Newsy"Leki go nie zastąpią". Stosuj, a serce będzie bić jak dzwon

"Leki go nie zastąpią". Stosuj, a serce będzie bić jak dzwon

Każdy z nas chce być zdrowy, ale mnogość doniesień naukowych na temat tego, co nam służy, może sprawić, że się zagubimy. Z pomocą przychodzi kardiolożka z Instagrama, która uprzedza: "Jeśli dziś nie znajdziesz czasu na zdrowie, jutro będziesz musiał znaleźć na chorowanie". Oto jej 6 żelaznych sposobów na zachowanie zdrowia.

Kardiolożka mówi, co jest najlepsze dla serca
Kardiolożka mówi, co jest najlepsze dla serca
Źródło zdjęć: © Getty Images / Instagram

6 złotych zasad, które zapewnią nam zdrowie

Na swoim profilu na Instagramie @Lekarz.kardiolog, lek. Anna Bartusiak-Chatys zdradziła najważniejsze zasady, jakimi powinniśmy się kierować, by nie zachorować. We wpisie lekarka wskazuje "6 filarów zdrowia, które warto wziąć sobie do serca i zacząć wprowadzać modyfikacje stylu życia w oparciu o nie". W zestawie najważniejszych zasad wymieniła:

  1. Odżywianie i prawidłowa masa ciała. Zachęca, aby zrezygnować m.in. z przetworzonej żywności, słodyczy, kolorowych napojów, alkoholu.

  2. Aktywność fizyczna. Jej zdaniem to "lekarstwo, które może zastąpić większość lekarstw, ale żadne lekarstwo nie zastąpi aktywności fizycznej. Nie szukaj wytłumaczeń" - radzi specjalistka.

  3. Sen i rytm dnia. "Śpij 7-9 godzin. Zasypiaj o 22" - wskazuje.

  4. Rezygnacja z używek. "Rzuć palenie papierosów, ogranicz/odstaw alkohol" - wymienia.

  5. Dobry stan psychiczny. "Bez porządku w głowie i duszy nie ma zdrowia" - podkreśla kardiolożka.

  6. Relacje z innymi. "Posiadanie wspierających osób zmniejsza ryzyko zachorowania na liczne choroby i wydłuża życie" - zaznacza lek. Bartusiak-Chatys.

Badania potwierdzają zasady kardiolożki. To się sprawdza

Naukowcy na całym świecie prowadzą badania dotyczące zdrowia i długowieczności. Wymieniane przez nich kluczowe zasady, które pomagają zachować zdrowie na długie lata, pokrywają się z zaleceniami Anny Bartusiak -Chatys.

Łozo choroba

Badania podkreślają znaczenie dobrze zbilansowanej diety, bogatej w składniki odżywcze. Polecana jest zwłaszcza dieta śródziemnomorska (bogata w warzywa, owoce, ryby, oliwę z oliwek), która zmniejsza ryzyko chorób serca i demencji. Ważne jest unikanie ultraprzetworzonej żywności – nadmiar cukrów, tłuszczów trans i dodatków chemicznych zwiększa ryzyko chorób metabolicznych. Odpowiednia ilość białka i błonnika wspiera zdrowie jelit i utrzymanie masy mięśniowej.

Regularna aktywność fizyczna, czyli 150-300 minut umiarkowanego wysiłku tygodniowo (np. szybki spacer) lub 75-150 minut intensywnej aktywności (np. bieganie). Trening siłowy 2-3 razy w tygodniu – zapobiega sarkopenii (utracie mięśni). Codzienna aktywność – wstawanie co godzinę, spacery, wchodzenie po schodach.

- Wojciech Oczko, lekarz polskich królów, mówił, że ruch jest w stanie zastąpić prawie wszystkie leki razem wzięte, ale wszystkie leki razem nie są w stanie zastąpić ruchu. To zdanie padło kilkaset lat temu, a jest dziś tak samo aktualne, co potwierdzają liczne badania - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie kardiolog prof. dr n. med. Artur Mamcarz.

Sen i regeneracja, w tym 7-9 godzin snu dziennie - zbyt krótki sen zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób serca. Regularny rytm dobowy – chodzenie spać i wstawanie o tej samej porze poprawia zdrowie metaboliczne. Istotne jest też unikanie ekranów przed snem – niebieskie światło zakłóca produkcję melatoniny.

Zdrowie psychiczne i redukcja stresu to kolejny filar zdrowia. Techniki relaksacyjne – medytacja, mindfulness, głębokie oddychanie pomagają obniżyć poziom stresu. Z kolei silne więzi społeczne i dobre relacje z innymi przedłużają życie. Wskazana jest też aktywność umysłowa czytanie, nauka nowych rzeczy i gry logiczne, które poprawiają funkcjonowanie mózgu.

Warto unikać używek, w tym ograniczyć alkohol. Jego nadmiar szkodzi zdrowiu wątroby i serca. Zero palenia tytoniu – każda ilość dymu tytoniowego jest szkodliwa. Unikajmy też nadmiaru kofeiny, bo może to prowadzić do problemów ze snem i podwyższonego ciśnienia.

Ważne są też regularne badania profilaktyczne. Pomiar ciśnienia, poziomu cukru, cholesterolu - regularna kontrola pozwala wykryć problemy we wczesnym stadium. Regularnie wykonuj badania przesiewowe - np. mammografia, kolonoskopia, badania dermatologiczne mogą uratować życie.

Nie zapominajmy o monitorowaniu zdrowia psychicznego: depresja i lęki są często pomijane, a mają duży wpływ na zdrowie fizyczne. Ważny jest też optymizm i poczucie celu. Ludzie, którzy mają pasje i cele w życiu, żyją dłużej, co pokazują to badania nad "niebieskimi strefami" - obszarami długowieczności). Wdzięczność i pozytywne myślenie poprawiają zdrowie psychiczne i obniżają poziom stresu.

Służy nam też kontakt z naturą. Codzienny pobyt na świeżym powietrzu obniża poziom stresu, poprawia nastrój, a ekspozycja na słońce (z umiarem) zwiększa poziom niezbędnej nam witaminy D, wskazane są zwłaszcza spacery wśród zieleni. Kluczowe jest też utrzymanie zdrowej masy ciała, co zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych.

Każda z tych zasad jest poparta licznymi badaniami naukowymi i może pomóc w zachowaniu zdrowia na długie lata.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie