Jeśli trwa dłużej niż godzinę - nie czekaj. To objaw zakrzepicy
Charakterystyczne palenie w przełyku, któremu towarzyszy dyskomfort za mostkiem, nie musi oznaczać zgagi.Warto zwrócić uwagę, czy objaw ten utrzymuje się przez kilka minut czy trwa ponad godzinę. Nie bez znaczenia jest też to, jak często powraca.
1. Nie każde pieczenie w klatce piersiowej to zgaga
Zgaga oznacza najczęściej dwie rzeczy - soki trawienne w żołądku są zbyt kwaśne, a ich podnoszący się poziom podrażnia przełyk. Objawia się to bólem w klatce piersiowej, a także uczuciem pieczenia. Jeśli jednak trzymamy się lekkostrawnej, ubogiej w tłuszcze i cukry diety oraz nie jemy tuż przed snem, to ta dolegliwość nie powinna powracać.
Czynnik dietetyczny jest najistotniejszy w leczeniu zgagi. Należy jednak pamiętać, że przyczyna charakterystycznego palenia nad żołądkiem nie musi leżeć w nim samym. Wszystkiemu winne mogą być skrzepy krwi.
Okazuje się, że zaburzenia krzepliwości krwi mogą być powodowane nawet prozaicznymi chorobami. Są one najczęściej niewykrywalne, dopóki nie zaczynają zagrażać zdrowiu lub życiu. Jeśli skrzep krwi dotrze do naczyń zasilających mózg i zaczopuje je - może wystąpić udar niedokrwienny. Jeśli zaś zacznie utrudniać pracę naczyniom w obrębie klatki piersiowej - możemy to rozpoznać po charakterystycznym piekącym bólu, który weźmiemy za zwykłą zgagę.
2. Znaki, że skrzep kryje się w twoich naczyniach
Jeśli palenie w klatce piersiowej trwa już kolejną godzinę, to bardzo możliwe, że mamy do czynienia ze skrzepem, który blokuje tamtejsze naczynia. Charakterystyczne dla tej przypadłości jest też krótkotrwałe, ale ciągle nawracające pieczenie.
Specjaliści z amerykańskiego Very Well Health podają, że skrzep w naczyniach klatki piersiowej łatwo pomylić z chorym żołądkiem: "Może to przyjmować formę bólu, ucisku lub pełności. Możliwe jest także wrażenie niestrawności lub zgagi".
To, jakie objawy daje występujący zakrzep, jest uzależnione od naczynia, w którym się zatrzymał. Często spotykanymi objawami jest świąd skóry, opuchlizna kończyny, tkliwość skóry, krótki oddech i zawroty głowy. Główną chorobą, która powoduje powstawanie skrzepów blokujących naczynia, jest zakrzepica żył głębokich. Jej objawy dotyczą głównie kończyn dolnych, jednak jeśli skrzep dotrze krwiobiegiem do innych narządów - robi się bardzo niebezpiecznie.
Organizm posiada naturalny mechanizmy tworzenia (przydatny przy zranieniach i pęknięciach naczyń) oraz rozkładania skrzepów, jednak to drugie może trwać tygodniami lub nawet miesiącami. Dlatego bardzo ważna jest zdrowa dieta, aktywność fizyczna i regularne badania, które uchronią nas m.in. przed ryzykiem nagłego udaru mózgu.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.