Przejdź na WP

Jęczmień na oku - przyczyny, leczenie, domowe metody

Może się pojawić w najmniej spodziewanym momencie. Czasami trudno go nie zauważyć, w dodatku sprawia duży ból… Sprawdź, co może być przyczyną jęczmienia na oku.

Zobacz film: "Sposoby na zmęczony wzrok"

spis treści

1. Jęczmień na oku - charakterystyka

Swoim wyglądem przypomina ziarno zboża, stąd też wywodzi się jego nazwa. Jęczmień oznacza grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów znajdujących się na brzegu powieki. Ta boląca zmiana może umiejscawiać się po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie powieki, nie tylko na jej brzegu.

Problem ten może dotyczyć osób w różnym wieku, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zazwyczaj jęczmień powstaje w wyniku zakażenia gronkowcem, a niekiedy innymi drobnoustrojami. Niekiedy jęczmień na oku może przeistoczyć się po dłuższym czasie w tzw. gradówkę, czyli otorbioną zmianę .

U osób z jęczmieniem może być wskazana interwencja chirurga. Zazwyczaj ta nieprzyjemna dolegliwość zaczyna się od pojawienia niewielkiej swędzącej lub bolącej plamki na brzegu powieki, po czym dochodzi w tym miejscu do rozwoju stanu zapalnego i powstaje niewielki obrzęk w rodzaju krosty lub guzka.

Jeżeli zmiana znajduje się po wewnętrznej stronie powieki, wówczas pacjent może odczuwać ból przy mruganiu i zamykaniu oczu. Zazwyczaj zmiana ta nie chce sama się wchłonąć, dlatego potrzebna jest wizyta u okulisty. U niektórych osób może dochodzić do nawrotów choroby.

Zazwyczaj diagnostyka jęczmienia odbywa się w oparciu o objawy, choć w niektórych przypadkach dodatkowo włącza się leczenie empiryczne.

Jak dbać o oczy?
Jak dbać o oczy? [12 zdjęć]

Biorąc pod uwagę, jak ważny jest dobry wzrok, dbanie o niego powinno być częścią codziennych czynności....

zobacz galerię

2. Jęczmień na oku - przyczyny

Prawdopodobieństwo pojawienia się jęczmienia na oku zwiększa się w przypadku działania różnych czynników zewnętrznych, m.in. wpływu niektórych substancji chemicznych, zawartych np. w kosmetykach, oraz dymu tytoniowego. Podrażnienie oczu może pojawić się w wyniku stosowania różnych kremów, tuszu do rzęs, ale też soczewek kontaktowych w przypadku ich nieprawidłowej dezynfekcji.

Wpływ na powstawanie jęczmienia ma także niedokładnie usunięty makijaż oraz nieodpowiednie kosmetyki, które mogą podrażniać skórę. Źle wykonany demakijaż może spowodować zatkanie gruczołu łojowego i w efekcie pojawienie się stanu zapalnego.

Niekorzystne działanie ma również długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, np. w miejscu pracy. Regularne pojawianie się jęczmienia może świadczyć m.in. o chwilowym obniżeniu odporności lub nieleczonej cukrzycy, jeżeli dolegliwości pojawiają się często.

3. Jęczmień na oku - leczenie

Czasami jęczmień ustępuje samoistnie po kilku dniach, aby jednak zminimalizować dolegliwości bólowe i jeszcze szybciej pozbyć się nieestetycznej zmiany na oku, warto wypróbować kilka sposobów leczenia. Najlepiej oczywiście udać się do specjalisty, który zazwyczaj przepisuje odpowiednie maści lub krople z antybiotykiem.

W przypadku długotrwałej zmiany może zalecić jej chirurgiczne usunięcie i oczyszczenie. Można też sięgnąć po dostępne w aptekach preparaty do higieny brzegów powiek, płyny żele czy chusteczki.

4. Jęczmień na oku - domowe metody

W przypadku gdy do wizyty u okulisty pozostało jeszcze trochę czasu, można wypróbować kilka domowych metod leczenia. Warto wiedzieć, że gojenie zmiany przyspiesza ciepło, dlatego dobrze jest zadbać o jej rozgrzanie.

Idealnie może nadać się ugotowane na twardo jajko. Trzeba jednak pamiętać, aby nie było zbyt gorące, by nie doprowadzić do poparzenia oka. Ciepłe i nieobrane jajko należy przyłożyć do powieki, a następnie delikatnie masować nim chore miejsce.

W żadnym przypadku nie powinno się wyciskać zmiany oraz przykładać do oka mokrych i zimnych okładów. Dolegliwości bólowe mogą złagodzić za to okłady z czarnej herbaty.

jęczmień na oku może przeistoczyć się po dłuższym czasie w tzw. gradówkę
jęczmień na oku może przeistoczyć się po dłuższym czasie w tzw. gradówkę (Ilustracja / Shutterstock)

W przypadku gdy domowe metody nie przyniosą rezultatów, należy udać się do specjalisty.

Pozostałe domowe metody, chociaż stosowały je nasze babcie, nie są zalecane przez okulistów. Stosowanie ich może powodować komplikacje dużo większe, niż w sytuacji, gdyby pacjent od razu zgłosił się z problemem do okulisty.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy