Trwa ładowanie...

Karboksyterapia - przebieg, wskazania, przeciwwskazania, zalecenia, koszt

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
02.04.2021 14:35
Karboksyterapia to zabieg polegający na wykorzystaniu medycznego dwutlenku węgla. Terapia pozwala zmniejszyć widoczność cieni pod oczami, a także poprawić ogólny wygląd cery.
Karboksyterapia to zabieg polegający na wykorzystaniu medycznego dwutlenku węgla. Terapia pozwala zmniejszyć widoczność cieni pod oczami, a także poprawić ogólny wygląd cery. (123rf)

Karboksyterapia to zabieg polegający na wykorzystaniu medycznego dwutlenku węgla. Terapia pozwala zmniejszyć widoczność cieni pod oczami, a także poprawić ogólny wygląd cery. Zastosowanie medycznego dwutlenku węgla może okazać się niezwykle skuteczne w przypadku osób, które chcą uelastycznić skórę twarzy, szyi oraz dekoltu. Zabieg karboksyterapii polecany jest również dla osób z cellulitem, rozstępami oraz nadmierną tkanką tłuszczową. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego zabiegu? Jakie są przeciwwskazania do karboksyterapii?

spis treści

1. Jak przebiega karboksyterapia?

Karboksyterapia to nic innego jak śródskórne lub podskórne wstrzykiwanie określonych dawek oczyszczonego dwutlenku węgla. Zabieg ten wykonuje się przy użyciu specjalnej aparatury.

Zdaniem większości pacjentów zabieg karboksyterapii nie jest bolesny. Może on jedynie powodować delikatny dyskomfort i uczucie „rozpierania skóry”. Skóra po zabiegu może wyglądać na delikatnie zaczerwienioną, zasinioną lub obrzękniętą.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Wprowadzony pod skórę medyczny dwutlenek węgla powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie przepływu krwi w tkankach, dotlenienie, a także odnowę komórek. Terapia poprawia ogólny wygląd cery, niweluje cienie pod oczami, redukuje zmarszczki, a także powoduje ujędrnienie skóry.

Karboksyterapia nie jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego osoba poddająca się terapii, może niemal natychmiast wrócić do codziennych zajęć czy pracy zawodowej.

Dla uzyskania najlepszych efektów, zabieg karboksyterapii należy powtórzyć kilka, kilkanaście razy. Zdaniem wielu specjalistów zalecane jest wykonanie przynajmniej 10 zabiegów (raz lub dwa razy w tygodniu). Częstotliwość zabiegów karboksyterapii powinna być dostosowana do kondycji skóry pacjenta, a także stanu jego zdrowia.

Zobacz także:

2. Wskazania do przeprowadzenia karboksyterapii

Wskazaniami do przeprowadzenia karboksyterapii są między innymi:

Karoboksyterapia polecana jest również osobom, które borykają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej na ciele, wypadaniem włosów, łuszczycą, rozszerzonymi i widocznymi naczynkami.

Zobacz także

3. Przeciwwskazania do karboksyterapii?

Przeciwwskazaniem do wykonania karboksyterapii jest nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, epilepsja, infekcja bakteryjna, zaawansowana anemia, aktywny trądzik różowaty, jaskra, choroba nowotworowa, II i III stadium opryszczki, hemofilia, chorobę Willebrand’a.

Karboksyterapii nie powinno się również wykonywać u kobiet ciężarnych, kobiet karmiących piersią, pacjentów po niedawno przebytym zapaleniu żył, zawale lub udarze. Zabiegowi nie powinni poddawać się także chorujący na ciężką niewydolność nerek, pacjenci z ciężką niewydolnością płuc, osoby z ciężkimi zaburzeniami układu immunologicznego, osoby z implantami miejscowymi. Zabiegu karboksyterapii nie należy również wykonywać u:

  • pacjentów stosujących leki immunosupresyjne,
  • pacjentów przyjmujących chemioterapię,
  • pacjentów stosujących antykoagulanty,
  • osób przyjmujących leki zwalczające stan zapalny.

4. Zalecenia po karboksyterapii

Bezpośrednio po zabiegu karboksyterapii zaleca się stosować kremy chroniące skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV i UVB (filtr 50+). W tym czasie nie należy używać kremów z witaminą C, retinolem oraz peptydami. Tuż po zabiegu skóry nie należy pocierać, rozcierać czy masować. Przez kolejne dwanaście godzin po zabiegu, pacjenci nie powinni uprawiać treningów siłowych oraz aerobowych. Do trzech dni po zabiegu nie zaleca się korzystać z basenów, solarium, czy sauny. Niewskazane jest również stosowanie samoopalaczy czy kąpieli słonecznych.

5. Ile kosztuje karboksyterapia?

Jeden zabieg karboksyterapii kosztuje około 150-200 złotych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze