Trwa ładowanie...

Jedzenie wczorajszego makaronu i ryżu może zabić. Rozwijają się na nich bakterie B.cereus

 Dorota Mielcarek
15.10.2019 14:08
Jedząc wczorajszy makaron narażasz się na niebezpieczeństwo
Jedząc wczorajszy makaron narażasz się na niebezpieczeństwo (123rf)

Nie lubisz marnować jedzenia i zdarzyło ci się zjeść makaron lub ryż sprzed kilku dni? Okazuje się, że narażasz się na śmiertelne niebezpieczeństwo. Wszystkiemu winne są bakterie B. cereus, zwane laseczką woskową.

1. Bakterie na jedzeniu

W produktach spożywczych powszechnie występują bakterie B. cereus, którymi można się zatruć, odgrzewając lub zasmażając potrawy, które długo stały w temperaturze pokojowej. Każdemu z nas zdarzyło się odgrzać spaghetti z wczorajszej kolacji, którego nie schowaliśmy do lodówki, ale tylko niektórzy wiedzieli o tym, że mogą się zatruć.

Bakterie Bacillus cereus mają bardzo zróżnicowane naturalne środowisko. Znajdują się w kurzu, glebie i roślinach.

2. Zatrucie Laseczką woskową

B. cereus jest częstym zapalnikiem chorób przenoszonych przez żywność, ale infekcje spowodowane tą bakterią nie są powszechnie leczone, jako że ludzie mylą ich symptomy ze zwykłym zatruciem pokarmowym.

Zobacz film: "Mała rana na łokciu przyczyniła się do sepsy"

Bakteria B.cereus jest gatunkiem patogennym, co oznacza, że wywołuje chorobę tylko w określonych warunkach. Do zakażenia dochodzi głównie po spożyciu produktów zbożowych, takich jak makaron i ryż, które przechowywane były w temperaturze pokojowej. Zatrucie pokarmowe może objawiać się wymiotami i intensywną biegunką.

- W żywności zachodzi wiele procesów, które eliminują ją do zjedzenia. Nie powinniśmy spożywać żadnych potraw wystawionych na temperaturę pokojową dłużej niż kilka godzin. Nawet ciasto u cioci na imieninach nie nadaje się do spożycia po upływie kilkunastu godzin, kiedy ciągle stoi na stole. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki, kiedy dochodzi do zgonu. W Polsce słyszałem tylko o jednym przypadku. Bacillus cereus najczęściej wywołuje zatrucie pokarmowe - mówi internista Paweł Pawłowski.

Poza zatruciami pokarmowymi może być przyczyną zapalenia płuc, infekcyjnego zapalania wsierdzia i zapalenia opon mózgowych.

Należy pamiętać, że B. cereus może powodować ciężkie i śmiertelne schorzenia, takie jak sepsa. Najbardziej narażone są osoby z obniżoną odpornością, niemowlęta, osoby starsze i kobiety w ciąży.

- W gotowanym makaronie, który stoi kilka dni, mogą się znajdować nie tylko Bakterie Bacillus cereus, ale bardzo wiele innych pałeczek może się rozwijać, a także grzyby, które mogą mieć działanie chorobotwórcze. Taki makaron powinien być przechowywany maksymalnie dobę w lodówce. Powyżej dwóch dób stanowi zagrożenie dla zdrowia. Nawet jeżeli bakterii tam nie ma, to mogą rozwinąć się grzyby, które produkują toksyny szkodliwe dla naszego organizmu, a zwłaszcza wątroby. Mogą powodować m.in. raka pierwotnego wątroby - mówi dr Piotr Gryglas.

Co jakiś czas słyszymy o przypadkach śmierci z powodu zatrucia laseczką woskową. Wystarczy wspomnieć tu chociażby o przypadku 17-latki, która zjadła 4-dniowe spaghetti i zmarła dobę później.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze