Krople do oczu - skład, działanie, termin ważności, konserwanty
Coraz częściej cierpimy na zespół suchego oka. Ta dolegliwość polega na tym, że oko produkuje zbyt mało łez lub słaba jest ich jakość. Łzy są bardzo ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Naturalne można zastąpić sztucznymi. Ważne, aby wybrać odpowiednie krople do oczu.
1. Krople do oczu - skład
Większość tzw. „sztucznych łez”, czyli kropli do oczu, można kupić w aptece bez recepty. Krople do oczu składają się z wody i polimerów (substancji, które zatrzymują wodę na powierzchni oka). Jakość kropli zależy właśnie od nich. Ważnym składnikiem kropli do oczu jest kwas hialuronowy, ponieważ to naturalny składnik struktur oka. Lekarze czasami zalecają stosowanie soli fizjologicznej do przemywania oka, choć nie zapewnia ona długotrwałego efektu nawilżenia.
2. Krople do oczu - preparaty nawilżające
Większość preparatów ma postać kropli do oczu, ale istnieją także środki, które po aplikacji do oka, mają zdolność wytworzenia żelu. Przez długi czas utrzymują się na powierzchni oka, dzięki czemu skutecznie je nawilżają. Osoby kierujące pojazdami mechanicznymi powinny wiedzieć, że te preparaty na chwilę po dostaniu się do oka, powodują zaburzenia ostrości widzenia.
3. Krople do oczu - termin ważności
Na rynku dostępne są krople do oczu w specjalnych opakowaniach jednokrotnego użytku, tzw. minimsach. Są to oddzielne, jednorazowe pojemniczki, które możemy nosić zawsze przy sobie. Jednak nie są zabezpieczone przez zanieczyszczeniem, dlatego zaraz po otwarciu należy je wyrzucić, nawet jeśli nie zużyliśmy ich do końca. W ostatnim czasie pojawiły się też, choć są rzadziej dostępne, nowe preparaty minimsów zamkanych, które należy jednak zużyć tego samego dnia.
Zawsze musimy ściśle przestrzegać terminu ważności preparatu (zostaje on podany w ulotce lub zaznaczony na opakowaniu). Nie wolno używać kropli do oczu po upływie daty ważności, ponieważ mogą one zmieniać swoje właściwości. Czasem rozwijają się w nich organizmy chorobotwórcze.
Data ważności preparatu obowiązuje, gdy jest on zamknięty, natomiast po otwarciu opakowania ulega on zmianie. Krople oczne najczęściej są ważne do 30 dni po otwarciu, mimo daty ważności kilku lat – dotyczącej zamkniętej buteleczki. Istnieją też preparaty, które można stosować nawet do trzech miesięcy. Wszystko zależy od rodzaju kropli, dlatego konieczne jest zapoznanie się z ulotką.
4. Krople do oczu - konserwanty
Należy ich unikać, ponieważ powodują podrażnienia i działają niekorzystnie na nasze łzy – mogą nasilać zespół suchego oka. Niektóre krople do oczu zawierają tzw. znikający konserwant. Środek ten rozpuszcza się na powierzchni oka, ale zanim do tego dojdzie, działa na oko w sposób szkodliwy. Preparaty bez konserwantów to krople do oczu w minimsach lub w opakowaniach ze specjalnym filtrem wyjaławiającym.
5. Krople do oczu - krople a soczewki kontaktowe
Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zwrócić szczególną uwagę, aby stosowane przez nich krople do oczu nie zawierały żadnych konserwantów. Preparaty z konserwantami mogą uszkodzić soczewki, wpływając niekorzystnie na ich przejrzystość i właściwości optyczne. Krople do oczu nie zawierające konserwantów (w minimsach lub wielorazowych buteleczkach) można używać razem z soczewkami kontaktowymi. Informacja o możliwości stosowania preparatu u osób noszących soczewki jest zawsze na opakowaniu takich kropli.
6. Krople do oczu - konsultacja z okulistą
Osoby noszące soczewki kontaktowe i cierpiące na zespół suchego oka wybór odpowiednich kropli do oczu powinny konsultować ze specjalistą. Okuliści przeprowadzają specjalne testy, które oceniają ilość produkowanych łez i stabilność płynu łzowego.
Jeżeli stosujemy inne leki aplikowane do oka, powinniśmy pamiętać, że przerwa między różnymi rodzajami preparatów powinna wynosić min. 5 min, by jednych kropli nie wypłukać innymi (kolejność wpuszczania preparatów nie ma znaczenia). Nie można dotykać oka zakraplaczem, a butelka może być używana tylko przez jedną osobę. Można jednorazowo podać jedną lub dwie krople, jeśli nie mamy pewności, czy udało nam się prawidłowo zaaplikować pierwszą. Nadmiar kropli zawsze wypłynie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.