Trwa ładowanie...

Kalipoz - działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki

Avatar placeholder
08.11.2022 14:19
Kalipoz przyjmowany jest doustnie
Kalipoz przyjmowany jest doustnie (123rf.com)

Kalipoz to lek przepisywany na receptę w przypadku utraty przez organizm potasu. Występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Niedobory potasu w organizmie powstają najczęściej na skutek podawania leków moczopędnych, przewlekłych biegunek i wymiotów oraz w trakcie chorób nerek i inne. Kalipoz ma za zadnie te braki uzupełnić.

spis treści

1. Kalipoz - działanie

Działanie Kalipoz polega na przedłużonym uwalnianiu potasu do organizmu po wcześniejszym połknięciu tabletki. Potas jest kationem wewnątrzkomórkowym biorącym udział w wielu procesach fizjologicznych. Warunkuje on prawidłową kurczliwość mięśni, odgrywa ważną rolę w przewodnictwie nerwowym i przemianie węglowodanowej. Chlorek potasu wchłania się szybko po podaniu doustnym, około 90% potasu dostarczonego z dietą ulega wchłonięciu.

Preparat Kalipoz działa w stanach prowadzących do nadmiernej utraty jonów potasowych w przebiegu długotrwałych biegunek, niektórych chorób nerek czy cukrzycy. Zapobiegawczo stosuje się go również w przypadkach leczenia glikozydami naparstnicy, kortykosteroidami oraz lekami moczopędnymi.

2. Kalipoz - skład

Zobacz film: "Jaglanka właściwości"

WSkład Kalipoz wchodzi substancja czynna w postaci chlorku potasu. Chlorek potasu w preparacie jest zawieszony w podłożu nierozpuszczalnym w przewodzie pokarmowym. Substancja czynna w leku Kalipoz uwalnia się z podłoża stopniowo w czasie przechodzenia tabletki przez przewód pokarmowy. Pozwala to uniknąć tworzenia się wysokich stężeń chlorku potasu, które są odpowiedzialne za powstanie owrzodzeń jelitowych.

Potas wydalany jest głównie przez nerki. Wydzielany jest w kanaliku dalszym, gdzie zachodzi jego wymiana z jonem sodowym lub wodorowym. Nerka nie ma zdolności ograniczenia wydalania potasu, które zachodzi nawet przy znacznych niedoborach tego jonu w organizmie. Niewielkie ilości potasu są wydalane z kałem i potem.

Preparat Kalipoz zawiera ponadto laktozę i lak czerwieni koszenilowej.

3. Kalipoz - skutki uboczne

Skutki uboczne stosowania Kalipoz to zaburzenia pracy przewodu pokarmoweg o, takie jak: nudności, wymioty, zgaga, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunka. Dodatkowo wystąpić może wysypka skórna. Przy przedawkowaniu może dojść do nadmiernego stężenia potasu we krwi. Zatrucie potasem objawia się zaburzeniami czucia, osłabieniem, spadkiem ciśnienia tętniczego, nierówną pracą serca.

Należy zachować środki ostrożności podczas podawania Kalipoz. Niedobór potasu lub właściwe dzienne zapotrzebowanie na potas często nie są dokładnie znane. Chlorek potasu w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami może wywoływać owrzodzenia przewodu pokarmowego, w szczególności dolnej części przełyku i jelita cienkiego.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu Kalipoz u pacjentów z chorobami serca. Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z niedoborem laktazy (typu Lappa), lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na zawartość laku czerwieni koszenilowej lek może powodować reakcje alergiczne. Lek Kalipoz nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

4. Kalipoz - dawkowanie

Kalipoz przyjmowany jest doustnie. Tabletki Kalipoz należy przyjmować podczas posiłku lub tuż po nim popijając dużą ilością wody. Zazwyczaj 1 lub 2 razy dziennie. Nie należy rozgryzać tabletek. Po uwolnieniu substancji czynnej szkielet tabletki jest wydalany wraz z kałem. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Aby leczenie preparatem Kalipoz było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Nie należy stosować leku po terminie ważności.

5. Kalipoz - opinie

Opinie o Kalipoz są pozytywne. Jest stosowany głównie w trakcie leczenia szpitalnego, kiedy badania przed zabiegiem wykażą obniżoną ilość potasu w organizmie. Nie ma uwag dotyczących efektów ubocznych na działanie leku. Wszystkie skutki uboczne były monitorowane przez lekarzy i kończyły się zmianą preparatu przez lekarza.

6. Kalipoz - zamienniki

Przemysł farmaceutyczny oferuje wiele leków, które mogą służyć jako zamienniki Kalipoz. Najpopularniejsze to:

  • Aspot Cardio+ (kapsułki)
  • Kaldyum (kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde)
  • Kalium Chloratum 15% Kabi (koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji)
  • Kalium Chloratum WZF 15% (koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji)
  • Kalium Polfarmex (syrop)
  • Katelin + SR (kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde)
  • Molekin K (tabletki powlekane o zmodyfikowanym uwalnianiu)
  • Potas APTEO (tabletki powlekane)
  • Potas Max (tabletki)
  • PotazeK (kapsułki o przedłużonym uwalnianiu)
  • PotazeK MAX (kapsułki o przedłużonym uwalnianiu)

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze