Trwa ładowanie...

Jedzenie brokułów może uchronić przed rakiem prostaty

Avatar placeholder
22.07.2021 10:55
Brokuły powinny stać się stałym elementem diety każdego mężczyzny
Brokuły powinny stać się stałym elementem diety każdego mężczyzny (Shutterstock)

Nowe badanie sugeruje, że częste spożywanie brokułów pomaga w profilaktyce raka prostaty.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Oregon odkryli, że działanie sulforafanu, znajdującego się w brokułach związku chroniącego przed rakiem prostaty, może wynikać z wpływu na długie, niekodujące RNA.

Jest to kolejny krok naprzód w budzącym ogromne zainteresowanie obszarze badań nad genetycznymi przyczynami raka i jego progresją.

Badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że długie niekodujące nici RNA, uważane niegdyś za rodzaj "śmieciowego DNA" z powodu braku konkretnej wartości czy funkcji, mogą odgrywać kluczową rolę w przeistaczaniu się zdrowej komórki w złośliwą oraz w jej rozprzestrzenianiu się w organizmie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jakie są szanse na wyleczenie raka prostaty?"

Wpływają one na biologię komórki, kontrolując ekspresję konkretnych genów i nadając im określone funkcje.

Brokuły mogą pomóc w profilaktyce raka prostaty
Brokuły mogą pomóc w profilaktyce raka prostaty (Shutterstock)

Naukowcy wierzą, że kiedy te długie niekodujące RNA są rozregulowane, mogą przyczynić się do wielu procesów chorobowych, w tym raka. Co ważne, są one mocno związane zarówno z komórkami, jak i tkankami organizmu.

"To może być przełomowe odkrycie, zmieniające naszą wiedzę na temat tego, jak powstaje i rozprzestrzenia się rak" - powiedziała główna autorka badania, Emily Ho. Jak dodaje, interesujące jest, że związek znajdujący się w pożywieniu, którego jednym z najbogatszych źródeł jest brokuł, może mieć wpływ na RNA.

Odkrycie może otworzyć drzwi do całej gamy nowych zabiegów, środków spożywczych lub leków, mających na celu supresję nowotworów lub kontrolę terapeutyczną.

Badania wykazały, że w szczególności jeden rodzaj RNA, zwany LINC01116, zwiększa ryzyko raka prostaty u mężczyzn. Specjaliści zaobserwowali czterokrotne zmniejszenie zdolności komórek nowotworowych do tworzenia kolonii, gdy funkcjonowanie LINC01116 było zaburzone. Negatywne skutki jego aktywności udało się ograniczyć stosując sulforafan.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

"Wyniki mogą mieć wpływ nie tylko na profilaktykę raka. Ogromne znaczenie miałoby opracowanie metody znacznie spowalniającej postęp raka, pomagającej powstrzymać przerzuty" - mówi Laura Beaver z Uniwersytetu Stanowego Oregon.

Naukowcy twierdzą, że do tej pory wpływ diety na ekspresję RNA był w dużej mierze nieznany.

Rak gruczołu krokowego jest drugim najczęściej diagnozowanym rakiem wśród mężczyzn na całym świecie i przyczyną 8 proc. śmierci wśród Polaków.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zależność między piciem kawy a rakiem prostaty
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze