Trwa ładowanie...

Kardiowersja elektryczna – charakterystyka, wskazania, przebieg zabiegu, powikłania

Avatar placeholder
30.03.2021 23:24
Kardiowersja elektryczna – charakterystyka, wskazania, przebieg zabiegu, powikłania
Kardiowersja elektryczna – charakterystyka, wskazania, przebieg zabiegu, powikłania

Kardiowersja jest to metoda przywracania prawidłowego rytmu serca. Stosuje się ją w przypadku migotania przedsionków.

spis treści

1. Kardiowersja elektryczna - charakterystyka

Możemy wyróżnić dwa rodzaje kardiowersji: farmakologiczną oraz elektryczną. Kardiowersja farmakologiczna polega na próbie przywrócenia rytmu zatokowego serca za pomocą leków antyrytmicznych.

Kardiowersja elektryczna jest bardzo bolesnym zabiegiem przywracającym prawidłową akcję serca u osób, u których pojawia się arytmia. Kardiowersja elektryczna polega na przywróceniu funkcji elektrycznej sercu za pomocą prądu elektrycznego przepuszczanego przez serce.

Zobacz film: "Leczenie chorób serca"

Ze względu na to, że zabieg kardiowersji elektrycznej jest bardzo bolesny dla pacjenta, wykonuje się go zazwyczaj w krótkotrwałej narkozie lub u osób nieprzytomnych, kiedy wystąpi arytmia, która wymaga przerwania.

Arytmie wymagające takiej interwencji lekarskiej, czyli umiarowienia za pomocą kardiowersji elektrycznej, to częstoskurcze nadkomorowe, częstoskurcze komorowe, migotanie przedsionków, trzepotanie przedsionków.

Jeżeli jest możliwość należy ustalić jak długo trwa arytmia u pacjenta. Jeżeli zabieg kardiowersji elektrycznej jest planowany to pacjent powinien być na czczo.

Symptomy migotania przedsionków
Symptomy migotania przedsionków [7 zdjęć]

Migotanie przedsionków jest najczęściej występującą formą arytmii serca. Występuje u ponad sześciu milionów

zobacz galerię

2. Kardiowersja – wskazania

Wskazaniem do kardiowersji elektrycznej jest każde zaburzenie rytmu zatokowego związane z zaburzeniami hemodynamicznymi. Oznacza to, że zabieg kardiowersji elektrycznej przeprowadza się w przypadkach, kiedy w wyniku spadku ciśnienia wywołanego arytmią u pacjenta pojawiają się zaburzenia krążenia mózgowego i sercowego.

Kiedy u chorego pojawia się wstrząs wywołany arytmią – kardiowersja elektryczna jest niezbędna. W ciągu kilku sekund można, dzięki temu zabiegowi, przywrócić naturalny i zdrowy rytm serca chorego.

3. Kardiowersja – przebieg zabiegu

Zabieg kardiowersji polega na przeprowadzeniu impulsu elektrycznego przez serce. W czasie kardiowersji elektrycznej pacjent jest w narkozie i nie czuje bólu. W czasie przeprowadzania zabiegu są monitorowane wszystkie czynności życiowe pacjenta.

Do zabiegu kardiowersji elektrycznej stosuje się defibrylator. Elektrody defibratora przykleja się do klatki piersiowej. Można też zastosować metodę przód –tył, która polega na tym, że jedna elektroda jest przyklejona do klatki piersiowej, a druga w okolicach łopatki pacjenta.

Wyładowanie elektryczne jest przeprowadzone w określonym momencie, ponieważ lekarz obserwuje zapis EKG podczas zabiegu. Wyładowanie elektryczne podczas kardiowersji trwa ono mniej niż 1 s. Następnie lekarz sprawdza ponownie rytm serca pacjenta, aby ocenić, czy kardiowersja była skuteczna. Czasem niezbędnych jest kilka wyładowań.

Czas trwania kardiowersji elektrycznej wraz z przygotowaniem pacjenta do zabiegu to ok. 30 minut.

Zobacz także:

4. Kardiowersja – powikłania

Powikłania po zabiegu kardiowersji elektrycznej to możliwość powstania skrzeplin, które mogą doprowadzić do udaru mózgu lub zatoru tętnicy płucnej. Aby uniknąc takich powikłać pacjent musi być odpowiednio przygotowany do zabiegu.

Trzeba wykonać badanie ECHO. Pacjent powinien stosować leki przeciwzakrzepowe na 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem. Można wykonać zabieg kardiowersji po wcześniejszym podaniu pacjentowi heparyny. W sytuacjach skrajnych gdy arytmia zagraża życiu pacjenta, kardiowersja jest przeprowadzana w trybie natychmiastowym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze