wygodnego w przygotowaniu proszku i występuje w wielu smakach (neutralnym, pomarańczy i marakui, truskawki i opuncji figowej, a także w nowych, limitowanych smakach: caffè late o smaku orzechowym i caffè latte o smaku waniliowym; orzechowa wersja zawiera 40 mg kofeiny na porcję, a waniliowa 32 mg/na porcję).
Wystarczy, że raz dziennie rozpuścisz REMÉ w letniej wodzie albo dodasz produkt do ulubionego soku czy owsianki. Kawowe wersje najlepiej smakują, gdy przygotujesz je na bazie mleka tradycyjnego lub roślinnego. I pamiętaj, że liczy się regularność – pierwsze efekty możesz zaobserwować już po kilku-kilkunastu tygodniach.
Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.