NewsyJimmy Carter zmagał się z "widocznym" nowotworem. Objawy są charakterystyczne

Jimmy Carter zmagał się z "widocznym" nowotworem. Objawy są charakterystyczne

Jimmy Carter, prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1977-1981, zmarł 29 grudnia 2024 r. w wieku 100 lat. Polityk przez kilka lat chorował na nowotwór złośliwy.

Jimmy Carter zmarł w wieku 100 lat. Chorował na groźny nowotwór
Jimmy Carter zmarł w wieku 100 lat. Chorował na groźny nowotwór
Źródło zdjęć: © Getty Images
Aleksandra Zaborowska

Jimmy Carter nie żyje

Od lutego 2023 roku były prezydent objęty był opieką hospicyjną w swoim domu. Ostatnich wieści o jego stanie zdrowia udzielił jego wnuk, Jason Carter, który w maju mówił, że "jego dziadek ma się dobrze". Wspomniał także o "ogromnym wsparciu", jakie rodzina otrzymała po śmierci byłej pierwszej damy, Rosalynn Carter, w listopadzie 2023.

Carter zmagał się z licznymi problemami zdrowotnymi. Po operacji wątroby w 2015 roku zdiagnozowano u niego czerniaka. Komórki nowotworowe szybko rozprzestrzeniły się także na mózg. Po leczeniu nowotwór ustąpił, ale były prezydent doświadczył odwodnienia i osłabienia, a w ich wyniku kilku upadków, które spowodowały złamania.

Eksperci chwalili rodzinę Carterów za otwartość w dzieleniu się doświadczeniami związanymi z opieką hospicyjną. Angela Novas z Fundacji Hospicyjnej Ameryki, cytowana przez Fox News, podkreśliła, że publiczne podejście Carterów rzuciło nowe światło na tę formę opieki.

Ostro punktuje mężczyzn. Nie chcą się badać

Hospicjum nie zastępuje domów opieki. Większość pacjentów w USA otrzymuje opiekę w domu lub placówkach długoterminowych - ale eksperci podkreślają, że tylko nieliczne hospicja oferują opiekę stacjonarną, głównie dla osób w stanie terminalnym.

Już nawet 3 tys Polaków rocznie choruje na czerniaka

Czerniak jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów skóry, rozpoznawanym coraz częściej także w Polsce. Obejmuje około 2,5-3 tys. przypadków rocznie. Cechuje się szybkim wzrostem i dużą odpornością na dostępne metody leczenia. Wywodzi się z melanocytów, komórek barwnikowych skóry, co czyni go widocznym na powierzchni ciała. Jak w przypadku większości nowotworów złośliwych, wczesne wykrycie zwiększa szansę na pełne wyleczenie, dlatego kluczowa jest regularna kontrola zmian skórnych u specjalistów.

Czerniak złośliwy to tylko jeden z wielu nowotworów skóry, ale jego gwałtowny przebieg sprawia, że jest szczególnie groźny. Objawia się w różnych formach, od pieprzyków na skórze po narośla na błonach śluzowych. Cechuje się wysokim potencjałem do przerzutów. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zmiany, ale po nim najczęściej wprowadzane są terapie wspomagające, jak radio- i chemioterapia oraz immunoterapia.

Diagnostyka czerniaka opiera się na regule ABCDE, która uwzględnia asymetrię, brzeg, kolor, średnicę i uniesienie zmiany skórnej. Najbardziej narażone na rozwój tego nowotworu są osoby z jasną karnacją, rudymi włosami i licznymi znamionami. Czynnikiem ryzyka są również nadmierne kąpiele słoneczne oraz ekspozycja skóry na promieniowanie UV bez ochrony, jak filtry SPF. Profilaktyka polega na unikaniu opalania, stosowaniu wysokich filtrów przeciwsłonecznych, samokontroli i regularnych wizytach u dermatologa.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. Fox News
  2. abcZdrowie.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie