Trwa ładowanie...

Kamienie żółciowe - przyczyny, dolegliwości, leczenie

Czasami zdarza się, że odczuwamy bóle w okolicach wątroby. Pojawiają się też wzdęcia, a niekiedy dochodzi do nudności. Gdy takie objawy przechodzą, wtedy traktujemy je jako incydentalne. Jednak bywa, że pojawiają się często i są bardzo dokuczliwe. Wtedy możemy przypuszczać, że za takie dolegliwości są odpowiedzialne kamienie żółciowe. W takim wypadku same farmaceutyki mogą nie wystarczyć. Trzeba będzie udać się do lekarza, aby ustalił on, czy rzeczywiście za te objawy odpowiadają kamienie żółciowe.

spis treści

1. Jak powstają kamienie żółciowe?

Kamienie żółciowe powstają na skutek wytrącania się kryształków cholesterolu oraz soli żółciowych. Mają różne kształty. Mogą być drobne jak ziarenka piasku, ale też wielkości małego kamienia. Cały proces, w którym tworzą się kamienie żółciowe odbywa się podczas transportu żółci niezbędnej do trawienia tłuszczy. Przebywa ona drogę z pęcherzyka żółciowego, przez drogi żółciowe do dwunastnicy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Profilaktyka kamicy nerkowej
Profilaktyka kamicy nerkowej [7 zdjęć]

Kamica nerkowa to jedna z najczęściej występujących chorób układu moczowego. Objawia się nagłym, ostrym

zobacz galerię

Kamienie żółciowe inaczej nazywane są też złogami żółciowymi. Najczęściej tworzą się one u kobiet. Osoby, których najbliższa rodzina, czyli rodzice lub dziadkowie cierpieli na kamicę, są w dużym stopniu narażone na wystąpienie u nich kamieni żółciowych. Przyczyną tego schorzenia może być otyłość. Kamienie żółciowe mogą pojawić się u osób, które nierozsądnie się odchudzają lub stosują głodówki. Powstają też przy wysokim poziomie estrogenów. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które zażywają hormonalne środki antykoncepcyjne.

Kamienie żółciowe powstają wskutek wytrącania się kryształków cholesterolu oraz soli żółciowych
Kamienie żółciowe powstają wskutek wytrącania się kryształków cholesterolu oraz soli żółciowych

2. Dolegliwości przy kamieniach żółciowych

Bywa tak, że kamienie żółciowe nie dają o sobie znać. Osoba z tym schorzeniem, nie odczuwa żadnego bólu, ani innych dolegliwości. Mogą być wykryte przypadkowo.

Najczęściej jednak kamienie żółciowe działają drażniąco na błonę śluzową pęcherzyka żółciowego inaczej zwanego woreczkiem. Powodują, że nie może on prawidłowo funkcjonować. Objawy takiego stanu rzeczy to gniecenie przy prawym podżebrzu. Może też występować uczucie ciężkości i przepełnienia. To wszystko najczęściej jest efektem spożywania potraw zbyt tłustych oraz ciężkostrawnych.

Kamienie żółciowe mogą również spowodować zapalenie pęcherzyka. W takim wypadku objawami są silne bóle, czyli po prostu kolka. Osoba z tym schorzeniem czuje promieniowanie nawet w okolicach pleców. Pojawiają się także wzdęcia oraz wymioty. Pacjent może też mieć wysoką temperaturę ciała. W pęcherzyku żółciowym pod wpływem zablokowania go przez kamienie żółciowe wytwarza się ropniak.

To musisz wiedzieć

3. Leczenie kamieni żółciowych

Kamienie żółciowe mogą nie wywoływać mocnych dolegliwości. Poza tym, jeśli pojawiają się od czasu do czasu, to leczyć je można farmaceutykami. Są to najczęściej środki rozkurczające a także przeciwzapalne. W takich przypadkach stosuje się także preparaty ziołowe. Kamienie żółciowe mogą jednak powodować powtarzające się bóle oraz gniecenie w okolicach wątroby. Wtedy należy niezwłocznie udać się do lekarza. Wezwanie pogotowia jest konieczne, gdy czas trwania kolki przedłuża się do trzech godzin. Usuwanie kamieni żółciowych odbywa się zabiegami chirurgicznymi podczas operacji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza