Kariprazyna – szansa dla chorych na schizofrenię i chorobę maniakalno-depresyjną

Zarówno schizofrenia, jak i depresja są w czołówce chorób, które prowadzą do nieodwracalnych zmian w psychice człowieka. Są to choroby psychotyczne, które wymagają żmudnego leczenia. Dodatkowo są najbardziej obarczone ryzykiem samobójstwa. Grupa naukowców z Węgier opracowała lek – kariprazynę (RGH-188) – który niweluje objawy tych chorób i stwarza szansę na normalne życie.

Leczenie problemów psychogennych
Leczenie problemów psychogennych

Niemoc płciowa i zdolność do przeżywania seksualnych doznać są uwarunkowane przez czynniki psychologiczne...

zobacz galerię

1. Schizofrenia i zaburzenia afektywne dwubiegunowe będą uleczalne

Według Światowej Organizacji Zdrowia na schizofrenię choruje około 30 mln ludzi na całym świecie. W 2004 roku ta choroba była przyczyną 30 tys. zgonów. Długość życia chorego ze schizofrenią jest o około 10 lat krótsza od średniej długości życia człowieka. Choroba maniakalno-depresyjna z kolei wywołuje silne wahania nastroju. Pacjent może doświadczać manii (czyli np. nadmiernego podniecenia, irytacji, zaburzeń snu, gonitwy myśli) na zmianę z depresją (okresami głębokiego smutku, poczucia beznadziei, zmęczenia).

Zobacz film

WHO szacuje, że od 10 do 15 proc. osób dotkniętych chorobą afektywną dwubiegunową popełnia samobójstwo. Obie choroby psychotyczne są dość trudne do zdiagnozowania i jeszcze trudniejsze w leczeniu. Na szczęście najnowsze badania lekarzy nad chorobami psychotycznymi przyczyniły się do odkrycia leku, który stwarza szansę na złagodzenie objawów obu chorób. Mowa o kariprazynie, która została opracowana przez węgierską firmę farmaceutyczną Gedeon Richter współpracującą z Forest Laboratories i Mitsubishi Tanabe Pharma.

2. Odkrycie kariprazyny

Lek jest połączeniem receptorów dopaminowych D2 oraz serotoninowych 5-HT1A i 5-HT1A. W 2013 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) odrzuciła wniosek o zarejestrowanie tego leku w Stanach Zjednoczonych. Konieczne okazały się kolejne badania kliniczne, które potwierdziły jego **skuteczność. Został on już zarejestrowany i stopniowo zacznie się pojawiać na rynkach farmaceutycznych poszczególnych państw. Swoje zastosowanie znajdzie w leczeniu epizodów maniakalnych** lub mieszanych mających związek z chorobą afektywną dwubiegunową typu I i w leczeniu schizofrenii u dorosłych.

Węgierskie firmy farmaceutyczne przebadały ponad 2700 pacjentów, u których występowały epizody maniakalne bądź mieszane choroby afektywnej dwubiegunowej typu I, a także trzy grupy kontrolowane placebo u osób ze schizofrenią. Ustalenia potwierdziły skuteczność kariprazyny w leczeniu chorób psychotycznych, ale lek nie jest zalecany w leczeniu pacjentów z psychozą związaną z otępieniem.

Ktoś z twoich bliskich cierpi na schizofrenię? Zajrzyj na nasze forum i dowiedz się, jak żyć z tą chorobą.

Następny artykuł: Wpływ schizofrenii na rodzinę

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy