Jęczmień na oku

Może się pojawić w najmniej spodziewanym momencie. Czasami trudno go nie zauważyć, w dodatku sprawia duży ból… Sprawdź, co może być przyczyną jęczmienia na oku.

spis treści

1. Czym jest jęczmień na oku?

Swoim wyglądem przypomina ziarno zboża, stąd też wywodzi się jego nazwa. Jęczmień oznacza grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów znajdujących się na brzegu powieki. Chociaż zdarzają się przypadki, w których ta boląca zmiana pojawia się po jej wewnętrznej stronie.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Problem ten może dotyczyć osób w różnym wieku, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zazwyczaj jęczmień powstaje w wyniku zakażenia gronkowcem, a niekiedy innymi drobnoustrojami. Niekiedy jęczmień na oku może przeistoczyć się po dłuższym czasie w tzw. gradówkę, czyli miejscową reakcję zapalną.

U osób z jęczmieniem wewnętrznym może być wskazana interwencja chirurga. Zazwyczaj ta nieprzyjemna dolegliwość zaczyna się od pojawienia niewielkiej swędzącej lub bolącej plamki na brzegu powieki, po czym dochodzi w tym miejscu do rozwoju stanu zapalnego i powstaje niewielki obrzęk w rodzaju krosty lub czyraka. Jeżeli zmiana znajduje się po wewnętrznej stronie powieki, wówczas pacjent może odczuwać ból przy mruganiu i zamykaniu oczu. Zazwyczaj po kilku dniach następuje jej dojrzewanie, a w konsekwencji samoistne zagojenie.U niektórych osób może dochodzić do nawrotów choroby.

Zazwyczaj diagnostyka jęczmienia odbywa się w oparciu o objawy, choć w niektórych przypadkach dodatkowo wykonuje się posiew z wydzieliny jęczmienia. Dzięki temu można sprawdzić, jaki rodzaj bakterii wywołuje zmiany i na tej podstawie dobrać najlepszy antybiotyk.

Jak dbać o oczy?
Jak dbać o oczy? [12 zdjęć]

Biorąc pod uwagę, jak ważny jest dobry wzrok, dbanie o niego powinno być częścią codziennych czynności....

zobacz galerię

2. Przyczyny jęczmienia na oku

Prawdopodobieństwo pojawienia się jęczmienia na oku zwiększa się w przypadku działania różnych czynników zewnętrznych, m.in. wpływu niektórych substancji chemicznych, zawartych np. w kosmetykach, oraz dymu tytoniowego. Podrażnienie oczu może pojawić się w wyniku stosowania różnych kremów, tuszu do rzęs, ale też soczewek kontaktowych w przypadku ich nieprawidłowej dezynfekcji.

Wpływ na powstawanie jęczmienia ma także niedokładnie usunięty makijaż oraz nieodpowiednie kosmetyki, które mogą podrażniać skórę. Źle wykonany demakijaż może spowodować zatkanie gruczołu łojowego i w efekcie pojawienie się stanu zapalnego. Niekorzystne działanie ma również długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, np. w miejscu pracy. Regularne pojawianie się jęczmienia może świadczyć m.in. o chwilowym obniżeniu odporności lub nieleczonej cukrzycy.

3. Leczenie jęczmienia

Zazwyczaj jęczmień ustępuje samoistnie po kilku dniach, aby jednak zminimalizować dolegliwości bólowe i jeszcze szybciej pozbyć się nieestetycznej zmiany na oku, warto wypróbować kilka sposobów leczenia. Najlepiej oczywiście udać się do specjalisty, który zazwyczaj przepisuje odpowiednie maści lub krople z antybiotykiem. W przypadku poważniejszej zmiany może zalecić jej chirurgiczne usunięcie i oczyszczenie. Można też sięgnąć po dostępne w aptekach hydrożele.

4. Domowe sposoby na jęczmień

W przypadku gdy do wizyty u okulisty pozostało jeszcze trochę czasu, można wypróbować kilka domowych metod leczenia. Warto wiedzieć, że gojenie zmiany przyspiesza ciepło, dlatego dobrze jest zadbać o jej rozgrzanie. Idealnie może nadać się ugotowane na twardo jajko. Trzeba jednak pamiętać, aby nie było zbyt gorące, by nie doprowadzić do poparzenia oka. Ciepłe i nieobrane jajko należy przyłożyć do powieki, a następnie delikatnie masować nim chore miejsce.

Niektóre osoby do leczenia wykorzystują złote obrączki. I chociaż w pierwszej chwili może się to wydać dziwne, pocieranie złotem może przynieść niezwykłe efekty. Wynika to z ciepła, jakie wydziela się w wyniku tarcia. Dodatkowo delikatny masaż wpływa na lepsze ukrwienie zakażonego miejsca, co ułatwia walkę z drobnoustrojami. Przed zastosowaniem obrączki należy pamiętać o jej dokładnym umyciu i dezynfekcji, gdyż w przeciwnym razie znajdujące się na niej bakterie mogą tylko pogorszyć stan oka.

W żadnym przypadku nie powinno się wyciskać zmiany oraz przykładać do oka mokrych i zimnych okładów. Dolegliwości bólowe mogą złagodzić za to okłady z zielonej herbaty. Warto wykorzystać także kojące właściwości rumianku lub mniszka lekarskiego, który wykazuje działanie antybakteryjne. Skuteczne są również ciepłe kompresy z natki pietruszki. W przypadku gdy domowe metody nie przyniosą rezultatów, należy udać się do specjalisty.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy