Kalkulator ciąży – wiek ciąży, ile trwa ciąża, badanie USG, zalety
Jeśli chcesz dowiedzieć się, w którym tygodniu ciąży jesteś lub obliczyć termin porodu, możesz wykorzystać kalkulator ciąży. Dzięki takiemu narzędziu w szybki, łatwy i prosty sposób uzyskasz odpowiedzi na powyższe pytania. Kalkulator ciąży jest tak samo pomocny jak inne tego typu narzędzia, chociażby kalkulator dni płodnych.
1. Kalkulator ciąży – wiek ciąży
Lekarz, który będzie prowadził twoją ciążę, w podawaniu wieku ciąży będzie posługiwał się regułą Naegelego. Jak działa ta zasada? Jak w ten sposób można obliczyć datę urodzenia dziecka? Według tego kalkulatora ciąży do pierwszego dnia ostatniej miesiączki należy dodać 7 dni. Kolejnym krokiem jest odjęcie trzech miesięcy, a jeszcze następnym dodanie roku. W ten sposób uzyskamy przybliżoną datę porodu. Reguła Naegelego zakłada, że początek ciąży to pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Wiek ciąży uzyskany za pomocą takich obliczeń będzie więc o dwa tygodnie starszy od faktycznego (liczonego od zapłodnienia).
2. Kalkulator ciąży – ile trwa ciąża?
Jeśli za rozpoczęcie ciąży uznamy moment zapłodnienia komórki jajowej, okaże się, że ciąża trwa 38 tygodni. Przekłada się to na 266 dni. To czas, kiedy dziecko dojrzewa do tego, by móc z rodzicami powitać się na świecie. Kalkulator ciąży, jakim jest reguła Naegelego jest jednak o wiele praktyczniejsza, dlatego lekarz będzie traktował ciążę jako 40-tygodniowy rozwój dziecka. Należy pamiętać, że tylko niewielki procent kobiet rodzi w wyznaczonym przez kalkulator ciąży terminie, o wiele częściej zdarza się, że dziecko wcześniej pojawi się na świecie. Częste są również sytuacje tzw. przenoszenia ciąży, czyli porodu kilka lub kilkanaście dni po terminie.
3. Kalkulator ciąży – badanie USG
Termin porodu można obliczyć również stosując inny kalkulator ciąży, a mianowicie wykonując pierwsze ciążowe USG ginekologiczne (do 10. tygodnia ciąży). Specjalista na podstawie określonych danych (jak. np. wielkość pęcherzyka ciążowego) jest w stanie określić wiek płodu i dzięki temu podać ciężarnej datę rozwiązania. Takie określanie terminu porodu, tego typu kalkulator ciąży, jest bardzo wiarygodne i precyzyjne – tym lepsze, im wcześniej badanie USG w ciąży zostanie wykonane.
4. Kalkulator ciąży – inne metody określania wieku ciąży
Choć reguła Naegelego jest najpopularniejszą techniką, czyli kalkulatorem ciąży, w wyznaczeniu terminu porodu i wskazaniu, w którym tygodniu ciąży jest kobieta, istnieją też inne metody pozwalające określić te dane. Lekarz może je wskazać na podstawie wysokości dna macicy – im jest ono wyżej, tym ciąża trwa dłużej. Przybliżony wiek ciąży można podać też na podstawie odczuwania pierwszych ruchów płodu. Takie swoiste kalkulatory ciąży nie są jednak dokładne, a daty określone w ten sposób są nieprecyzyjne, szczególnie gdy u kobiety spodziewającej się dziecka występują wady lub choroby.
Zobacz także:
5. Kalkulator ciąży – zalety
Korzystanie z kalkulatora ciąży, a co za tym idzie – poznanie wieku ciąży oraz daty porodu – pozwala lepiej przygotować się na przyjście na świat maluszka. Dzięki kalkulatorowi ciąży można też zapoznać się w publikacjach książkowych lub internetowych z cotygodniowym rozwojem płodu. Lekarz dzięki określeniu wieku ciąży i terminu rozwiązania zleca wykonanie badań odpowiednich do aktualnego czasu trwania ciąży.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.